Aleteia logoAleteia logoAleteia
czwartek 20/06/2024 |
Aleteia logo
Kultura
separateurCreated with Sketch.

Stworzył największą na świecie rzeźbę Chrystusa. Kim jest ten artysta?

000_9QP3BX.jpg

AFP

Trabalhador na construção do Cristo Protetor de Encantado, no Rio Grande do Sul

Ricardo Sanches - 04.09.22

Markus Moura, utor największej na świecie rzeźby Chrystusa Opiekuna, wyznaje, że był to projekt jego życia. Aletei mówi: To musiała być pogodna, młodzieńcza twarz trzydziestotrzyletniego mężczyzny. Udało się!

Markus Moura to artysta, który podjął się wielkiego wyzwania. Postanowił stworzyć największą  na świecie figurę Jezusa Chrystusa. Rzeźba już jest gotowa. To Chrystus Opiekun w Encantado, w stanie Rio Grande do Sul.

Największa rzeźba Chrystusa na świecie

Prace na południu Brazylii wystartowały w 2020 roku. Markus przejął zadanie rozpoczęte przez swojego ojca, rzeźbiarza Genésio Mourę. Artysta zachorował na początku realizacji projektu.

Talent rzeźbienia w cemencie przeszedł z ojca na syna. Genésio Moura jest autorem kilku słynnych rzeźb w Brazylii. Stworzył też niektóre postaci z parku rozrywki Beto Carrero w Santa Catarina.

Ojciec i syn pracowali razem, aż w pewnym momencie Markus załapał bakcyla. Pierwszą jego pracą była figura Chrystusa w Elói Mendes, w stanie Minas Gerais. „Potem zacząłem specjalizować się w wizerunkach Chrystusa. Zrobiłem pomnik w Sertãozinho, w stanie Sao Paulo, w Joaquim Felício, w Minas Gerais, w Fazenda Santa Catarina, w stanie Paraná”.

Chrystus Opiekun w Encantado

Wykonanie figury Chrystusa Opiekuna w Encantado było dla Markusa najważniejszym przedsięwzięciem w karierze. Pomnik ma 37,5 metra wysokości i 39 metrów rozpiętości (liczonej od końca kciuka jednej ręki do końca kciuka drugiej).

To realistyczne dzieło. Najbardziej spostrzegawczy dostrzegą takie szczegóły jak kosmyki brody, linie oczu, ruchy tuniki. „Staram się ożywić rzeźby, ożywić spojrzenie. Inspiruję się i nadaję kształt cementowi. Inspiruje mnie natura. Przy Chrystusie z Encantado inspirowały mnie region, dolina, wiatr, zimno. Wszystko to pomogło mi «ożywić» Chrystusa” – wyjawia artysta.

Moura pracę rozpoczął od twarzy Jezusa. Wykonanie tej części figury artysta uważa za największe wyzwanie. Ten etap trwał ponad miesiąc i wymagał całkowitego poświęcenia.

Nie mogłem tego zepsuć. To musiała być pogodna, młodzieńcza twarz trzydziestotrzyletniego mężczyzny. Udało się dzięki pomocy ojca. Zadzwoniłem do niego, a on zapytał: Markus, co sądzisz o zastosowaniu takiej metody? Pomagał mi nawet wtedy, gdy był obłożnie chory. Dzięki niemu Chrystus ma taką piękną twarz. Ludziom bardzo się ona podoba.

„Chrystus nas ochraniał”

Artysta wspomina, że ​​podczas prac nie wydarzył się żaden wypadek. „Nikt nie został ranny, nikt nie trafił do szpitala. Towarzyszyła nam bardzo dobra energia. Chrystus nas ochraniał” – entuzjazmuje się Moura. Rzeźbiarz przyjął chrzest w Kościele Adwentystów Dnia Siódmego, ale obecnie nie wyznaje żadnej religii. Jednak, jak twierdzi, mocno wierzy w Boga.

Chrystus Zbawiciel w Rio

Chrystus Opiekun z Encantado jest większy od Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro. Moura uważa jednak, że obu pomników nie można porównywać:

Są to zupełnie inne pomniki. Chrystus z Rio de Janeiro pochodzi z lat 30. XX wieku. To jeden z siedmiu cudów świata. Jest stylizowany, nie realistyczny. Jest idealny! Jego budowa zajęła dziewięć lat. Budowa „naszego” Chrystusa zajęła dwa lata. Nie ma porównania. Każdy jest na swój sposób piękny.

Chrystus dobroci

Pomnik Chrystusa z Encantado rozsławił Markusa Mourę na całym świecie. Dzięki przedsięwzięciu artysta otrzymał z wielu krajów zaproszenia do pracy. Jednak dla rzeźbiarza najważniejsze jest to, by rzeźba oddziaływała na ludzi.

Mam nadzieję, że ten pomnik przyniesie dobro, a ludzie patrząc na niego będą pamiętać o Bogu. O potężnym Bogu, bez względu na religię.

Po zakończeniu prac rzeźbiarz przekazał swoje narzędzia (nóż, łyżkę i kielnię) stowarzyszeniu zarządzającemu projektem. Trafią do muzeum albo na licytację. Pomnik Chrystusa z Encantado znajduje się w jeszcze zamkniętym kompleksie turystycznym. Jednak już teraz można podziwiać figurę.

Kliknij w galerię poniżej i zobacz, jak się prezentuje największa figura Chrystusa na świecie

Tags:
Brazyliapodróżrzeźba
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail