Aleteia logoAleteia logoAleteia
wtorek 16/04/2024 |
Aleteia logo
Kościół
separateurCreated with Sketch.

„Rzekę przepłynąłem, morza pokonałem…” – Polacy właśnie odtworzyli wiślańskie Camino

inauguracja Camino de Vistula

Drogi św. Jakuba na Mazowszu @caminomazowsze / Facebook

Katolicka Agencja Informacyjna - 22.08.22

W Dobrzyniu nad Wisłą zainaugurowano w sobotę (20.08) Camino de Vistula – pierwszy wodny szlak pielgrzymkowy do Santiago de Compostela. Nad brzegiem rzeki stanęła kapliczka z figurą św. Jakuba.

Sobotnia uroczystość zakończyła pierwszy oficjalny spływ Camino de Vistula. Jego elementem była roczna peregrynacja drewnianej figury św. Jakuba. Najpierw, drogą wodną, dotarła ona z Krakowa do miasta A Coruña w Hiszpanii. Potem, już drogą lądową, trafiła do katedry w Santiago de Compostela, gdzie została poświęcona. Ostatecznie znalazła się w Dobrzyniu nad Wisłą.

Błękitny szlak dla pielgrzymów

Z tej okazji w tamtejszym porcie mszy świętej polowej przewodniczył biskup płocki Piotr Libera. W kazaniu zaznaczył on, że Wisła, królowa polskich rzek, staje się „pielgrzymim błękitnym szlakiem”.

– Wiślane camino jest zaproszeniem do refleksji nad życiem, do przemiany, do prawdziwego nawrócenia. Rzeka uczy człowieka, jak wytrwale dążyć do celu. Uczy, jak mimo meandrów życia, mimo zapór, tam i przeszkód, nie dać się zatrzymać w ciągłym dążeniu do połączenia z „oceanem wieczności” – głosił bp Libera.

Stwierdził także, że każde camino uczy, iż człowiek może wybrać drogę, ale miejsce i czas jej końca pozostają zakryte przed oczami ludzi. “Europa wzrastała w wierze – pielgrzymując. W XXI wieku pielgrzymie szlaki tętnią życiem, uczą wiary, otwierają na Boże lekcje, nawet tak trudne jak niedawna, zakończona tragicznie, pielgrzymka do Medjugorie”.

Najważniejszy znak na camino

Bp Libera podkreślił, że na ziemi Bóg zamieszka w chwale wtedy, kiedy życie osobiste, społeczne, codzienność będą przeżywane z poszanowaniem przykazań, zwłaszcza z pierwszym i najważniejszym przykazaniem – przykazaniem miłości. Ono jest postawione jako drogowskaz, jako znak najważniejszy, nie tylko na Camino de Vistula, ale przede wszystkim na camino celeste, na camino della vita – to znaczy: w drodze ku niebu, w drodze przez życie.

Przestrzegł przed unikaniem konkretnych czynów, unikaniem niesienia ciężarów, wywyższaniem się, karmieniem własnego ego, rozpychaniem się łokciami, uczestnictwa w wyścigu szczurów. Dodał, że życie przeżywane w takim stylu, w zakłamaniu, prowadzi donikąd. Takie życie stanie się z czasem „niczym port, do którego nie zawija żaden statek”. Taki żywot jest jak „martwa rzeka, w której nie ma życia”.

Po Eucharystii zgromadzeni przeszli w procesji z wiślańskiego nadbrzeża do Jakubowego Podzamcza, gdzie bp Libera poświęcił kapliczkę z figurą św. Jakuba.

https://www.facebook.com/caminomazowsze/posts/pfbid0DiH9jsWT7RrZugfd7cctkwJobGCcrWCaPLxYtmvqJdLvRDvwovV7W7cdtE2EKmXkl

Długa droga do Santiago

Camino de Vistula została odtworzona z inicjatywy Nadwiślańskiej Organizacji Turystycznej i Pracowni Szlaku Św. Jakuba przy Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dzięki wsparciu licznych środowisk i osób prywatnych realizacja pomysłu pierwszego wodnego szlaku do Santiago de Compostela stała się możliwa w lipcu 2021 r.

Figura św. Jakuba, dar Włóczków Krakowskich dla mieszkańców Dobrzynia nad Wisłą, popłynęła w inauguracyjnym Flisie św. Jakuba z Krakowa do Gdańska. Autorem rzeźby jest artysta Henryk Tomczak. Uczestnicy rejsu odwiedzili większość miejsc związanych z kultem św. Jakuba, wzięli także udział w Festiwalu Wisły.

Wiosną 2022 r. wędrówkę z figurą św. Jakuba kontynuowano na statku żaglowym „Pogoria”. Przez porty Danii, Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii trafiła ona do hiszpańskiej A Coruñii. 15 lipca wyruszyli do tego miasta autokarem pielgrzymi z Polski, aby 25 lipca, na odpust Jakubowy, już pieszo dotrzeć do grobu apostoła w Santiago de Compostela.

Po powrocie do Polski figura na krótko trafiła do sanktuarium Jakubowego w Toruniu. Stamtąd 20 sierpnia przypłynęła wraz z pielgrzymami do Dobrzynia nad Wisłą.

Renesans nad Wisłą

Jak podkreślają autorzy inicjatywy, figura jest widocznym znakiem tego, że dawny szlak pielgrzymkowy – Camino de Vistula – został przywrócony. To zarazem zaproszenie do wyruszenia nim w drogę.

Nadwiślańska Organizacja Turystyczna przypomina też, że Wisła już od średniowiecza była wielką arterią komunikacyjną. Pływały po niej tysiące statków, łodzi i tratew. Dziś następuje wielki powrót Polaków nad Wisłę – zaznaczają restauratorzy Camino de Vistula.

eg / Dobrzyń nad Wisłą (KAI)

Tytuł, śródtytuły, skróty i redakcja – Aleteia.pl

Tags:
caminopielgrzymka
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail