Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 19/04/2024 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Konserwatyści vs. reformatorzy – odwieczny spór w Kościele?

Artykuł dostępny tylko dla członków Wspólnoty Aletei
Sobór Watykański I

EAST NEWS

Litografia przedstawiająca otwarcie Soboru Watykańskiego I (1869)

Isabella H. de Carvalho - Agencja I.Media - 15.09.22

ALE prasówka to przegląd prasy poświęcony sprawom ważnym dla katolików z całego świata. W dzisiejszym wydaniu między innymi: konserwatyści vs. reformatorzy – odwieczny spór w Kościele?; z kim spotka się Franciszek po powrocie z Kazachstanu?; skandal pedofilski wśród francuskich oblatów.

Czwartek, 15 września 2022 r.

1. Konserwatyści vs. reformatorzy – odwieczny spór w Kościele?
2. Z kim spotka się Franciszek po powrocie z Kazachstanu?
3. Skandal pedofilski we francuskiej wspólnocie oblatów.
4. Rycerze Zakonu Maltańskiego zabierają głos po reformie.
5. Etiopski kardynał działa na rzecz pokoju w Tigraju.

1Konserwatyści vs. reformatorzy – odwieczny spór w Kościele?

“New York Times” recenzuje wydaną w ostatnich dniach książkę Katolicyzm: globalna historia od rewolucji francuskiej do papieża Franciszka. Jej autor, historyk John T. McGreevy, opowiada w swym dziele o początkach sporów pomiędzy ruchami tradycjonalistycznymi i reformatorskimi w Kościele oraz ich skutkach dla obecnej kondycji wspólnoty. Nakreślony w tytule książki okres uważa on za jeden z najbardziej burzliwych w dziejach tej “najstarszej instytucji świata zachodniego”.

Jak dopowiada w recenzji dziennikarz Timothy Egan, Kościół katolicki pogrążony jest dziś w prawdopodobnie największym kryzysie w swojej historii. W dużej mierze jest to skutek targających nim skandali seksualnych, które przekładają się na spadek liczby wiernych. Egan podkreśla jednak, że problemy te wydają się nie dotyczyć krajów “globalnego Południa”, gdzie Kościół wciąż “tętni życiem i rośnie”.

Ważnym, pozytywnym znakiem jest dla dziennikarza niedawna pielgrzymka papieża Franciszka do Kanady, przepełniona duchem pokory. Zdaniem Egana, Kościół będzie w stanie przezwyciężyć nękające go problemy, jedynie trzymając się tej właśnie, głęboko ewangelicznej wartości.

Sama książka McGreevy’ego przypomina m.in., jak kłopotliwe były dla tej instytucji przemiany społeczno-polityczne zachodzące pomiędzy XVII a XIX w. Autorytarny niejako ze swej definicji Kościół nie wiedział, jaki stosunek przyjąć wobec rodzących się wówczas ustrojów demokratycznych. Ostateczne wyjście naprzeciw zmieniającemu się światu przyniósł mu zaś dopiero Sobór Watykański II.

New York Times“, USA

2Z kim spotka się Franciszek po powrocie z Kazachstanu?

W najbliższą sobotę (17.09) papież Franciszek przyjmie na prywatnej audiencji prezydenta Wybrzeża Kości Słoniowej Alassane’a Ouattarę. Polityk ten gościł już w Watykanie w 2012 r., wkrótce po zakończeniu krótkotrwałej wojny domowej, która pochłonęła życie ok. 3 tys. osób.

W ostatniej dekadzie sytuacja w Wybrzeżu Kości Słoniowej znacząco się uspokoiła, doszło nawet do pojednawczego spotkania liderów zwaśnionych stronnictw. Niemniej pomiędzy miejscowym Kościołem a władzami kraju wciąż zdarzają się tarcia.

Do największego z nich doszło w 2020 r., gdy iworyjski episkopat wystąpił oficjalnie w obronie więźniów politycznych. Z krytycznego stosunku wobec Ouattary znany jest również wykreowany przez Franciszka w 2014 r. kard. Jean-Pierre Kutwa.

W 2020 r. Ouattara rozpoczął trzecią kadencję w roli głowy państwa, z oficjalnym wynikiem 95% głosów. Zdaniem organizacji międzynarodowych elekcja ta nie spełniała jednak standardów demokratycznych. W stłumionych przez władze protestach przeciw prezydentowi zginęło wówczas co najmniej 30 osób, kilkaset kolejnych zostało aresztowanych.

La Croix“, Francja

3Poza tym w przeglądzie prasy:

  • francuscy oblaci podejmują kroki kanoniczne przeciw współbratu oskarżonemu o molestowanie inuickich dzieci w Kanadzie w latach ’60 (LINK, jęz. francuski);
  • liderzy Zakonu Maltańskiego zabierają głos po reformie organizacji, dokonanej przez papieża Franciszka (LINK, jęz. angielski);
  • etiopski duchowny, kard. Berhaneyesus Demerew Souraphiel pragnie być mediatorem w rozgorzałym na nowo konflikcie w prowincji Tigraj (LINK, jęz. angielski).

Artykuł dostępny tylko dla członków Wspólnoty Aletei

Należysz już do naszej Wspólnoty?

Uczestnictwo we Wspólnocie Aletei jest darmowe!
Możesz w każdej chwili z niego zrezygnować,
ale mamy nadzieję, że z nami zostaniesz

Zobacz, co zyskasz:

Aucun engagement : vous pouvez résilier à tout moment

1.

Dostęp do specjalnych treści i spotkań online tylko dla członków Wspólnoty

2.

Możliwość komentowania – Twoje zdanie jest dla nas ważne!

3.

Reklamy ograniczone tylko do partnerów Aletei

Twórz z nami międzynarodową Wspólnotę Aletei, by czynić siebie i świat lepszym!
Twórz z nami międzynarodową Wspólnotę Aletei, by czynić siebie i świat lepszym!

Tags:
ALE prasówkahistoriakościół powszechnymediaWspólnota Aletei
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail