Aleteia logoAleteia logoAleteia
czwartek 25/04/2024 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

„Redukuje ciało do roli jednorazowego towaru”. Kalifornia zalegalizowała kompostowanie ludzkich zwłok

kompostowanie ludzkich zwłok

JASON REDMOND / AFP

Karol Wojteczek - 21.09.22

To już piąty amerykański stan, który dopuścił przetwarzanie ludzkich szczątków na nawóz.

Proces kompostowania ludzkiego ciała polega na umieszczeniu go na 30-60 dni w stalowej skrzyni wypełnionej materiałami biodegradowalnymi (m.in. wiórami drzewnymi i kwiatami). W tym czasie szczątki rozkładają się do postaci gleby, która zwracana jest rodzinie zmarłego.

Orędownicy tego rodzaju procedury zachwalają ją jako tańszą i bardziej przyjazną środowisku niż tradycyjny pochówek czy kremacja. Ostatnią z wymienionych form preferuje przeszło połowa mieszkańców Kalifornii. Kremacja postrzegana jest jednak przez ekologów jako generująca możliwą do uniknięcia emisję CO2.

Procedurę kompostowania szczątków skrytykowała jednak Katolicka Konferencja Kalifornii. Duchowni diecezji z tego regionu przypominają, że proces ten „redukuje ludzkie ciało do zwykłego towaru jednorazowego użytku. Praktyka grzebania ciał z szacunkiem oraz honorowanie prochów zmarłych pozostają zgodne z praktyką i powszechną normą szacunku i troski o zmarłych” – dodają.

Osobliwe trendy na funeralnym rynku

Jako pierwszy kompostowanie zwłok zalegalizował w maju 2019 r. stan Waszyngton. Później dołączyły do niego Kolorado, Vermont oraz Oregon. Z tej specyficznej formy pochówku korzystają tam jednak również mieszkańcy pozostałych regionów USA.

Wśród innych reklamowanych jako ekologiczne rozwiązań pogrzebowych w tym kraju popularność zyskują m.in. biodegradowalne urny, akwamacja (rozpuszczanie ciała w gorącej, silnie zasadowej wodzie), a nawet… wykonane z degradujących ciało grzybów garnitury.

kompostowanie ludzkich zwłok

Tags:
pogrzebśmierćUSA
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail