Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 19/04/2024 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Holenderska diecezja rezygnuje z coniedzielnych mszy. Czy Kościół w Niderlandach czeka zamknięcie?

Artykuł dostępny tylko dla członków Wspólnoty Aletei
wiejski krajobraz w Kessel w Limburgii

Ralf Liebhold | Shutterstock

Agencja I.Media - 02.09.22

ALE prasówka to przegląd prasy poświęcony sprawom ważnym dla katolików z całego świata. W dzisiejszym wydaniu: holenderska diecezja rezygnuje z coniedzielnych mszy; zagraniczne media piszą o Edmundzie Wojtyle; wystawa „Kościoły a Shoah”.

Piątek, 2 września 2022 r.

1. Holenderska diecezja rezygnuje z coniedzielnych mszy.
2. Zagraniczne media piszą o Edmundzie Wojtyle.
3. Wystawa „Kościoły a Shoah”.

1Holenderska diecezja rezygnuje z coniedzielnych mszy

Holenderska diecezja Roermond nie jest w stanie dłużej organizować niedzielnej Eucharystii na terenie każdej ze swoich parafii. Głównym powodem jest brak duchownych. W związku z powyższym ordynariusz diecezji bp René Maessen zadekretował, że niedzielna msza święta w podległych mu parafiach nie będzie dłużej obowiązkowa.

Prócz braku kapłanów niderlandzki Kościół boryka się również z brakiem ministrantów i wolontariuszy oraz brakiem wiernych. Kryzys jest dodatkowo potęgowany przez horrendalny wzrost kosztów ogrzewania posiadanych świątyń.

Jak podkreśla dziennik “NederlandsDagblad”, decyzje o rezygnacji z regularnych mszy świętych należy w obecnych warunkach postrzegać jako nieodwracalne. Stanowią one zarazem poważny krok w kierunku zamykania opustoszałych parafii.

NederlandsDagblad“, Niderlandy

2Zagraniczne media piszą o Edmundzie Wojtyle

Zagraniczne media przypominają postać Edmunda Wojtyły, brata późniejszego papieża Jana Pawła II. Pretekst do publikacji stanowi poświęcona mu biografia, wydana niedawno przez dr Milenę Kindziuk. Historię bohaterskiego lekarza, który swoje poświęcenie wobec pacjentów przypłacił życiem, nakreśliła ona również w obszernym tekście na łamach Aletei Polska. Zachęcamy do jego lektury tutaj.

3Wystawa „Kościoły a Shoah”

80 lat temu w Paryżu doszło do tzw. Obławy Vel d’Hiv. W trakcie dwudniowej łapanki kolaborująca z Niemcami francuska policja zatrzymała i przekazała nazistom ok. 13 tys. miejscowych Żydów. W okrągłą rocznicę tego wydarzenia paryskie Muzeum Pamięci Shoah przygotowało wystawę poświęconą reakcji poszczególnych chrześcijańskich wspólnot we Francji na zagładę ich żydowskich sąsiadów.

Jak zauważa magazyn “Le Monde des Religions”, autorzy ekspozycji starają się uciec od generalnych ocen na temat postawy różnych Kościołów. Skupiają się raczej na ukazaniu szerokiego spektrum ludzkich zachowań. Począwszy od duchownych i wiernych (katolickich, protestanckich i prawosławnych), którzy Żydów ukrywali, przez tych zachowujących milczenie, aż po osoby jawnie popierające nazizm.

Ważnym elementem wystawy jest także część przypominająca kontekst historyczny relacji chrześcijańsko-żydowskich, sięgając aż do czasów średniowiecznych. Ostatnimi punktami ekspozycji są zaś deklaracja Nostra aetate uchwalona przez Sobór Watykański II oraz deklaracja skruchy francuskich biskupów z 1997 r. Oba te dokumenty potępiają antysemickie postawy i prześladowania.

Le Monde des Religions“, Francja

Artykuł dostępny tylko dla członków Wspólnoty Aletei

Należysz już do naszej Wspólnoty?

Uczestnictwo we Wspólnocie Aletei jest darmowe!
Możesz w każdej chwili z niego zrezygnować,
ale mamy nadzieję, że z nami zostaniesz

Zobacz, co zyskasz:

Aucun engagement : vous pouvez résilier à tout moment

1.

Dostęp do specjalnych treści i spotkań online tylko dla członków Wspólnoty

2.

Możliwość komentowania – Twoje zdanie jest dla nas ważne!

3.

Reklamy ograniczone tylko do partnerów Aletei

Twórz z nami międzynarodową Wspólnotę Aletei, by czynić siebie i świat lepszym!
Twórz z nami międzynarodową Wspólnotę Aletei, by czynić siebie i świat lepszym!

Tags:
ALE prasówkamediamszaWspólnota Aletei
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail