Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 19/04/2024 |
Aleteia logo
Sztuka i podróże
separateurCreated with Sketch.

Ukończenie tego arcydzieła zajęło 500 lat! Poznaj Arkę św. Dominika!

Arka św. Dominika w Bolonii

Joaquin Ossorio Castillo | Shutterstock

Daniel Esparza - 28.09.22

Pracowali nad nią najlepsi rzeźbiarze wszech czasów. Od Nicoli Pisana po Michała Anioła. Arka św. Dominika zawiera szczątki tego hiszpańskiego świętego. Znasz to arcydzieło?

Arka św. Dominika znajduje się w Bazylice San Domenico w Bolonii (Włochy). Arcydzieło sztuki kryje szczątki Dominika Guzmána, założyciela Zakonu Kaznodziejskiego. Ukończenie grobowca św. Dominika zajęło około 500 lat! Pracowali nad nim jedni z najlepszych rzeźbiarzy w historii sztuki, od Nicoli Pisana po Michała Anioła.

Arka św. Dominika

Dominik urodził się pod koniec XII wieku w Caleruedze. To niewielkie miasto godzinę drogi na południe od Burgos. Zmarł w Bolonii w roku 1221, w klasztorze przy kościele San Nicolò delle Vigne. Wkrótce kościół rozbudowano. Został nazwany na cześć hiszpańskiego świętego bazyliką San Domenico.

Z początku św. Dominik został pochowany za ołtarzem. Dekadę później jego szczątki przeniesiono i złożono w marmurowym sarkofagu w posadzce kościoła. Wkrótce zaczęli tu przybywać liczni pielgrzymi. Większość nie mogła jednak dotrzeć do grobu św. Dominika, bo było tu za mało miejsca. Dziesiątki pielgrzymów, dniami i nocami, oczekiwało w kolejce modląc się. Potrzeba było większego pomnika. Takiego, który byłby widoczny z daleka.

https://www.youtube.com/watch?v=RPCEsZknt8E&feature=emb_title

Od Nicoli Pisana po Michała Anioła

Dominikanie poprosili o pomoc słynnego rzeźbiarza Nicolę Pisana. Uważany jest za ostatniego rzeźbiarza gotyku i jednego z pionierów renesansu. Pisano zaprojektował nowy grobowiec. Wyrzeźbił też kilka figur na froncie sarkofagu. Wkrótce jednak musiał opuścić Bolonię. Został wezwany do Sieny, do pracy nad amboną w tamtejszej katedrze. Był już wtedy sławny z powodu Baptysterium w Pizie. Pierwszą część sarkofagu św. Dominika ukończył więc jeden z asystentów Pisana, Lapo Di Ricevuto. Było to około roku 1265.

W 1411 roku grobowiec trafił na środek kościoła. Grupa rzeźbiarzy pod kierownictwem Niccolò Da Bariego zwieńczyła sarkofag. Dzieło przyniosło Da Bariemu tak wielką sławę, że do dziś nazywa się go Niccolò Dell’Arca. Wśród rzeźbiarzy prowadzonych przez Dell’Arcę był… młody Michał Anioł! Dodał on do pomnika wizerunki św. Petroniusza i św. Proculusa.

Następnej przebudowy, w 1597 roku, podjął się znany architekt Floriano Ambrosini. Zakonnicy uznali, że potrzebują większej kaplicy, w której będą przechowywać szczątki założyciela. Ważnym argumentem było także przyjmowanie licznych pielgrzymów, którzy przemierzając Camino, przybywali także tu. Fresk na kopule apsydy nowej kaplicy, zatytułowany Chwała św. Dominika, jest dziełem mistrza klasycyzmu, Guido Reniego.

Bazylika jest ostatnim przystankiem na szlaku Camino, które rozpoczyna się w miejscu narodzin świętego, w Caleruedze na północy Hiszpanii.

Tags:
relikwieśw. DominikświęcisztukaWłochy
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail