Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 31/03/2023 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Ewangelia zatrzymała pocisk, ocalając żołnierza. To już co najmniej trzeci taki przypadek na Ukrainie!

Mężczyzna trzyma pocisk karabinowy

Anelo / shutterstock.com

Katolicka Agencja Informacyjna - Karol Wojteczek - 22.10.22

Egzemplarz Ewangelii znajdował się w plecaku ukraińskiego żołnierza, Jurija Bowta, gdy ten trafił pod rosyjski ostrzał. Jedna z kul, być może śmiertelna, zatrzymała się we wnętrzu księgi. Jurij, choć ranny, ocalał i z wdzięcznością opowiada o całym wydarzeniu.

Jurij Bowt wkrótce zakończy rehabilitację w rodzinnym Lwowie i powróci na front. Na ile pozwalają mu siły, wraz z żoną Oleną organizuje pomoc dla walczących żołnierzy. Aktywnie uczestniczy także w życiu rzymskokatolickiej parafii św. Michała Archanioła we lwowskiej dzielnicy Sichów. Kieszonkowe wydanie Ewangelii otrzymał w parafii, gdy wyruszał na front.

„Idąc na wojnę chciałem wziąć ze sobą tę Ewangelię. Coś co byłoby niewielkie, kieszonkowe. Tak, abym mógł coś poczytać. Poprosiłem zatem w kościele, u siebie w parafii. Ks. Andrzej przywiózł mi ją wieczorem. (…) Mam ją zawsze ze sobą. Od samego początku wojny” – wyznał żołnierz w rozmowie z Radiem Watykańskim.

„Ewangelia 2022. Słowo na każdy dzień” wydawana jest co roku przez lwowskich paulistów. Gdy oddawano do druku tę na bieżący rok, były akurat trudności z papierem. Trzeba było wyjątkowo wydrukować ją na grubszym niż zazwyczaj. Pracownicy wydawnictwa byli wówczas z tego faktu niezbyt zadowoleni. Teraz patrzą na tę sytuację z innej perspektywy.

https://www.facebook.com/rkc.lviv.sw.michala/posts/pfbid02b8aTv3XptQy6koXDZB7YnMd6Lk5jmjb3Da3fXRfQVLJtEeeQwmL8LTBRsJHkPxkfl

Warto w tym miejscu wspomnieć, że niezwykle podobne sytuacje miały na Ukrainie miejsce już co najmniej dwukrotnie wcześniej. W kwietniu br. trzymane kieszeni Pismo Święte ocaliło wówczas życie mężczyzny, zatrzymując kulę, którą w jego kierunku wystrzelili Rosjanie. Więcej o tej historii pisaliśmy tutaj. W sierpniu zaś schowana w torebce Biblia zatrzymała odłamek eksplodującego obok pewnej kobiety pocisku artyleryjskiego.

Bilans zbrodni rośnie…

Według (znacząco niepełnych, jak się podkreśla) danych Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) od początku rosyjskiej inwazji zginęło na Ukrainie 6306 cywili, a kolejnych 9602 zostało rannych. W liczbie tej zawiera się co najmniej 397 zabitych dzieci (stan na 16.10). Wyższe szacunki podaje jednak strona ukraińska, wedle której w samym Mariupolu zginąć miało nawet 25 tys. mieszkańców.

16 marca Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze uznał rosyjską agresję na Ukrainę za nielegalną i zażądał jej natychmiastowego zakończenia. Na rozpatrzenie przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym czeka oskarżenie o popełnianie przez Rosję zbrodni wojennych. Według stanu na 4 października, kraj ten podejrzewa się o dopuszczenie się ok. 36 tys. takich przypadków od początku inwazji. Ostatnie tygodnie przyniosły m.in. odkrycie masowego grobu z ok. 450 ofiarami w pobliżu wyzwolonego miasta Izium. Przedstawiciele Rosji nie stawili się do tej pory na wysłuchaniu stron przed Trybunałem.

Módlmy się o pokój

Módlmy się o pokój słowami modlitwy św. Jana Pawła II:

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim, i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

Usłysz krzyk wszystkich Twoich dzieci, udręczone błaganie całej ludzkości. Niech już nie będzie więcej wojny – złej przygody, z której nie ma odwrotu. Niech już nie będzie więcej wojny – kłębowiska walki i przemocy. Spraw, niech ustanie wojna [w Ukrainie], która zagraża Twoim stworzeniom na niebie, na ziemi i w morzu.

Z Maryją, Matką Jezusa i naszą, błagamy Cię, przemów do serc ludzi odpowiedzialnych za losy narodów. Zniszcz logikę odwetów i zemsty, a podaj przez Ducha Świętego nowe rozwiązania wielkoduszne i szlachetne, w dialogu i cierpliwym wyczekiwaniu bardziej owocne niż gwałtowne działania wojenne. Amen.

Tags:
ewangeliaUkrainawojna
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail