Aleteia logoAleteia logoAleteia
środa 07/06/2023 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Czy Kościół katolicki zostanie zmuszony do rezygnacji z tajemnicy spowiedzi?

Artykuł dostępny tylko dla członków Wspólnoty Aletei
godongphoto.jpg

godongphoto | Shutterstock

Isabella H. de Carvalho - Agencja I.Media - 24.10.22

ALE prasówka to przegląd prasy poświęcony sprawom ważnym dla katolików z całego świata. W dzisiejszym wydaniu między innymi: czy Kościół katolicki zostanie zmuszony do rezygnacji z tajemnicy spowiedzi?; dlaczego Watykan przedłużył umowę z Chinami?

Poniedziałek, 24 października 2022 r.

1. Czy Kościół katolicki zostanie zmuszony do rezygnacji z tajemnicy spowiedzi?
2. Dlaczego Watykan przedłużył umowę z Chinami?
3. Katolicko-protestancko-prawosławna debata o roli papieża.
4. Rozłam społeczny w USA widoczny również wśród katolików.
5. Watykan i Kazachstan świętują dyplomatyczny jubileusz.

1Czy Kościół katolicki zostanie zmuszony do rezygnacji z tajemnicy spowiedzi?

Raport końcowy Niezależnej Komisji Śledczej ds. Wykorzystywania Seksualnego Dzieci (IICSA) w Anglii i Walii zaleca wdrożenie obowiązku zgłaszania przypadków wykorzystywania seksualnego dzieci również w odniesieniu do informacji uzyskanych w trakcie spowiedzi.

Wprowadzenie tego rodzaju rozwiązania z pewnością zaogniłoby znacząco relacje Kościół-państwo. Ksiądz, który nie zgłosiłby wiedzy o przestępstwie seksualnym uzyskanej w trakcie spowiedzi, zostałby na mocy takich przepisów pociągnięty do odpowiedzialności karnej. Z drugiej strony, naruszenie tajemnicy konfesjonału prowadziłoby do jego ekskomunikowania.

Co ciekawe, propozycję angielskiej komisji wydaje się popierać wielu miejscowych wiernych. Zdaniem Charlesa Collinsa z portalu Crux rezygnacja z tajemnicy spowiedzi w przypadku przestępstw seksualnych wywołałaby jednak „efekt równi pochyłej”. Co bowiem powiedziałoby wielu zwolenników tego rozwiązania, gdyby państwo poszło o krok dalej i zażądało od księży ujawniania informacji np. o oszustach podatkowych? – pyta retorycznie publicysta.

Niektórzy komentatorzy wskazują również, że efekt będzie co najwyżej taki, że sprawcy przestępstw seksualnych przestaną je wyznawać na spowiedzi. Jest za to dość prawdopodobne, iż wielu dziennikarzy udawałoby molestujących kapłanów, aby sprawdzić reakcję spowiadających.

Crux, Watykan (jęz. angielski)

2Dlaczego Watykan przedłużył umowę z Chinami?

Kard. Luis Antonio Tagle udzielił wywiadu prowadzonej przez Papieskie Stowarzyszenia Misyjne agencji informacyjnej Fides. W rozmowie z jej dyrektorem, Giannim Valente, duchowny wyjaśnił motywy Stolicy Apostolskiej stojące za przedłużeniem tymczasowego watykańsko-chińskiego porozumienia ws. mianowania biskupów.

Porozumienie to obowiązuje od roku 2018 r., a strony zwyczajowo przedłużają je co dwa lata. Od kiedy weszło w życie, w Chinach mianowanych zostało 6 hierarchów. Stolica Apostolska chce „sprzyjać wyborowi dobrych chińskich biskupów, którzy są godni i odpowiedni, by służyć swemu ludowi” – stwierdził kard. Tagle. „(…) powodem tego wszystkiego jest zabezpieczenie ważnej sukcesji apostolskiej i sakramentalnego charakteru Kościoła katolickiego w Chinach” – dodał filipiński purpurat.

Duchowny podkreślił też, że prolongowana umowa „może uspokoić, pocieszyć i ożywić ochrzczonych katolików w Chinach”. Zaznaczył przy tym, że świadectwo zmysłu wiary (sensus fidei) dawane przez chińskich wyznawców Chrystusa jest niezwykle budujące. To „cenne świadectwo, które często kiełkowało nie w dobrze uprawianych i chronionych ogrodach, ale na surowym i nierównym gruncie” – kontynuował.

Kard. Tagle podkreślił również, że rozumie głosy krytyczne wobec porozumienia, a także rozbieżne reakcje samych chińskich katolików. Zaznaczył jednak, że „nikt nigdy nie okazywał naiwnego triumfalizmu”. Porozumienie zaś stanowić ma część długiego procesu, który wymaga „pobrudzenia sobie rąk rzeczywistością rzeczy takich, jakimi są”.

„Liczne znaki świadczą o tym, że wielu chińskich katolików uchwyciło inspirację, za którą podąża Stolica Apostolska w trwającym procesie. Są oni wdzięczni za proces, który potwierdza przed wszystkimi ich pełną komunię z papieżem i Kościołem powszechnym” – wyjaśnił filipiński purpurat.

Kard. Tagle powiedział również, że wysłuchanie argumentów i zastrzeżeń chińskiego rządu pomogło mu zrozumieć kontekst i sposób myślenia jego rozmówców. Popchnęło go też do opracowania nowych sposobów komunikowania celu Kościoła.

Vatican News, Watykan (jęz. angielski)

3Poza tym w przeglądzie prasy:

  • przed nami katolicko-protestancko-prawosławna debata o roli papieża (Catholic News Agency, USA);
  • rozłam społeczny w USA widoczny również wśród katolików („Omnes„, Hiszpania);
  • Watykan i Kazachstan świętują dyplomatyczny jubileusz („The Astana Times„, Kazachstan, jęz. angielski).

Artykuł dostępny tylko dla członków Wspólnoty Aletei

Należysz już do naszej Wspólnoty?

Uczestnictwo we Wspólnocie Aletei jest darmowe!
Możesz w każdej chwili z niego zrezygnować,
ale mamy nadzieję, że z nami zostaniesz

Zobacz, co zyskasz:

Aucun engagement : vous pouvez résilier à tout moment

1.

Możliwość wysłania intencji do 550 klasztorów, które otoczą Cię modlitwą!

2.

Dostęp do specjalnych treści i spotkań online tylko dla członków Wspólnoty

3.

Przegląd międzynarodowej prasy przygotowany przez watykańskich dziennikarzy

4.

Specjalny newsletter „List z Watykanu”

5.

Możliwość komentowania – Twoje zdanie jest dla nas ważne!

6.

Reklamy ograniczone tylko do partnerów Aletei

Twórz z nami międzynarodową Wspólnotę Aletei, by czynić siebie i świat lepszym!
Twórz z nami międzynarodową Wspólnotę Aletei, by czynić siebie i świat lepszym!
Tags:
ALE prasówkamediaWspólnota Aletei
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail