Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 29/03/2024 |
Aleteia logo
Sztuka i podróże
separateurCreated with Sketch.

Most Karola w Pradze. A na nim trzydzieści posągów świętych! [zdjęcia]

Most Karola w Pradze

Creative Travel Projects / Shutterstock

Most Karola ozdabia trzydzieści posągów świętych

Maria Paola Daud - Caroline Becker - 28.08.22

Słynny most Karola w Pradze łączy Stare Miasto z dzielnicą Malá Strana. Jest ozdobiony aż 30 posągami świętych! Najstarszy przedstawia Jana Nepomucena i przypomina o jego tragicznej śmierci. Został zrzucony z tego właśnie mostu. Jakie jeszcze ciekawostki stoją za monumentalną konstrukcją?

Most Karola to niezmienny symbol Pragi. Został nazwany imieniem jego sponsora, króla Karola IV. Konstrukcja z XIV wieku jest wielką atrakcją turystyczną. Na całej jego długości stoją muzycy i artyści. Codziennie zapraszają turystów na kilkuminutowe spektakle.

Uważnych obserwatorów zainteresuje inny ciekawy element mostu Karola. To trzydzieści posągów stojących wzdłuż balustrady. Przedstawiają świętych Kościoła katolickiego, znanych z historii chrześcijańskiej. To m.in. Kosma i Damian, św. Jan z Maty, św. Augustyn, św. Franciszek z Asyżu, św. Antoni Padewski, św. Cyryl i Metody, św. Anna, św. Barbara i św. Małgorzata.

Pomnik św. Jana Nepomucena w Pradze
Rzeźba przedstawiająca św. Jana Nepomucena

Most Karola w Pradze

Niektóre z posągów zostały ustawione w XVII i XVIII w., na wzór mostu Świętego Anioła w Rzymie. Znajdują się w konserwacji w praskim muzeum narodowym. Na czas prac konserwatorskich zastąpiono je kopiami. Uwagę przyciąga najstarszy z posągów –rzeźba św. Jana Nepomucena w aureoli z pięciu gwiazd. Ustawiono ją tam na prośbę jezuitów. Chcieli szerzyć kult świętego, by w ten sposób zdominować kult Jana Husa, kaznodziei spalonego na stosie za głoszenie reformatorskich poglądów. Posąg oddaje hołd kapłanowi Janowi Nepomucenowi, męczennikowi katolickiemu. Stracono go na rozkaz króla Wacława IV za wierność tajemnicy spowiedzi.

PONT CHARLES PRAGUE
Przechodnie dotykają płyty przedstawiającej św. Jana Nepomucena wrzuconego do rzeki

Jan Nepomucen. Śmierć i cud

Tradycja podaje, że Jan był spowiednikiem królowej Zofii Bawarskiej. Wacław IV, podejrzewając żonę o niewierność, rozkazał Nepomucenowi powtórzyć wszystko, co królowa wyznała w konfesjonale. Jan Nepomucen nie zgodził się zdradzić tajemnicy spowiedzi. Popadł w konflikt z królem. Ten skazał go na śmierć. Został wrzucony do Wełtawy z mostu Karola w 1393 roku.

Jak podaje tradycja, w miejscu, w którym rzeka wyrzuciła ciało świętego, ukazała się korona-aureola z pięciu gwiazd. Dziś o tym miejscu przypomina krzyż z wyrytym wizerunkiem świętego. Niektórzy przechodnie kładą na tabliczce dłoń, prosząc świętego o wstawiennictwo.

Tags:
architekturaświęci
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail