Aleteia logoAleteia logoAleteia
niedziela 14/07/2024 |
Aleteia logo
Materiał sponsorowany
separateurCreated with Sketch.

Liban. Problemów przybywa, z pomocą przychodzi Caritas

CP-Pomoc-w-Bejrucie-po-wybuchu-Caritas-Liban_7.jpg

Fot. materiały Caritas Polska

Materiał sponsorowany | 14.08.22
4 sierpnia 2020 r. w porcie w Bejrucie doszło do wybuchu zmagazynowanych chemikaliów. Katastrofa pogłębiła trwający w kraju od lat kryzys. Kumulacja problemów stała się impulsem do objęcia Libańczyków przez Caritas Polska pomocą w ramach programu Rodzina Rodzinie. Nie jest to jedyny rodzaj wsparcia, jakie organizacja zapewnia potrzebującym w Libanie.

W wyniku wybuchu, od którego mijają właśnie dwa lata, ponad 200 osób zginęło, 7 tys. zostało rannych, a przyportowa dzielnica zamieniła się w gruzowisko. Wiele osób do dzisiaj odczuwa skutki tego dramatycznego wydarzenia. Kolejny rok był jednym z najgorszych dla mieszkańców kraju pogrążonego od lat w głębokim kryzysie. Codzienność Libańczyków to przerwy w dostawie prądu i wielodniowe kolejki po benzynę, a 3,2 mln ludzi (blisko połowa populacji), potrzebuje pomocy humanitarnej. Wybuch w Bejrucie, pandemia, a następnie wojna w Ukrainie – odcinająca Bliski Wschód od dostaw żywności – jeszcze pogorszyły sytuację.

Caritas Polska szybko zaczęła organizować pomoc dla Libańczyków. Wcześniejsze dobre doświadczenia z partnerską Caritas Liban pozwoliły myśleć o wprowadzeniu mechanizmów pomocy programu Rodzina Rodzinie, stosowanych wcześniej w Syrii. Obecnie 155 libańskich rodzin odbiera comiesięczną pomoc gotówkową. Każda z nich ma swobodę dysponowania środkami, a wśród najczęściej pojawiających się potrzeb są zakup jedzenia i leków oraz pokrycie kosztów edukacji dzieci, która w Libanie najczęściej jest odpłatna.

CP-Pomoc-w-Bejrucie-po-wybuchu-Caritas-Liban_5.jpg

– Oprócz pomocy w ramach programu Rodzina Rodzinie Caritas Polska zapewniała także inne formy wsparcia. Braliśmy udział w projekcie Building Back Beirut, prowadzonym w konsorcjum z innymi Caritas. W jego ramach 1366 gospodarstw domowych otrzymało pomoc gotówkową na zapewnienie bezpiecznego schronienia i odbudowę zniszczonych domów, a kolejnych 1150 pomoc finansową na okres trzech miesięcy. 95 osób było zaangażowanych w pomoc psychologiczną dla 238 poszkodowanych w wybuchu mieszkańców Bejrutu – przypomina Dominik Derlicki, szef misji Caritas Polska w Libanie.

W roku 2021 rozpoczął się również inny projekt Caritas Polska dla mieszkańców Bejrutu. Do połowy 2022 r. wyremontowany został kompleks budynków z mieszkaniami socjalnymi dla najuboższych. Na ten cel przeznaczono ponad 730 tys. zł. Całkowita wartość tego projektu realizowanego przez kilka organizacji to przeszło 4 mln zł. Organizowano także transporty humanitarne oraz dystrybucje artykułów pierwszej potrzeby w samym Bejrucie. W kwietniu przekazano 100 koncentratorów tlenu, w czerwcu 1 mln maseczek higienicznych dla Libańczyków wysłano Polskiemu Kontyngentowi Wojskowemu w Libanie, we współpracy z Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego, Rządową Agencją Rezerw Strategicznych i Agencją Rozwoju Przemysłu.

CP-Pomoc-w-Bejrucie-po-wybuchu-Caritas-Liban_9.png

W grudniu ub.r. 8 tys. mieszkańców Bejrutu otrzymało produkty higieniczne oraz żywnościowe, takie jak mleko w proszku dla niemowląt, pieluchy czy podpaski higieniczne. Caritas Polska przeznaczyła na tę pomoc blisko 1,9 mln zł, a kwotą ponad 48 tys. zł wsparła 2 kliniki dentystyczne w Bejrucie, które dzięki tym środkom mogły świadczyć bezpłatną pomoc dentystyczną dla ofiar wybuchu.

Łączne wsparcie finansowe dla Libanu w 2021 r. (wraz z kwotą wsparcia dla programu Rodzina Rodzinie) wyniosło ponad 3,5 mln zł.

👉 Jak pomóc Libańczykom lub innym mieszkańcom Bliskiego Wschodu potrzebującym wsparcia?

  • Przystępując do programu Rodzina Rodzinie za pośrednictwem strony caritas.pl/rodzina
  • Dokonując wpłaty na wybrane konto:

– numer konta dla Syrii: 36 1160 2202 0000 0003 2318 7181 tytułem: Rodzina Rodzinie – Syria

– numer konta dla Strefy Gazy, Iraku, Libanu: 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384

tytułem: Rodzina Rodzinie – (WYBIERZ KRAJ) Strefa Gazy/Irak/Liban

  • Wysyłając SMS o treści RODZINA pod numer 72052 (koszt 2,46 zł)