Aleteia logoAleteia logoAleteia
czwartek 23/03/2023 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Ustawa o zmianie płci dyskutowana w hiszpańskim parlamencie. Kościół zabiera głos

Artykuł dostępny tylko dla członków Wspólnoty Aletei
hiszpański parlament

Aj. Pedrosa I Shutterstock

Palacio de las Cortes w Madrycie - siedziba Kongresu Deputowanych

Isabella H. de Carvalho - Agencja I.Media - 11.10.22

ALE prasówka to przegląd prasy poświęcony sprawom ważnym dla katolików z całego świata. W dzisiejszym wydaniu między innymi: ustawa o zmianie płci w hiszpańskim parlamencie; nuncjusz w Kijowie modli się o pokój; czy uchodźstwo to "nowa normalność"?

Wtorek, 11 października 2022 r.

1. Ustawa o zmianie płci dyskutowana w Hiszpanii.
2. Nuncjusz w Kijowie modli się o pokój.
3. Czy uchodźstwo to „nowa normalność”?
4. Czy młodzi szykują rewolucję ekonomiczną?
5. Papież Franciszek przyjął premiera Czarnogóry.

1Ustawa o zmianie płci dyskutowana w Hiszpanii

W hiszpańskim parlamencie trwają pracę nad ustawą „na rzecz rzeczywistej i efektywnej równości osób trans i gwarancji praw LGTBI”. Znaczne kontrowersje w nowych przepisach wzbudzają propozycje umożliwienia tranzycji płci już najmłodszym nastolatkom.

Dla osób w wieku 12-14 lat rozpoczęcie procesu ma być możliwe za zgodą sędziego; w przypadku 14-16-latków wystarczać będzie zgoda opiekunów prawnych; 16-latkowie zaś i starsi będą mogli poddać się procedurze bez ograniczeń prawnych. Co równie ważne, dla jej rozpoczęcia nie będzie już wymagane uzyskanie odpowiedniego zaświadczenia medycznego.

Stanowisko wobec tych propozycji zajęła m.in. Podkomisja ds. Rodziny i Obrony Życia Konferencji Episkopatu Hiszpanii. W opublikowanym wczoraj (10.10) komunikacie stwierdziła ona, iż nowe przepisy „radykalnie kwestionują tożsamość seksualną osób we wszystkich dziedzinach życia osobistego, rodzinnego i społecznego, arbitralnie ustanawiając i narzucając jedną koncepcję antropologiczną”. Podkomisja wyszczególniła też swoje wątpliwości w 10 kluczowych punktach.

Gremium wskazuje w nich m.in., iż debatowana ustawa ma charakter ideologiczny. Przestrzega też przed podporządkowywaniem procedur medycznych subiektywnym życzeniom pacjentów, podkreślając znaczenie wolności badań naukowych i klauzuli sumienia.

Podkomisja przypomina przy tym, iż wielu młodych ludzi przeżywa na etapie dorastania wątpliwości co do swojej płciowości i cielesności. Nie są one jednak tożsame z charakterystyczną dla transseksualizmu dysforią płciową. Samej zaś dysforii nie da się pokonać jedynie przy pomocy terapii hormonalnej i interwencji chirurgicznych. Te zaś, „przedwczesne i nieodwracalne”, mogą mieć tragiczne skutki dla dalszego życia poddawanych im osób.

Dalej autorzy stanowiska przypominają też, iż duszpasterze i cała wspólnota chrześcijańska winni wykazywać otwartość na osoby dotknięte dysforią płciową. One bowiem również są „umiłowanymi dziećmi Ojca” oraz „posiadają prawo do bycia szanowanym”, jak też otrzymywania wszelkiego niezbędnego leczenia.

Alfa y Omega„, Hiszpania

2Nuncjusz w Kijowie modli się o pokój

„Osobiste rozeznawanie podpowiada mi, że najważniejszą bronią jest prawdziwa modlitwa” – mówi w rozmowie z „Vatican News” nuncjusz apostolski w Kijowie, bp Visvaldas Kulbokas. Hierarcha po rosyjskim ataku pozostał w stolicy Ukrainy jako jeden z niewielu ambasadorów.

Duchowny opowiada też w wywiadzie o tragicznym położeniu pozostałej w napadniętym kraju ludności cywilnej. „Z każdym pociskiem, z każdą bombą giną ludzie” – ubolewa. Bp Kulbokas często spotyka się z matkami i żonami żołnierzy zabitych bądź zaginionych na froncie. Kobiety te żyją w poczuciu, że każda sekunda może być dla ich bliskich tą ostatnią.

Hierarchia opowiada także o sposobach, na jakie Kościół katolicki pomaga Ukraińcom. Piwnice świątyń na dobre zamieniły się już w schrony przeciwlotnicze, a parafie stały się punktami wydawania pomocy humanitarnej i informacji.

Odwołując się do słów papieża Franciszka, bp Kulbokas wzywa też do zaprowadzenia „sprawiedliwego pokoju”. „Chcemy prawdziwego pokoju, prawdziwej przemiany serc, zwłaszcza tych, którzy rozpoczęli wojnę” – apeluje, nie wymieniając jednak Rosji z nazwy.

Vatican News„, Watykan (jęz. włoski)

3Poza tym w przeglądzie prasy:

  • czy uchodźstwo to „nowa normalność”? Przedstawiciel Watykanu stanowczo protestuje na forum ONZ przeciw przechodzeniu nad losem wypędzonych do porządku dziennego („Vatican News„, Watykan, jęz. włoski);
  • czy młodzi szykują rewolucję gospodarczą? Wnioski po spotkaniu przedsiębiorców i ekonomistów w Asyżu („Corriere della Sera„, Włochy);
  • o czym papież Franciszek rozmawiał z premierem Czarnogóry? (ACI Stampa, Włochy).

Artykuł dostępny tylko dla członków Wspólnoty Aletei

Należysz już do naszej Wspólnoty?

Uczestnictwo we Wspólnocie Aletei jest darmowe!
Możesz w każdej chwili z niego zrezygnować,
ale mamy nadzieję, że z nami zostaniesz

Zobacz, co zyskasz:

Aucun engagement : vous pouvez résilier à tout moment

1.

Możliwość wysłania intencji do 550 klasztorów, które otoczą Cię modlitwą!

2.

Dostęp do specjalnych treści i spotkań online tylko dla członków Wspólnoty

3.

Przegląd międzynarodowej prasy przygotowany przez watykańskich dziennikarzy

4.

Specjalny newsletter „List z Watykanu”

5.

Możliwość komentowania – Twoje zdanie jest dla nas ważne!

6.

Reklamy ograniczone tylko do partnerów Aletei

Twórz z nami międzynarodową Wspólnotę Aletei, by czynić siebie i świat lepszym!
Twórz z nami międzynarodową Wspólnotę Aletei, by czynić siebie i świat lepszym!
Tags:
ALE prasówkaHiszpaniahomoseksualizmmediaWspólnota Aletei
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail