Papież Benedykt spotkał się w czwartek z ks. Maurice'm Agbaw-Ebai w Watykanie. Dzięki niemu możemy zobaczyć jak się miewa papież-senior. Ich spotkanie nie było przypadkowe. Ks. Maurice Agbaw-Ebai od 21 lat modlił się o taką możliwość!
Ks. Maurice Ashley Agbaw-Ebai jest księdzem diecezji Mamfe w Kamerunie i profesorem filozofii w seminarium świętego Jana Chrzciciela w stanie Massachusetts w USA. Jest też koordynatorem Instytutu Benedykta XVI dla Afryki, który promuje prace badawcze nad teologią Josepha Ratzingera/Benedykta XVI wśród uczonych afrykańskich. Spotkanie z Benedyktem XVI było jego wielkim marzeniem.
Audiencja u papieżem-seniorem było możliwe dzięki zaangażowaniu wielu osób. Abp Andrew Nkea Fuanya z Bamenda napisał do Benedykta XVI z prośbą o udzielenie audiencji. On również osobiście skontaktował się z sekretarką Benedykta. Pomagał też George Weigel, biograf św. Jana Pawła II, który zrobił to samo. I dr Christian Schaller z Instytutu Papieża Benedykta XVI w Ratyzbonie, który również skontaktował się z Benedyktem XVI prosząc o audiencję dla ks. Maurice’a.
Co ks. Maurice powiedział Benedyktowi XVI? Oto fragmenty z jego przemówienia:
Ojcze Święty, przede wszystkim pragnę ci niezmiernie podziękować, że zgodziłeś się na spotkanie ze mną. To dzień, na który nigdy nie liczyłem, choć modlę się o niego od ponad 21 lat. To naprawdę cud. Dziękuję za hojność w przyjęciu mnie. Byłeś decydującym kierownikiem duchowym i akademickim mojego życia. Rozprawę doktorską z teologii napisałem na temat waszej teologii Logosu, zaczynając od Waszego wykładu inauguracyjnego Bóg wiary, Bóg filozofów. Vielen Dank.
(…)
Waszą teologię kocha tak wielu młodych afrykańskich księży i seminarzystów, i za to wam dziękujemy.
Ojcze Święty, obecnie uczę teologii i filozofii w St. John’s Seminary w Bostonie, MA. Również tam wasza teologia jest kochana i pielęgnowana.
(…)
Błagam o Twoje modlitwy w tych wszystkich intencjach, Ojcze Święty, a także o modlitwę za 5 księży, zakonnicę i katechistę, porwanych w diecezji Mamfe w Kamerunie, mojej macierzystej diecezji, którzy znajdują się obecnie w strasznej sytuacji.
Latest image of Pope Emeritus Benedict XVI. Remember this saintly Pope in your prayers 🙠pic.twitter.com/0Hl8fNInrB
Kamerun Concord News miał możliwość porozmawiania z księdzem i wypytania go o jego odczucia po spotkaniu: „Jeśli mogę wskazać jedną osobę, która wywarła na mnie największy wpływ i ukształtowała mnie bardziej niż jakikolwiek inny człowiek, to był nim właśnie Benedykt XVI. Modliłem się przez ponad dwadzieścia jeden lat, aby mieć możliwość spotkania się z nim. O życiu i myśli Benedykta XVI napisałem ponad milion słów. To osobiste spotkanie i spędzenie z nim czasu w jego rezydencji w Watykanie to niesamowita radość.
Myślę, że nie ma już niczego innego, czego pragnę, poza kontynuowaniem zadania przybliżania życia i teologii Benedykta. Nigdy nie zapomnę tego, co mi dzisiaj powiedział. Moje powołanie zostało potwierdzone. Przebywanie w obecności Benedykta to doświadczenie neoplatońskiej niewysłowioności. Nie da się tego odpowiednio opisać. W Benedykcie odczułem bliskość Boga w sposób, którego nie potrafię w pełni przekazać ani wyrazić słowami (o. Maurycy miał mokre oczy, gdy to mówił).
To było naprawdę poruszające być w obecności Następcy Piotra. Możesz sobie wyobrazić moje myśli. To był dla mnie naprawdę głęboko emocjonalny moment. W Benedykcie XVI widzę Oblicze Jezusa Chrystusa. Był naprawdę szczęśliwy, że mnie przyjął. Był głęboko zaskoczony tym, ile o nim napisałem. To był czas poza czasem.”
Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:
20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).
Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.
Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!