Aleteia logoAleteia logoAleteia
czwartek 23/03/2023 |
Aleteia logo
Dobre historie
separateurCreated with Sketch.

Wnuk i 92-letnia babcia razem w podróży? Ta historia mówi nam coś ważnego

brad-and-Joy-ryan-profile.jpg

Grandma Joy's Road Trip | Facebook | Fair Use

Cerith Gardiner - 19.10.22

„To była wspaniała przygoda, naprawdę. To był piękny czas. I nie zamieniłbym tego na nic” – mówi Joy.

Jedną z najwspanialszych rzeczy w relacji dziadków z wnukami jest więź, którą mogą zbudować dzięki bardzo różnym doświadczeniom życiowym. Pewna babcia i wnuk z Duncan Falls w stanie Ohio (USA) podjęli decyzję o wspólnej przygodzie, która trwała siedem lat a po drodze dała im kilka życiowych lekcji.

Wnuk i babcia razem w podróży

Brad i Joy Ryan postanowili spróbować odwiedzić każdy park narodowy w Stanach Zjednoczonych po tym, jak Brad, który miał około 30 lat, opowiadał swojej 85-letniej wówczas babci o wyprawie szlakiem Appalachów:

„Czułem się źle z tym, że babcia słuchając przeżywała moje historie ale nie mogła tego wszystkiego doświadczyć. Wiedząc, że nigdy nie widziała pustyni, gór, oceanu i tych niesamowitych dzikich miejsc na Ziemi, czułem że chcę dać jej te wspomnienia” – wyjaśnił wnuk portalowi GMA.

Postanowił więc spędzić trzydniowy weekend, zabierając swoją „Babciną Radość” do Parku Narodowego Great Smoky Mountains. Przed wyjazdem miał pewne obawy, czy babcia podoła wyzwaniu.

https://www.facebook.com/GrandmaJoysRoadTrip/posts/621432002674644

”To było moje błędne wyobrażenie o tym, co w istocie oznacza jej wiek, a co ważniejsze, co jej duch pozwoliłby jej zrobić”- dzielił się Brad z GMA.

Szczególna więź babci i wnuka

Dla Joy pomysł na biwakowanie na dziko w wieku 80 lat wcale nie był zniechęcający: „Zawsze w swoim życiu starałam się być pozytywnie nastawiona, więc nie zaszkodziło spróbować czegoś pierwszy raz. Nie chciałam potem żałować, że ​​tego nie zrobiłam”.

Wyjazd okazał się takim sukcesem, że duet postanowił odhaczyć każdy park narodowy na liście. Brad udokumentowywał swoje podróże na Instagramie  i  Facebooku, aby bliscy byli na bieżąco. A przy okazji zdobył ponad 58 tys. obserwujących i zainspirował innych do spojrzenia na osoby starsze w zupełnie nowym świetle.

„Parki narodowe najlepiej zwiedza się w towarzystwie ludzi, których kochamy, i wyraźnie widać, że Joy i Brada łączy szczególna więź, która została wzmocniona przez ich wspólne podróżowanie” – powiedziała Jenny, szefowa ds. publicznych usług parków narodowych.

Chociaż COVID wstrzymał ich kolejne plany, w lipcu 2021 r. Ryanom udało się odwiedzić osiem parków narodowych Alaski. A Joy nie pozwoliła, by jej wiek powstrzymał ją przed jak najlepszym skorzystaniem z podróży. Nie tylko zrobiła sobie rafting i wędrowała w pobliżu lodowców, ale także stanęła oko w oko z dzikim zwierzęciem.

„Zawsze chciałam zobaczyć, jak niedźwiedzie dostają rybę i wreszcie mi się to udało. I było fajnie, naprawdę” – powiedziała Joy po swojej niesamowitej podróży.

„To była wspaniała przygoda, naprawdę. To był piękny czas. I nie zamieniłbym tego na nic” – mówi Joy.

Brad i Joy mają jeszcze na swojej liście jeden park.

Historia Ryanów jest fantastycznym przypomnieniem dla nas wszystkich, że osoby starsze nie powinny być definiowane przez ich wiek i że tak ważne jest uwzględnienie ich w naszych planach, jeśli tylko są w stanie się w nie włączyć.

Tags:
osoby starszepodróżrodzina
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail