Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 09/12/2022 |
Aleteia logo
Duchowość
separateurCreated with Sketch.

Dwa nawyki, które pomogą przezwyciężyć „diabelski smutek”

PRAYER

AFP

Philip Kosloski - 05.10.22

Św. Franciszek z Asyżu nauczał, że diabeł robi wszystko, co w jego mocy, żeby przeszkodzić człowiekowi w życiu świętą radością, a więc w osiągnięciu szczęścia. Żeby przezwyciężyć tę trudność, święty wzywa do wyrobienia w sobie dwóch bardzo skutecznych nawyków.

Być szczęśliwym

Wszyscy chcemy być szczęśliwi. Dążenie do szczęścia jest wspólne dla wszystkich ludzkich istot, ale szczęście często nam się wymyka, jednocześnie pozostawiając wrażenie, że chociaż robimy wszystko według przepisów świata na osiągnięcie go, to te przepisy nie zadowalają ludzkiej duszy. W ten sposób w każdym z nas rodzi się smutek.

Zdaniem świętego Franciszka taka skłonność do smutku pochodzi od diabła. Święty Franciszek zawarł swoją myśl w serii wykładów zakonnych, które amerykański ksiądz Francis Xavier Lasance opisał w opublikowanym w Stanach Zjednoczonych dziele pt. With God: A Book of Prayers and Reflections (Z Bogiem: księga modlitw i rozważań):

Tylko diabeł i jego zwolennicy powinni być smutni. A my przeciwnie, zawsze powinniśmy się radować w Panu. Bracia moi umiłowani, zawsze miejcie w sobie świętą radość w Bogu, wewnętrzną i zewnętrzną. Jeśli sługa Boży stara się mieć i zachować radość duchową, która wypływa z czystego serca i staje się osiągalna dzięki żarliwym modlitwom, wtedy demony nie mogą mu uczynić nic złego. Muszą uznać, że „skoro ten sługa Boży cieszy się zarówno niepowodzeniem jak i powodzeniem, to nie zdołają wejść do jego serca ani mu zaszkodzić”.

Dwie cnoty, dwa nawyki

Święty Franciszek był przekonany, że diabeł zrobiłby wszystko, co w jego mocy, by przeszkodzić człowiekowi w życiu świętą radością. „Jeśli chcemy zwalczyć ten smutek, musimy się skupić na modlitwie i czystości serca„. Mówił i przestrzegał:

Dlatego, bracia moi umiłowani, ponieważ ta święta radość pochodzi z czystości serca i z czystości ciągłej modlitwy, musimy przede wszystkim starać się osiągnąć te dwie cnoty, aby dzięki nim zyskać radość zewnętrzną i wewnętrzną, której tak bardzo pragnę i którą chciałbym widzieć i odczuwać, zarówno w sobie jak i w was.

Tak więc, zdaniem świętego Franciszka z Asyżu diabeł i świat nie mogą dać szczęścia tego rodzaju. Ale codzienna troska o czystość serca oraz o żarliwą modlitwę mogą nam pomóc na tej drodze. To jest radość, która może znieść każde ciężkie doświadczenie, bo jest to radość pochodząca od Boga.

Tags:
demonmodlitwarozwój
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail