Aleteia logoAleteia logoAleteia
sobota 27/04/2024 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Droga synodalna jak nazizm? Ostry spór po słowach watykańskiego kardynała o niemieckim Kościele

Artykuł dostępny tylko dla członków Wspólnoty Aletei
Szwajcarski kardynał Kurt Koch przybywa do Watykanu na konklawe w 2013 roku

FILIPPO MONTEFORTE / AFP

Kardynał Kurt Koch

Isabella H. de Carvalho - Agencja I.Media - 30.09.22

ALE prasówka to przegląd prasy poświęcony sprawom ważnym dla katolików z całego świata. W dzisiejszym wydaniu między innymi: oburzenie w Niemczech po słowach watykańskiego kardynała; Algieria wyrzuca Caritas; czy starość to wada?

Piątek, 30 września 2022 r.

1. Oburzenie w Niemczech po słowach watykańskiego kardynała.
2. Władze Algierii zamykają miejscowy oddział Caritas.
3. Czy starość to wada? – odpowiada przewodniczący Papieskiej Akademii Życia.
4. Chrześcijanie dziękują królowi Jordanii.
5. Nowy “minister kultury i edukacji” Watykanu przedstawił swój program.

1Oburzenie w Niemczech po słowach watykańskiego kardynała

Katolicy w Niemczech zbulwersowani są słowami przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, szwajcarskiego duchownego, kard. Kurta Kocha. W wywiadzie dla niemieckiego tygodnika “Die Tagespost” uznał on za szokujące pojawiające się na sesjach tzw. niemieckiej drogi synodalnej sformułowania o “nowych źródłach objawienia”. Duchowny przypomniał też, iż podobną narracją posługiwała się powiązana z nazistami wspólnota tzw. Niemieckich Chrześcijan (“Deutsche Christen”).

Słowa te spotkały się z oburzeniem m.in. przewodniczącego Konferencji Episkopatu Niemiec bp. Georga Bätzinga. Zażądał on od kard. Kocha publicznych przeprosin, grożąc skierowaniem oficjalnej skargi do papieża Franciszka. Stwierdził również, iż poprzez odwoływanie się do nazizmu szwajcarski hierarcha pragnie “zdelegalizować” tzw. niemiecką drogę synodalną.

Szwajcarski duchowny odparł jednak, iż nie zamierza wycofywać się ze swoich sformułowań, gdyż “nie porównał drogi synodalnej do ideologii nazistowskiej”. Przeprosił przy tym tych, których jego słowa mogły zranić, podkreślając, iż nie było to jego intencją.

CNA Deutsch, Niemcy

2Władze Algierii zamykają miejscowy oddział Caritas

Kościół katolicki w Algierii wydał oświadczenie, w którym ogłosił “całkowite i ostateczne” zamknięcie z dn. 1 października miejscowego oddziału Caritas. Ta bolesna decyzja, podjęta pod naciskiem władz, oznacza zwolnienie pracowników i zakończenie działalności charytatywnej na rzecz tysięcy osób znajdujących się w trudnej sytuacji.

Niemniej, zdaniem ks. Cesare Baldiego, kapłana z włoskiej diecezji Novara i byłego dyrektora algierskiego Caritas, zaistniałe napięcia można jeszcze przezwyciężyć na drodze dialogu. W jego opinii postępowanie miejscowych władz “nie jest oznaką prześladowań wobec Kościoła”, ale raczej skutkiem nieporozumień w relacjach z “czynnikami biurokratycznymi”. Duchowny podkreślił również, iż praca Kościoła w krajach niechrześcijańskich wymaga szczególnej uważności i wrażliwości.

Wspólnota katolików w Algierii liczy ok. 5 tys. wiernych zgromadzonych w czterech diecezjach. Przynależą do niej przede wszystkim zagraniczni pracownicy sektora naftowego oraz studenci z krajów Afryki Subsaharyjskiej. Szczególny charakter ma licząca zaledwie kilkudziesięciu wiernych, położona na Saharze diecezja Al-Aghwat. Stanowi ona bowiem spuściznę pracy misyjnej św. Karola de Foucauld.

Ożywienie duchowe przyniosła algierskim katolikom beatyfikacja męczenników wojny domowej z lat 90. 8 grudnia 2018 r. wyniesienia na ołtarze doczekali się m.in. zamordowany w islamistycznym zamachu ordynariusz Oranu, bp Pierre Claverie, oraz trapiści zabici w wyniku masakry w klasztorze w Tibhirine.

Kolejny rok upłynął jednak w Algierii pod znakiem masowych protestów, skutkujących rezygnacją z urzędu wieloletniego prezydenta Abda al-Aziza Butefliki. Jego następca Abd al-Madżid Tabbun “utwardził” stanowisko władz wobec chrześcijan. Szczególnie dotkliwe ograniczenia dotknęły prowadzące w Algierii intensywną działalność misyjną wspólnoty protestanckie.

SIR, Włochy

3Poza tym w przeglądzie prasy:

  • czy starość to wada? – odpowiada przewodniczący Papieskiej Akademii Życia (“L’Osservatore Romano“, Watykan, jęz. włoski);
  • za co chrześcijanie dziękują królowi Jordanii? (“Terre sainte“, Francja);
  • nowy “minister kultury i edukacji” Watykanu przedstawił swój program (Vida Nueva Digital, Hiszpania).

Artykuł dostępny tylko dla członków Wspólnoty Aletei

Należysz już do naszej Wspólnoty?

Uczestnictwo we Wspólnocie Aletei jest darmowe!
Możesz w każdej chwili z niego zrezygnować,
ale mamy nadzieję, że z nami zostaniesz

Zobacz, co zyskasz:

Aucun engagement : vous pouvez résilier à tout moment

1.

Dostęp do specjalnych treści i spotkań online tylko dla członków Wspólnoty

2.

Możliwość komentowania – Twoje zdanie jest dla nas ważne!

3.

Reklamy ograniczone tylko do partnerów Aletei

Twórz z nami międzynarodową Wspólnotę Aletei, by czynić siebie i świat lepszym!
Twórz z nami międzynarodową Wspólnotę Aletei, by czynić siebie i świat lepszym!

Tags:
ALE prasówkakościół powszechnymediaNiemcyWspólnota Aletei
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail