Aleteia logoAleteia logoAleteia
czwartek 23/03/2023 |
Aleteia logo
Kultura
separateurCreated with Sketch.

Pierwszy kinowy film o fenomenie Medjugorie w polskich kinach!

film dokumentalny o Medjugorie

Rafael Film

"Medjugorie", reż. Jesus Garcia, Hiszpania 2021

Redakcja - 09.10.22

Od 14 października w polskich kinach film Jesusa Garcii „Medjugorje”. Reżyser pracę nad produkcją obrazu nazywa „najwspanialszą historią, jaką można opowiedzieć”.

Powstał film o Medjugorie. Przeszło 40 lat temu w małej, ukrytej pośród gór wiosce w Bośni zdarzyło się coś, co Kościół do tej pory próbuje w pełni zrozumieć. 24 czerwca 1981 roku grupa nastolatków doświadczyła mistycznego spotkania z Matką Bożą. Objawienia, jak twierdzili, miały się wielokrotnie powtarzać.

Medjugorie. Miejsce zmieniające serca

O wydarzeniach zrobiło się głośno. Komunistyczne władze Jugosławii zaczęły prześladować nastolatków, którym objawiła się Maryja. Kościół przyjął postawę bardzo sceptyczną… Maryja w Medjugorie przedstawiła się widzącym jako Królowa Pokoju. Jej przesłanie powoli ogarniało cały świat. Na miejsce zdarzenia zaczęli przybywać pielgrzymi. Wielu z nich twierdzi, że Medjugorie zmieniło ich życie.

Czy Kościół uznaje Medjugorie?

Dziś Watykan stoi na stanowisku, że Medjugorie jest pełnoprawnym miejscem kultu. Objawienia nie zostały jeszcze zatwierdzone przez Stolicę Apostolską. W 2017 roku abp Henryk Hoser został mianowany specjalnym wysłannikiem papieża Franciszka w Medjugorie. Jego zadaniem było rozeznanie tamtejszej sytuacji duszpasterskiej.

Po zakończeniu misji został wizytatorem apostolskim o charakterze specjalnym parafii w Medjugorie. W rozmowie z KAI na pytanie, na czym polega fenomen rozkwitu duchowości w Medjugorie, odpowiedział:

Tym, że jest to wezwanie do nawrócenia, do pokuty, do wiary, która zanikła, do modlitwy, która przestała być praktykowana indywidualnie i rodzinnie. Powrót do tych wartości, które nas wiążą bezpośrednio z Bogiem, jest typowym zjawiskiem w duchowości Medjugorie.

Film o Medjugorie

Film o Medjugorie Jesusa Garcii stara się uchwycić fenomen tego miejsca, który trwa nieprzerwanie już od kilku dziesięcioleci. Film powstał na podstawie historii osób, którym ukazała się Maryja, i świadectwa ludzi, którzy doświadczyli tam cudu.

Twórcy w barwny sposób opisują historię wydarzeń. Precyzyjnie analizują ewoluujący stosunek Kościoła do nich. Ukazują wzruszające świadectwa ludzi, dla których Medjugorie stało się punktem zwrotnym w życiu. Niezliczone głosy pielgrzymów odwiedzających to miejsce są dowodem na to, że w sercach ludzi po cichu dzieją się cuda. Twórcom filmu udało się w sposób skrupulatny i uczciwy opowiedzieć historię, która nadal trwa.

*Film o Medjugorje w kinach od 14 października. Dystrybucja: Rafael Film. Pełna lista kin na stronie internetowej dystrybutora.

Tags:
filmMaryjamedjugorierecenzja
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail