Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 29/03/2024 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Był „siłą napędową” oporu wobec nazistów. Kardynał ogłoszony Sprawiedliwym Wśród Narodów Świata

Artykuł dostępny tylko dla członków Wspólnoty Aletei
kardynał Johannes de Jong

fot. Wikimedia Commons; (1) Zala - Praca własna, CC BY-SA 4.0, modyfikacja - Aleteia; (2) Daan Noske / Anefo / CC0

Isabella H. de Carvalho - 20.09.22

ALE prasówka to przegląd prasy poświęcony sprawom ważnym dla katolików z całego świata. W dzisiejszym wydaniu między innymi: niderlandzki kardynał z medalem Yad Vashem; sytuacja chrześcijan na Półwyspie Arabskim; milczenie papieża ws. procesu kard. Zena.

Wtorek, 20 września 2022 r.

1. Niderlandzki kardynał z medalem Yad Vashem.
2. Sytuacja chrześcijan na Półwyspie Arabskim.
3. Milczenie papieża ws. procesu kard. Zena.
4. Reprezentant Watykanu w kolarskich mistrzostwach świata.
5. Niezwykłe odkrycie archeologów w Strefie Gazy.

1Niderlandzki kardynał z medalem Yad Vashem

Niderlandzki magazyn „NederlandsDagblad” relacjonuje uroczystość przyznania medalu instytutu Yad Vashem kard. Johannesowi de Jongowi. Na ręce rodziny zmarłego w 1955 r. duchownego przekazał go wczoraj (19.09) ambasador Izraela w Niderlandach, Modi Ephraim.

Zdaniem teologa prof. Marcela Poorthuisa, to właśnie kard. de Jong był „siłą napędową” sprzeciwu niderlandzkich katolików wobec Narodowosocjalistycznego Ruchu Holenderskiego, a później również niemieckich okupantów. Nakłaniającym go do kolaboracji dwóm duchownym hierarcha odpowiedzieć miał: „Co to za bzdury, panowie?”.

Kard. de Jong zajął także nieprzejednanie wrogie stanowisko wobec rozpoczętych w 1942 r. deportacji holenderskich Żydów. Odrzucił przy tym „ofertę” okupantów, którzy obiecali mu oszczędzenie ochrzczonych osób pochodzenia mojżeszowego w zamian za milczenie w sprawie wywózki pozostałych. Prof. Poorthuis przypomina w tym miejscu, że na podobnie jednoznaczną postawę wobec deportacji nie zdobył się Holenderski Kościół Reformowany.

W swojej posłudze na rzecz ratowania Żydów kard. de Jong preferował, na wzór Piusa XII, działania ciche, zakulisowe. Z tego też względu jego zasługi w tej materii przez długi czas pozostawały nieznane.

NederlandsDagblad„, Niderlandy

2Sytuacja chrześcijan na Półwyspie Arabskim

Zdaniem emerytowanego wikariusza apostolskiego Arabii Południowej bp. Paula Hindera, sytuacja chrześcijan na Półwyspie Arabskim ulega stopniowej poprawie. 80-letni szwajcarski kapucyn, pełniący obecnie funkcję administratora apostolskiego wikariatu apostolskiego Arabii Północnej, zauważa, że chrześcijaństwo w tym regionie świata ożywiają przede wszystkim migranci.

Swoje nastawienie do Kościoła zliberalizować miało szczególnie Królestwo Bahrajnu. Władze tego państwa pozwalają na funkcjonowanie w kraju chrześcijańskich szkół i organizacji charytatywnych. W grudniu ub.r. konsekrowano tam katolicką katedrę. Niewykluczone, że jeszcze w listopadzie br. z pielgrzymką do Bahrajnu uda się papież Franciszek.

Bp Hinder przypomina w tym miejscu pozytywne owoce podróży Ojca Świętego do Zjednoczonych Emiratów Arabskich sprzed trzech lat. Duchowny krytycznie podchodzi za to do pokładania nadziei na dialog międzykulturowy w nadchodzących piłkarskich mistrzostwach świata w Katarze.

Wśród ok. 2,5-3 mln wyznawców Chrystusa na Półwyspie Arabskim znajdują się przedstawiciele przeszło 100 narodowości. Choć bowiem próby nawracania muzułmanów pozostają w krajach regionu zakazane, licznych konwersji dokonują przybywający tam wierni innych religii.

Catch.ch, Szwajcaria (jęz. francuski)

3Poza tym w przeglądzie prasy:

  • Dlaczego papież wciąż milczy w sprawie sądzonego przez chińskie władze kard. Josepha Zena? (LINK, jęz. włoski);
  • Pochodzący z Niderlandów kolarz Rien Schuurhuis będzie w najbliższych zawodach mistrzostw świata reprezentował barwy Watykanu. Jak do tego doszło? (LINK, jęz. angielski);
  • Archeologowie z Jerozolimy odkryli gigantyczną bizantyjską mozaikę w Strefie Gazy (LINK, jęz. francuski).

Artykuł dostępny tylko dla członków Wspólnoty Aletei

Należysz już do naszej Wspólnoty?

Uczestnictwo we Wspólnocie Aletei jest darmowe!
Możesz w każdej chwili z niego zrezygnować,
ale mamy nadzieję, że z nami zostaniesz

Zobacz, co zyskasz:

Aucun engagement : vous pouvez résilier à tout moment

1.

Dostęp do specjalnych treści i spotkań online tylko dla członków Wspólnoty

2.

Możliwość komentowania – Twoje zdanie jest dla nas ważne!

3.

Reklamy ograniczone tylko do partnerów Aletei

Twórz z nami międzynarodową Wspólnotę Aletei, by czynić siebie i świat lepszym!
Twórz z nami międzynarodową Wspólnotę Aletei, by czynić siebie i świat lepszym!
Tags:
ALE prasówkaHolocaustkardynałmediaWspólnota Aleteiżydzi
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail