Aleteia logoAleteia logoAleteia
czwartek 28/03/2024 |
Aleteia logo
Duchowość
separateurCreated with Sketch.

Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Pelplinie

Artykuł dostępny tylko dla członków Wspólnoty Aletei
Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Pelplinie

DyziO | Shutterstock

Łukasz Kobeszko - 15.09.22

Perła Pomorza zachwyca swoim monumentalizmem. Jest jedną z największych budowli gotyku ceglanego w Polsce.

Pielgrzymka po świętościach polskiej ziemi

Polska jest piękna w wielu wymiarach, a jej skarby można odkrywać w nieskończoność. Jedną z naszych „specjalności” jest duchowa przestrzeń bogata w przeróżne świętości. Niektóre z tych polskich pereł pozostają dla wielu z nas niejako ukryte, nadal nieznane, a przecież tak naprawdę są na wyciągnięcie ręki.

W te letnie dni proponujemy wam pielgrzymkę po świętościach polskiej ziemi. Zajrzymy do miejsc mniej znanych lub znanych, lecz nie do końca odkrytych czy też niezbyt docenionych. Niech będą one dla was zachętą, by wyruszyć w duchową podróż w poszukiwaniu ojczystych pereł.

Z Kaszub wyruszamy nieco na południe województwa pomorskiego, do Kociewia. Pelplin jest co prawda niewielkim miasteczkiem liczącym trochę ponad 8 tys. mieszkańców, ale też stolicą jednej z trzech diecezji tworzących metropolię gdańską. Miejscowa katedra to rzeczywiście perła Pomorza i jedna z największych świątyń gotyku ceglanego w Polsce. Pierwotnie kościół był częścią ogromnego kompleksu klasztornego cystersów, których do Pelplina sprowadzili książęta lubiszewsko-tczewscy Sambor, Mszczuj i Świętopełk II Wielki.

Z klasztoru przetrwała do dzisiaj tylko katedra oraz część zabudowań wokół wirydarza (ogrodu wewnątrz murów klasztornych). Podobnie jak inne wielkie europejskie katedry zapiera dech w piersiach swoim monumentalizmem, ogromną nawą główną i bogatymi sklepieniami krzyżowo-żebrowymi i kryształowymi. Ołtarz główny ma 25 metrów wysokości, ale jego najbardziej charakterystycznymi elementami są barokowe obrazy Hermana Hana przedstawiające koronację Maryi i wizję św. Bernarda, jak również – na samym szczycie ołtarza – rzeźba zmartwychwstałego, „tańczącego Jezusa” (figura sprawia wrażenie, jakby Chrystus triumfujący po powstaniu z martwych w asyście aniołów wykonywał swoisty, płynny taniec). Piękne są również długie krużganki klasztorne, w których możemy poczuć się jak w starodawnych opactwach, a w nich – gotyckie malowidła ścienne z XV w. ze scenami ze Starego i Nowego Testamentu. Wśród nich wyróżnia się dość nietypowe malowidło na krużganku wschodnim, symbolicznie pokazujące na zaślubiny Chrystusa z Kościołem.

Niezwykły egzemplarz Biblii

Msze w dni powszednie w katedrze odprawiane są o 7.00 i 8.00, w niedziele i święta mamy do wyboru 6 mszy (ostatnia o 16.00). Wieża katedry dysponuje 4 dużymi dzwonami. Warte obejrzenia jest również lokalne muzeum diecezjalne, gdzie możemy obejrzeć prawdziwy unikat – egzemplarz Biblii Gutenberga z XV w. Jest to jedyny egzemplarz tej Biblii przechowywany w Polsce, w oprawie wykonanej przez mistrza introligatorstwa, Henryka Costera z Lubeki. Aby zapobiec jej kradzieży przez hitlerowców, cenny zabytek ewakuowano po wybuchu II wojny światowej na Zachód, do Pelplina powrócił pod koniec lat 50.

Artykuł dostępny tylko dla członków Wspólnoty Aletei

Należysz już do naszej Wspólnoty?

Uczestnictwo we Wspólnocie Aletei jest darmowe!
Możesz w każdej chwili z niego zrezygnować,
ale mamy nadzieję, że z nami zostaniesz

Zobacz, co zyskasz:

Aucun engagement : vous pouvez résilier à tout moment

1.

Dostęp do specjalnych treści i spotkań online tylko dla członków Wspólnoty

2.

Możliwość komentowania – Twoje zdanie jest dla nas ważne!

3.

Reklamy ograniczone tylko do partnerów Aletei

Twórz z nami międzynarodową Wspólnotę Aletei, by czynić siebie i świat lepszym!
Twórz z nami międzynarodową Wspólnotę Aletei, by czynić siebie i świat lepszym!
Tags:
Maryjasanktuarium
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail