Aleteia logoAleteia logoAleteia
wtorek 19/03/2024 |
Aleteia logo
Pod lupą
separateurCreated with Sketch.

„Bóg szuka wewnętrznego piękna”. Naukowcy odtworzyli wygląd św. Wincentego a Paulo

Święty Wincenty a Paulo - rekonstrukcja wyglądu

fot. Cícero Moraes

Zrekonstruowana twarz św. Wincentego a Paulo

Ricardo Sanches - 27.09.22

Podczas kwerendy przygotowawczej do artykułu naukowego dr Jose Luis Lira natknął się na fotografie czaszki świętego. Pomyślał wówczas: „Dlaczego nie spróbować zrekonstruować z tych obrazów twarzy św. Wincentego?”.

Pomysł zrekonstruowania twarzy św. Wincentego a Paulo wyszedł od hagiologa, José Luísa Liry, pisarza, wykładowcy, który obecnie przygotowuje habilitację w dziedzinie prawa. Podczas kwerendy przygotowawczej do artykułu natknął się on na fotografie czaszki świętego. Pomyślał wówczas: „Dlaczego nie spróbować zrekonstruować z tych obrazów twarzy św. Wincentego?”.

„W 2016 roku przypadała 435. rocznica urodzin św. Wincentego. Pomyślałem więc o tym, aby zrekonstruować jego twarz na to wydarzenie. Skontaktowałem się z moim przyjacielem Cícero Moraesem, jednym z największych specjalistów od rekonstrukcji twarzy i znanym na całym świecie projektantem modeli 3D. Zapytałem go, czy zdjęcia, na które natrafiłem, nadają się do rekonstrukcji twarzy” – wyjaśnia Lira.

Po otrzymaniu pozytywnej odpowiedzi hagiolog uzyskał zgodę na wykorzystanie rzadkich fotografii z DePaul University w Chicago oraz od Zgromadzenia Księży Misjonarzy, które zatwierdziło projekt.

St. Vicent Paul
Obrazy czaszki św. Wincentego a Paulo, na podstawie których dokonano rekonstrukcji

Medycyna sądowa na pomoc hagiologom

Prace prowadzone były przez zespół dziesięciu specjalistów, w tym ekspertów z dziedziny medycyny sądowej. Wszyscy zaangażowani powiązani są z uniwersytetami, instytutami medycyny sądowej i mają duże doświadczenie w swoich dziedzinach. Realizujący rekonstrukcję Cicero Moraes miał już na swoim koncie udane próby odtworzenia wizerunków m.in. św. Antoniego Padewskiego i św. Walentego.

„Gdy zdobyliśmy już fotografie czaszki, wysłaliśmy je do ośmiu specjalistów z dziedziny medycyny, chirurgii i stomatologii ze specjalizacją w medycynie sądowej. Jednogłośnie stwierdzili oni, że czaszka należy do mężczyzny w podeszłym wieku, o europejskim pochodzeniu, i że oprócz braków w okolicy szczęki ma ona wypukłość w okolicy żuchwy. Wykorzystaliśmy siedem obrazów czaszki, aby wykonać trójwymiarową rekonstrukcję twarzy” – wyjaśnia Moraes.

St. Vicent Paul
Zrekonstruowana twarz św. Wincentego a Paulo

W poszukiwaniu wewnętrznego piękna

Badacze uważają, że rezultat, jaki osiągnęli, pozostaje całkowicie zgodny z jedynym znanym obecnie obrazem wykonanym za życia św. Wincentego a Paulo. Jest nim dzieło francuskiego malarza Simona François de Tours, które powstało bez zgody samego księdza.

„Rezultat jest zgodny z klasycznym obrazem świętego, co dowodzi, że to ta sama osoba. Jednakże nie możemy tego stwierdzić ze stuprocentową pewnością, ponieważ nie mieliśmy dostępu do szczątków zakonnika” – stwierdził Lira.

„Obraz Simona de Tours nie oddawał wyglądu świętego w momencie starości i śmierci. Rekonstrukcja natomiast ukazuje go w tym właśnie momencie, z zachowaniem odpowiednich cech, przede wszystkim ust. Jego górne zęby były skierowane bardziej do wewnątrz, a podbródek był bardziej wystający. Tej retruzji nie ukazywały wcześniejsze wizerunki. Byłem bardzo zadowolony z rezultatu. Pomyślałem nawet, że Bóg szuka wewnętrznego piękna, tak jak to widzimy na przykładzie św. Wincentego, św. Matki Teresy z Kalkuty, św. Dulce od Ubogich i wielu innych świętych” – dodał hagiolog.

Vicente_compara.jpg

Prezent dla czcicieli

Po ponad 360 latach od jego śmierci czciciele św. Wincentego a Paulo mogą kontemplować bliższy rzeczywistości wizerunek patrona dzieł miłosierdzia. Efekt pracy naukowców został bowiem oficjalnie zaprezentowany wiernym w katedrze Matki Bożej z Penha w brazylijskim Crato.

„Czciciele św. Wincentego zyskali jego wierny wizerunek. Są poruszeni, że po tak wielu latach mają możliwość kontemplować rozpromienioną twarz świętego. Kiedy moja przyjaciółka ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia zobaczyła ten wizerunek, podziękowała mi i całemu zespołowi. Powiedziała: «To było bardzo wzruszające móc zobaczyć wizerunek mojego duchowego ojca». Takie przejawy wdzięczności, poza osobistą satysfakcją, rekompensują cały wysiłek” – konkluduje dr Lira, twórca dzieła.

Tags:
Brazylianaukaświęci
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail