Aleteia logoAleteia logoAleteia
czwartek 23/03/2023 |
Aleteia logo
Kościół
separateurCreated with Sketch.

„Aby osiągnąć dojrzałość, nie należy się spieszyć”. Papież wydłuża Synod o synodalności

synod o synodalności wydłużony

EIDON/REPORTER

Katolicka Agencja Informacyjna - 17.10.22

Papież Franciszek zapowiedział, że planowany początkowo na październik przyszłego roku etap centralny Synodu o synodalności odbędzie się w dwóch sesjach.

Pierwsza z nich odbędzie się planowo: w październiku 2023 r., druga zaś dokładnie rok później. Ojciec Święty zapowiedział tę zmianę wczoraj (16.10), po odmówieniu modlitwy „Anioł Pański” z wiernymi zgromadzonymi na watykańskim placu św. Piotra.

„Drodzy bracia i siostry! 10 października ubiegłego roku rozpoczęła się pierwsza faza XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów pt. „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”. Od tej chwili w Kościołach partykularnych odbywa się pierwsza faza synodu, obejmująca słuchanie i rozeznawanie. Owoce rozpoczętego procesu synodalnego są liczne, ale aby osiągnęły pełną dojrzałość, nie należy się spieszyć. Dlatego, aby mieć do dyspozycji więcej czasu na rozeznanie, postanowiłem, że zgromadzenie synodalne odbędzie się w dwóch sesjach. Pierwsza potrwa od 4 do 29 października 2023 r., druga zaś odbędzie się w październiku 2024 r. Ufam, że decyzja ta będzie sprzyjać zrozumieniu synodalności jako konstytutywnego wymiaru Kościoła, aby pomóc wszystkim przeżywać go w pielgrzymowaniu braci i sióstr, którzy świadczą o radości Ewangelii” – powiedział papież. Ojciec Święty powołał się przy tym na Konstytucję Apostolską Episcopalis communio, która dopuszcza możliwość podjęcia tego rodzaju decyzji.

„Podróż w podróży”

Sekretariat Generalny Synodu Biskupów wydał następnie komunikat wyjaśniający motywy papieskiej decyzji. Jak podkreślił, wynika ona z pragnienia, aby temat Kościoła synodalnego, ze względu na jego rozległość i znaczenie, mógł być przedmiotem dłuższego rozeznania nie tylko przez członków Zgromadzenia Synodalnego, ale przez cały Kościół.

„Synod nie jest wydarzeniem, ale procesem, w którym cały Lud Boży jest wezwany do wspólnego podążania w kierunku tego, co Duch Święty pomaga mu rozeznać jako wolę Pana dla Jego Kościoła. Dlatego też Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów również przyjmie wymiar procesualny. Tego rodzaju „podróż w podróży” sprzyjać ma bardziej dojrzałej refleksji dla większego dobra Kościoła” – zaznaczył Sekretariat.

„Od samego początku Sekretariat Generalny Synodu wybrał drogę słuchania i rozeznawania, także w fazie planowania i realizacji procesu synodalnego. W najbliższych tygodniach będziemy kontynuować nasze rozeznawanie. Wszystko po to, aby lepiej zaplanować celebrację dwóch sesji XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów oraz przerwę pomiędzy nimi. Poinformujemy o tym w odpowiednim czasie” – czytamy dalej w komunikacie.

„Ten proces słuchania rozpoczęły w 2021 r. Kościoły lokalne, czyli Lud Boży zgromadzony wokół swoich pasterzy. Rzucił on wyzwanie konferencjom biskupów i synodom katolickich Kościołów wschodnich. Aż 112 ze 114 konferencji episkopatów oraz wszystkie katolickie Kościoły wschodnie przeprowadziły rozeznanie dotyczące tego, co padło na sesjach w Kościołach partykularnych” – kontynuuje oświadczenie.

„Teraz kontynuujemy etap kontynentalny, który zakończy się celebracją Kontynentalnych Zgromadzeń Synodalnych, między styczniem a marcem 2023 roku. Te Kontynentalne Zgromadzenia Synodalne zostaną zwołane, aby na nowo odczytać przebytą drogę oraz kontynuować słuchanie i rozeznawanie, (…) postępując zgodnie ze specyfiką społeczno-kulturową swoich regionów. Ich celem będzie uczynienie jeszcze jednego kroku w tej duchowej podróży” – konkluduje stanowisko Sekretariatu Generalnego Synodu Biskupów.

Tags:
Anioł Pańskipapież Franciszeksynod
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail