Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 29/03/2024 |
Aleteia logo
Duchowość
separateurCreated with Sketch.

Pielgrzymowali tu Stanisław Kostka i Edmund Bojanowski. Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia

Artykuł dostępny tylko dla członków Wspólnoty Aletei
Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Górce Duchownej

Kapa1966 | Shutterstock

Łukasz Kobeszko - 02.09.22

W latach 60. XX w. cudowny obraz przeszedł ciężkie chwile – dokonano próby jego kradzieży. Zrabowano znajdujące się na nim wota, a sam wizerunek porzucono na polu w pobliżu torów kolejowych.

Pielgrzymka po świętościach polskiej ziemi

Polska jest piękna w wielu wymiarach, a jej skarby można odkrywać w nieskończoność. Jedną z naszych „specjalności” jest duchowa przestrzeń bogata w przeróżne świętości. Niektóre z tych polskich pereł pozostają dla wielu z nas niejako ukryte, nadal nieznane, a przecież tak naprawdę są na wyciągnięcie ręki.

W te letnie dni proponujemy wam pielgrzymkę po świętościach polskiej ziemi. Zajrzymy do miejsc mniej znanych lub znanych, lecz nie do końca odkrytych czy też niezbyt docenionych. Niech będą one dla was zachętą, by wyruszyć w duchową podróż w poszukiwaniu ojczystych pereł.

W pielgrzymce po polskich perełkach duchowych pozostajemy w zachodniej części naszego kraju. Wśród złotych i słonecznych pól Wielkopolski, w powiecie leszczyńskim, niedaleko od linii kolejowej łączącej Poznańskie z Dolnym Śląskiem (wciąż działa tam stacja PKP) znajdziemy niewielką wieś Górka Duchowna.

Przez niemal dziewięć wieków należała ona do benedyktynów z Lubinia. Niektóre legendy głoszą, że w XII w. rozegrała się tam duża bitwa, w której poległo wielu rycerzy. Pierwsze wzmianki o regularnej parafii w tym miejscu pochodzą z XV w. Od tego też czasu w miejscowej świątyni czczony jest cudowny obraz Matki Bożej Pocieszenia, przyniesiony z klasztoru w Lubinie, ale oryginalnie mogący pochodzić z Czech lub nawet jednego z najsłynniejszych opactw benedyktyńskich w Cluny.

Do Górki Duchownej pielgrzymowali za życia m. in. św. Stanisław Kostka, patron polskiej młodzieży i bł. Edmund Bojanowski, założyciel Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Najświętszej Marii Panny.

Do XVIII w. w kronikach świątyni zapisano ponad 150 cudownych uzdrowień z ciężkich schorzeń. Wtedy też cudowny wizerunek został za zgodą papieża ukoronowany i odziany w złote sukienki. Liczni hierarchowie przysyłali Górce Duchownej rozmaite wota, np. kardynał Mieczysław Ledóchowski przekazał tam swój ornat, a papież Pius IX portret z odręczną adnotacją.

Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia

Niestety w okresie międzywojennym wybuchł w kościele pożar, który częściowo zniszczył obraz – ocalały tylko złote korony i sukienki oraz wota. Rekonstrukcji wizerunku Matki Bożej Pocieszenia dokonał malarz i uczeń Jana Matejki, Marian Szczurkowski.

W latach 60. XX w. cudowny obraz znów przeszedł ciężkie chwile – dokonano próby jego kradzieży. Zrabowano znajdujące się na nim wota, a sam wizerunek porzucono na polu w pobliżu torów kolejowych. Przez ponad rok w ramach ekspiacji za ten świętokradczy czyn odbywały się pielgrzymki do Górki. Aktu rekoronacji obrazu dokonał w 1966 roku arcybiskup metropolita poznański Antoni Baraniak.

Coroczny odpust w sanktuarium obchodzony jest na przełomie sierpnia i września. Pielgrzymują tam ludzie pracy oraz uczniowie i nauczyciele. Gdy uda nam się w tym czasie odwiedzić Górkę Duchowną, praktycznie przez cały dzień możemy wziąć udział w różnych nabożeństwach, od porannych Godzinek, poprzez drogę krzyżową (około 14.00), po nieszpory, różaniec i Apel Jasnogórski o 21.00.

Artykuł dostępny tylko dla członków Wspólnoty Aletei

Należysz już do naszej Wspólnoty?

Uczestnictwo we Wspólnocie Aletei jest darmowe!
Możesz w każdej chwili z niego zrezygnować,
ale mamy nadzieję, że z nami zostaniesz

Zobacz, co zyskasz:

Aucun engagement : vous pouvez résilier à tout moment

1.

Dostęp do specjalnych treści i spotkań online tylko dla członków Wspólnoty

2.

Możliwość komentowania – Twoje zdanie jest dla nas ważne!

3.

Reklamy ograniczone tylko do partnerów Aletei

Twórz z nami międzynarodową Wspólnotę Aletei, by czynić siebie i świat lepszym!
Twórz z nami międzynarodową Wspólnotę Aletei, by czynić siebie i świat lepszym!
Tags:
Maryjapielgrzymkasanktuarium
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail