Aleteia logoAleteia logoAleteia
czwartek 23/03/2023 |
Aleteia logo
Dobre historie
separateurCreated with Sketch.

Ta prababcia ma 101 lat! I wciąż inspiruje swoją wiarą

SLONKOSKY FAMILY

fot. arch. rodziny Slonkosky

Cerith Gardiner - 06.10.22

Margaret jest wdzięczna za wszystkie błogosławieństwa, łaski i korzyści związane z wychowaniem dużej rodziny w wierze katolickiej.

Bycie częścią dużej rodziny może być jednym z największych błogosławieństw życia. Ale kiedy John i Margaret Slonkosky pobrali się, nie mieli pojęcia, jak bardzo ich ukochana rodzina się rozrośnie i będzie rosła wraz z ich wiarą.

Para miała dziesięcioro dzieci, z których jedno, Patti Anne, jest teraz siostrą Mary John, dominikanką z Nashville. Pozostałych dziewięcioro nosi imiona: Amy Louise, Mary Margo, John Paul, Mark Andrew, Tina Maria, Jessica Anne, Mimi Rose, Polly Anna i Edward Christopher. Dziewięcioro wyszło za mąż i miało w sumie 65 dzieci. Spośród tych dzieci 41 jest już w związkach małżeńskich i dało pani Slonkosky 101 prawnuków!

Kiedy Aleteia odkryła, że pani Slonkosky, mama, babcia i prababcia, ma tak wiele prawnuków, chcieliśmy dowiedzieć się więcej o tej niesamowitej kobiecie, która inspirowała pokolenia do przyjęcia Bożej miłości i otaczania się radością rodzinnej obfitości.

SLONKOSKY FAMILY
Na tym zdjęciu jest większość członków rodziny Slonkosky – ale nie ma prababci!

Pokora sercem domu

Wnuk pani Slonkosky, Dominic, wyjaśnił nam, że jego babcia może być trochę niechętna do rozmowy z nami, ponieważ jest skromną kobietą. Jednak wysłał swojego ojca, Edwarda, aby powiedział nam trochę więcej o jej życiu i o tym, jak odkrywał jej wiarę. Edward pomaga jej w codziennych rodzinnych zadaniach. Babcia jest dla niego bardzo ważną osobą.

Margaret nie planowała liczby dzieci, które będzie miała. „Raczej była pokorna wobec Bożego projektu i przyjęła dzieci, które dla niej zaplanował”. Podołała byciu mamą tak licznej rodziny, jednocześnie wspierając męża w rodzinnym biznesie.

„Żywym wspomnieniem dla mamy było to, że pomagała mężowi w ich rodzinnym biznesie – studiu fotografii ślubnej. Są tam malowane olejem portrety mamy dla taty, z początku ich małżeństwa. Częścią domowego krajobrazu dla maluchów i niemowląt były więc sztalugi, farby olejne i pędzle. Mama musiała pilnować, żeby dzieci ich nie przewróciły. Była dumna, że musiała im powiedzieć tylko raz i maluchy trzymały się z dala od sztalugi. Ale to odzwierciedla pewne poświęcenie, które była gotowa ponieść, aby utrzymać rodzinną firmę, a tym samym rodzinę” – dzielił się Edward.

slonkosky-grandad.jpg
Prababcia z kilkoma młodszymi pokoleniami

Korzyści, o których mało się mówi

Co ciekawe, prababcia Slonkosky mówiła też o korzyści z posiadania dużej rodziny, o której nieczęsto myślimy. Edward tak to wspomina:

„Jedną z łask, którą mama utożsamiała z posiadaniem licznej rodziny, było to, że czuła, iż utrzymuje ją to w duchu pokory i siłą rzeczy zawsze ma potrzebę lub powód, by się modlić”.

Ekonomia widziana w innym świetle

Wiele dużych rodzin żyje w sposób, który inni mogą postrzegać jako „poświęcenie”, zwłaszcza jeśli chodzi o kwestie finansowe. Ale w rzeczywistości może to być najbardziej satysfakcjonującym doświadczeniem w naszym życiu.

„I odwrotnie – wybór nieposiadania dzieci pozornie gwarantowałby większą kontrolę nad sprawami finansowymi i większą nadwyżkę finansową, ale za cenę duchową – mniejszą potrzebę Boga, mniejszą potrzebę polegania na Nim, mniejszą potrzebę pokory. Nie byliśmy biedni, ale zawsze polegaliśmy na Bogu” – mówi Edward.

Środek do praktykowania cnót

Pani Slonkosky podzieliła się również z synem tym, jak wychowanie tak dużej rodziny wymaga od wszystkich jej członków praktykowania wielu cnót:

„Posiadanie licznej rodziny sprawiło, że jako matce bardzo trudno było jej rozpieszczać dziecko. Dynamika rodziny wielodzietnej zapewniała ciągłe środowisko do praktykowania miłosierdzia, cierpliwości i bezinteresowności, zarówno ze strony rodziców wobec dzieci, jak i w interakcjach dzieci między sobą. Duża rodzina sprzyjała silnemu poczuciu dumy rodzinnej, więzi i braterstwa, chęci bycia razem i dalszych częstych spotkań”.

I wreszcie Edward podzielił się tym, jak wiara wzmocniła ich rodzinę. „Dynamika dużej rodziny pozwoliła również rozkwitnąć charyzmatowi Kościoła domowego, wzrastać, zapuszczać korzenie i rozwijać się. Wiara stała się centrum naszego życia. Idea bycia częścią czegoś większego niż tylko my była wzmacniana przez członków rodziny, zwłaszcza przez naszych rodziców”.

Tags:
osoby starszerodzinawiara
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail