Aleteia logoAleteia logoAleteia
sobota 15/06/2024 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Zamieszanie wokół książki-prezentu dla papieża Franciszka. Francuski księgarz zabrał głos

Artykuł dostępny tylko dla członków Wspólnoty Aletei
prezydent Francji Emmanuel Macron ogląda książkę, którą przywiózł jako prezent dla papieża

VATICAN MEDIA / ipa-agency.net/Press Association/East News

Isabella H. de Carvalho - Agencja I.Media - Katolicka Agencja Informacyjna - 26.10.22

ALE prasówka to przegląd prasy poświęcony sprawom ważnym dla katolików z całego świata. W dzisiejszym wydaniu między innymi: zamieszanie wokół książki-prezentu dla papieża; czy kapłaństwo to praca fizyczna czy umysłowa?; napaść na biskupa w Brazylii.

Środa, 26 października 2022 r.

1. Zamieszanie wokół książki-prezentu dla papieża.
2. Czy kapłaństwo to praca fizyczna czy umysłowa?
3. Napaść na biskupa w Brazylii.
4. Watykan modli się o pokój w Armenii.
5. Kto pomoże potrzebującym w Algierii po zamknięciu Caritas?

1Zamieszanie wokół książki-prezentu dla papieża

Światowe media odnotowały zamieszanie, jakie wybuchło w Polsce wokół książki podarowanej przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona papieżowi Franciszkowi. Z uwagi na widniejącą na woluminie pieczęć Czytelni Akademickiej we Lwowie, powstało przypuszczenie. iż egzemplarz pierwszego francuskojęzycznego wydania Projektu wieczystego pokoju autorstwa Immanuela Kanta mógł zostać zrabowany przez niemieckich okupantów w trakcie II wojny światowej.

Jak jednak zapewnił francuski księgarz Patrick Hatchuel, od którego nabył pozycję pałac prezydencki, książka dotarła do Paryża już ok. roku 1900. Potwierdzać ma to wydrukowana wówczas etykieta. Do księgarni rodziny Hatchuelów wolumin trafić miał zaś przed ok. 50 laty, odkupiony od prywatnego kolekcjonera. Cena katalogowa dzieła to 2 500 EUR, kancelarii prezydenta Macrona udało się jednak uzyskać pewien upust.

Obawy części polskich komentatorów nie były jednak bezpodstawne. III Rzesza prowadziła bowiem rabunkową politykę wobec okupowanych ziem również na płaszczyźnie wytworów kultury i dzieł sztuki. Z samej jedynie biblioteki Uniwersytetu Lwowskiego (w tamtym czasie znanego jako Uniwersytet Jana Kazimierza) Niemcy wykradli ok. 95 tys. woluminów, w tym bezcenne inkunabuły i rękopisy.

Katolicka Agencja Informacyjna, Polska

2Czy kapłaństwo to praca fizyczna czy umysłowa?

W artykule opublikowanym w magazynie “First Things”, Seth Hedman, stolarz i pastor Kościoła metodystycznego, wzywa chrześcijańskich duchownych do zmiany sposobu postrzegania własnej posługi. Jego zdaniem pandemia COVID-19 sprawiła, iż duchowni zbyt łatwo przeszli od pracy wśród ludzi do posługi zza ekranu komputera. Dlatego też Hedman nawołuje, aby powrócili oni do kontaktów osobistych z drugim człowiekiem.

“(…) jesteśmy ukształtowani tak, aby widzieć Chrystusa, Kościół i nas samych w prawdzie naszego wcielenia. Bez tego jesteśmy kształtowani przez cyfrowy, konsumpcyjny gnostycyzm, który dewaluuje ucieleśnioną egzystencję daną nam przez Boga” – pisze pastor.

Hedman przedstawia również trzy praktyczne sugestie, które mogą pomóc powrócić wspólnotom religijnym do rzeczywistości przedpandemicznej. Po pierwsze, należy jego zdaniem “uczynić dzieło Boże głównym codziennym obowiązkiem, poprzez publiczną modlitwę i czytanie Pisma Świętego”. Po drugie, konieczne jest przezwyciężenie “bańki posługi” poprzez uznanie doświadczenia pracowników fizycznych i znaczenia pracy fizycznej. Wreszcie po trzecie, konieczne staje się wezwanie wszystkich chrześcijan do “ponownego odkrycia życia sakramentalnego”.

Pastor wyraża nadzieję, że dzięki wprowadzeniu tych punktów w życie “centrum aktywności Kościoła przesunie się od drukarki w kierunku ołtarza”, a “duchowni będą spędzać mniej czasu nad swoimi laptopami, a więcej na modlitwie wstawienniczej, nauczaniu i ewangelizowaniu”.

“Dla chrześcijan wspólna modlitwa «twarzą w twarz» jest tak samo niezbędna jak oddychanie” – podkreśla Hedman. Ma on nadzieję “stworzyć Kościół, który może być «przystanią rzeczywistości» dla nadchodzącego pokolenia «cyfrowych uchodźców»”.

First Things“, USA

3Poza tym w przeglądzie prasy:

  • Brazylijski biskup Aldemiro Sena dos Santos z Guarabiry został zaatakowany przez zwolenników urzędującego prezydenta Jaira Bolsonaro. Wdarli się oni do świątynnej zakrystii, kierując w stronę duchownego wyzwiska i pogróżki. Wzrost napięcia społecznego w tym kraju ma związek z zaplanowaną na niedzielę (30.10) drugą turą wyborów prezydenckich. Przeciw napaści zaprotestowała w oświadczeniu diecezja Guarabira, podkreślając że próby uciszania osób głoszących Ewangelię stanowią zamach na konstytucyjne gwarancje swobód religijnych (SIR, Włochy).
  • Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin przewodniczył wczoraj (25.10) w Bazylice Matki Bożej Większej w Rzymie mszy świętej w intencji pokoju w Armenii. Na nabożeństwie obecny był minister spraw zagranicznych tego kraju, Ararat Mirzoyan. Armenia pozostaje w ostrym konflikcie z sąsiednim Azerbejdżanem. Stolica Apostolska nie zajęła jednak oficjalnego stanowiska w sprawie wybuchających w regionie walk (Armradio, Armenia, jęz. angielski).
  • Sekretarz ds. relacji z państwami, abp Paul Richard Gallagher, przebywa z wizytą w Algierii. Odbywa się ona w trudnym dla miejscowego Kościoła momencie. Miejscowy Caritas, wskutek konfliktu z lokalną administracją, został bowiem w ostatnich tygodniach zmuszony do zakończenia działalności (“Mondo e Missione“, Włochy).
Przeczytaj ten artykuł
bezpłatnie
Tworząc darmowe konto, uzyskasz dostęp do wszystkich artykułów Aletei bez żadnych ograniczeń. Zdobędziesz również możliwość pisania komentarzy.
Zarestruj się i czytaj za darmo
Masz już konto?

Tags:
ALE prasówkaksiążkamediapapież FranciszekWspólnota Aletei
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail