Aleteia logoAleteia logoAleteia
sobota 03/06/2023 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

W łóżeczku spędził ponad 1000 dni. Rodzina adopcyjna dla małego Filipka poszukiwana

Filipek szuka rodziny adopcyjnej

kadr z materiału programu Uwaga! TVN / YouTube

Karol Wojteczek - 07.09.22

Poszukiwania rodziny adopcyjnej dla 3,5-letniego Filipka ogłosiło Uniwersyteckie Centrum Kliniczne przy Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Zmagający się z wodogłowiem i rozszczepem kręgosłupa chłopiec został pozostawiony w placówce przez biologicznych rodziców.

Historię Filipka przedstawił w sobotnim wydaniu program Uwaga!. Chłopiec całe swoje dotychczasowe życie spędził w szpitalu, z czego pierwsze dwa lata na Oddziale Intensywnej Opieki Medycznej. Tuż po porodzie lekarze nie dawali mu większych szans na przeżycie.

Obecnie przed 3,5-latkiem stanęło widmo bycia przeniesionym do domu dziecka. Najlepszym wyjściem byłoby jednak znalezienie dla niego kochającego domu, w którym Filipek otrzymałby kompleksową opiekę i – przede wszystkim – gdzie zostałby obdarzony miłością.

„To jest słodkie dziecko, trudno nie być nim oczarowanym. To dusza towarzystwa, skradł serca wszystkich w szpitalu. Choć jednak jest naszym oczkiem w głowie, to wiemy, że to, czego naprawdę potrzebuje, to kochająca rodzina. Mamy krótką wiadomość od Filipa: «Mamo, tato – czekam na Was»” – mówiła w sobotnim reportażu lekarka stażystka Julia Leszkowicz.

Wyzwaniem dla potencjalnych adopcyjnych rodziców może być stan zdrowia chłopca. „Ma wadę w postaci wodogłowia i rozszczep kręgosłupa, wady kończyn górnych i dolnych. Dodatkowo rurkę tracheotomijną, która na początku umożliwiała mu oddychanie. W przyszłości być może będzie go można od tej rurki uwolnić. Mamy nadzieję, że Filip będzie dzięki temu także mówił” – wyjaśnia dr hab. n. med Katarzyna Plata-Nazar.

Duże postępy w rehabilitacji 3,5-latka dostrzega jego fizjoterapeuta. Jak podkreślają lekarze, istnieje szansa, że chłopiec w przyszłości będzie w stanie samodzielnie chodzić. „Kiedy nasi podopieczni znajdą dom, całkowicie się zmieniają, także zdrowotnie. Co najbardziej nas zadziwia, upodabniają się do swoich nowych rodziców” – stwierdziła w Uwadze! pedagog Karolina Bortkun.

Zgłoszenia kandydatów na potencjalnych rodziców adopcyjnych Filipka przyjmuje Dom im. Janusza Korczaka w Gdańsku, pod adresem mailowym sekretariat@korczak.gdansk.pl.

Tags:
adopcjadzieciszpital
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail