Aleteia logoAleteia logoAleteia
sobota 03/06/2023 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Kościół spłonął, Najświętszy Sakrament ocalał. „Padnijmy na kolana i prośmy o przebaczenie”

Najświętszy Sakrament ocalał z pożaru

@acs_italia | Twitter

Alvaro Real - Redakcja - 22.09.22

„To, co się wydarzyło, jest obrzydliwością” – powiedział o ataku na kościół biskup diecezji Mamfé, Aloysius Fondong Abangalo, w filmie ukazującym ocalone hostie.

W ostatni piątek (16.09) nieznani sprawcy napadli na misję katolicką w Nchang w zachodnim Kamerunie. Napastnicy podpalili miejscowy kościół mariacki, a następnie uprowadzili w nieznanym kierunku obecnych tam pięciu duchownych, siostrę zakonną oraz dwójkę wiernych świeckich.

Kolejnego dnia do zniszczonej świątyni przybył bp Abangalo, aby zabezpieczyć pozostający w niej Najświętszy Sakrament. Jak się okazało, ukryte w tabernakulum hostie ocalały z pożaru. O całej sytuacji duchowny opowiedział w nagraniu przekazanym organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

„To, co się tutaj wydarzyło, jest obrzydliwością. Sprawcy nie zadowolili się testowaniem cierpliwości ludzi, ale testują cierpliwość Bożą. To straszna rzecz zmagać się z Panem. Niech Bóg zmiłuje się nad nami za tę obrzydliwość. Wszyscy musimy paść na kolana i prosić o przebaczenie za popełnione grzechy” – mówi na filmie hierarcha.

Przeciw bratobójczej wojnie

Zachodni Kamerun, zamieszkały przez anglojęzyczną mniejszość, od kilku lat jest areną walk pomiędzy siłami separatystycznymi a wojskami rządowymi. Obie strony konfliktu dopuszczają się przy tym licznych zbrodni wobec ludności cywilnej. Śmierć w ich wyniku poniosło już ok. 6 tys. osób.

W intencji „prawdziwego i trwałego pokoju” w Kamerunie modlił się w kwietniu br. Ojciec Święty Franciszek. O zakończenie działań zbrojnych apelował także papieski sekretarz stanu kard. Pietro Parolin w trakcie wizyty w tym kraju w styczniu ub.r.

Wspólne starania o pokój czynią również anglo- i francuskojęzyczni biskupi z Kamerunu. W kwietniu ub.r. zorganizowali oni pielgrzymkę do sanktuarium Matki Bożej z Marienbergu. Odbywała się ona pod hasłem: „Módlcie się o pojednanie”.

Tags:
Afrykapożarprofanacjaprześladowaniaterroryzm
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail