Aleteia logoAleteia logoAleteia
poniedziałek 15/04/2024 |
Aleteia logo
Styl życia
separateurCreated with Sketch.

Czy Jezus był pacyfistą?

czy Jezus był pacyfistą?

AP/Associated Press/East News

Ikona Chrystusa w gruzach kościoła zniszczonego przez Rosjan w obwodzie mikołajowskim na Ukrainie

Salve NET - 16.10.22

Wojna w Ukrainie wciąż skłania do refleksji na temat walki i pokoju. Co na ten temat myślał Jezus? Ks. Skrzypczak odpowiedzi na to pytanie szuka w Piśmie Świętym.

„Czy Jezus był pacyfistą? Co na ten temat mówi Ewangelia? Czy był kimś, kto przyszedł wzywać do pokoju? – pyta ksiądz profesor Robert Skrzypczak. Przyczynkiem tych przemyśleń są ostatnie wydarzenia na świecie, w tym przede wszystkim – wojna w Ukrainie. Co Bóg mówi o walce dobra ze złem? Jak zwraca się do ludzi stających w obliczu śmiertelnego zagrożenia?

Toczyć bój czy siać pokój?

Z jednej strony Jezus wzywa do pokoju – każe apostołom schować broń, mówiąc im, że kto mieczem wojuje, od miecza zginie. “Dosyć, wystarczy!” – protestuje w Ogrodzie Oliwnym, gdy widzi, że apostołowie sięgnęli po broń i w jego obronie rzucili się na przeciwników, a jeden z nich zranił sługę arcykapłana, odcinając mu ucho.

Pokorny i cierpliwy Jezus jest jednocześnie odważny i bardzo waleczny. Widać to szczególnie w scenie wypędzenia kupców spod Świątyni Jerozolimskiej. W innym miejscu mówi z kolei: „Nie przyszedłem przynieść ziemi pokój, przyszedłem przynieść miecz”.

Opowiada też o tym, że już sama Ewangelia niejednokrotnie będzie przyczyną sporów, kłótni i rozłamów. Dając tym samym do zrozumienia, że tu, w świecie doczesnym nie będzie nam dane żyć w pokoju. Jezus zachęca wręcz apostołów do toczenia boju i walki. Przy czym zaznacza, że: “Walka nasza nie jest przeciwko ciału i krwi, nie jest przeciwko ludziom. Nie jesteśmy posłani przez Chrystusa, żeby się wzajemnie zwalczać”

Czy Jezus był pacyfistą?
Czytaj także:

Walka: nie z ludźmi, a z grzechem

Chrystus sam także idzie stoczyć walkę z demonem. Zmaga się z nim na pustyni przez 40 dni. I choć z zewnątrz wygląda to jak porażka, Jezus odnosi ostateczne zwycięstwo przez ukrzyżowanie.

Kościół jest powołany do pewnego zmagania, pewnej walki, żeby walczyć ze złem, walczyć z grzechem, walczyć z pokusami – chociażby przemocy, władzy, przywiązania. Chrystus nie ukrywa przed nami konieczności walki” – mówi ks. Skrzypczak.

“Uczniowie Jezusa wchodzą w walkę idąc za Barankiem. A ten Baranek toczy wojnę w sposób specyficzny. Nie przemocą, gwałtownością, wulgarnością ani gromadzeniem środków materialnych, ale… miłością” – dodaje.

Zobacz więcej:

Tags:
pokójUkrainawojna
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail