Aleteia logoAleteia logoAleteia
sobota 27/07/2024 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Koniec tajemnicy spowiedzi u anglikanów? Kontrowersyjny pomysł w walce z seksprzestępstwami

Artykuł dostępny tylko dla członków Wspólnoty Aletei
Starszy ksiądz w kamiennym kościele

Theo Duijkers | Shutterstock

Isabella H. de Carvalho - Agencja I.Media - 20.10.22

ALE prasówka to przegląd prasy poświęcony sprawom ważnym dla katolików z całego świata. W dzisiejszym wydaniu między innymi: koniec tajemnicy spowiedzi u anglikanów?; czy ukraińscy prawosławni będą świętować Boże Narodzenie razem z katolikami?

Czwartek, 20 października 2022 r.

1. Koniec tajemnicy spowiedzi u anglikanów?
2. Czy ukraińscy prawosławni będą świętować Boże Narodzenie razem z katolikami?
3. Papież wspomina spotkanie z ocalałą z Holokaustu.
4. Życiowy sekret słynnego jezuity ujawniony.
5. Luwr otwiera Wydział Sztuki Wschodniochrześcijańskiej.

1Koniec tajemnicy spowiedzi u anglikanów?

Wedle nieoficjalnych informacji hierarchowie Kościoła Anglii rozważać mają zniesienie tajemnicy spowiedzi w przypadku wyznania grzechu molestowania seksualnego nieletnich. Rekomendację tego rodzaju skierować ma do wspólnoty rządowa Niezależna Komisja Śledcza ds. Wykorzystywania Seksualnego Dzieci. W najbliższych dniach organ ten opublikuje raport poświęcony problemowi przestępstw seksualnych w Kościele Anglii.

Wspólnota anglikańska planować ma z kolei powołanie własnego zespołu, który przygotowałby analizę dotyczącą możliwości i zasadności zniesienia tajemnicy spowiedzi. Orędownikiem tego rozwiązania jest m.in. o. Rupert Bursell, ekspert w dziedzinie prawa kanonicznego. Duchowny, który w dzieciństwie sam padł ofiarą molestowania, wskazuje, że wielu kapłanów, mimo iż spowiada się z dokonanych przestępstw, w dalszym ciągu, często latami, dopuszcza się wykorzystywania seksualnego.

Temat tajemnicy spowiedzi był już przedmiotem rozważań anglikańskich biskupów w 2019 r. Hierarchowie zaapelowali wówczas do władz o nienakładanie na nich obowiązku jej łamania. Nowo powołany zespół konsultować będzie ten problem w szerszym gronie: nie tylko z duchownymi, ale też teologami, śledczymi i ofiarami przestępstw.

Cath.ch, Szwajcaria (jęz. francuski)

2Czy ukraińscy prawosławni będą świętować Boże Narodzenie razem z katolikami?

Parafie katolickie i protestanckie na Ukrainie świętują Boże Narodzenie 25 grudnia. Kościół prawosławny do tej pory obchodził je 7 stycznia. Z uwagi na rosyjską inwazję data ta może ulec jednak przesunięciu, o ile wymagać będą tego “okoliczności duszpasterskie”. Decyzję tego rodzaju podjął Święty Synod Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego. W najbliższych tygodniach będzie ona konsultowana z wiernymi.

Zapowiedź stopniowego odchodzenia od kalendarza juliańskiego metropolita kijowski Epifaniusz ogłosił już pod koniec ub. r. Proces ten rozpisany został na 10 lat. Z uwagi na chęć zdystansowania się kijowskiego patriarchatu wobec Moskwy po eskalacji wojny, ulegnie on jednak prawdopodobnie przyspieszeniu.

Przesuwając bożonarodzeniowe uroczystości na 25 grudnia patriarchat kijowski dołączyłby do Ekumenicznego Patriarchatu Konstantynopolitańskiego, a także wspólnot prawosławnych w Grecji, Rumunii, Bułgarii, Aleksandrii, Antiochii i na Cyprze. Kościoły te zmieniły świąteczną datę już przeszło 100 lat temu. Przy 7 stycznia trwają natomiast wspólnoty m.in. w Serbii i Gruzji.

Zgodnie z badaniami z 2020 r. 77% Ukraińców obchodzi Boże Narodzenie 7 stycznia. Od 2017 r. jednak, również 25 grudnia jest na Ukrainie dniem wolnym od pracy. 13-dniowa różnica pomiędzy kalendarzami wschodnim i zachodnim sięga dokonanej przez papieża Grzegorza VII reformy kalendarza z 1582 r.

Katolisch.de, Niemcy

3Poza tym w przeglądzie prasy:

  • papież Franciszek wspomina spotkanie z ocalałą z Holokaustu Edith Bruck (“La Repubblica“, Włochy);
  • życiowy sekret słynnego jezuity o. Petera Gumpela SJ ujawniony (“America“, USA);
  • Luwr otwiera Wydział Sztuki Wschodniochrześcijańskiej (“Terre Sainte“, Francja).
Przeczytaj ten artykuł
bezpłatnie
Tworząc darmowe konto, uzyskasz dostęp do wszystkich artykułów Aletei bez żadnych ograniczeń. Zdobędziesz również możliwość pisania komentarzy.
Zarestruj się i czytaj za darmo
Masz już konto?

Tags:
ALE prasówkaAngliamediamolestowaniespowiedźWspólnota Aletei
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail