Aleteia logoAleteia logoAleteia
środa 07/06/2023 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Świecki obejmie nadzór nad ważną diecezją. Pokłosie skandalu przestępstw seksualnych w Kościele w USA

Artykuł dostępny tylko dla członków Wspólnoty Aletei
Katedra Świętego Józefa w Buffalo

CiEll | Shutterstock

Katedra Świętego Józefa w Buffalo

Isabella H. de Carvalho - Agencja I.Media - 27.10.22

ALE prasówka to przegląd prasy poświęcony sprawom ważnym dla katolików z całego świata. W dzisiejszym wydaniu między innymi: świecki obejmie nadzór nad diecezją; katolicy z Bahrajnu czekają na papieża; Francja odmawia ekstradycji księdza.

Czwartek, 27 października 2022 r.

1. Świecki obejmie nadzór nad ważną diecezją w USA.
2. Katolicy z Bahrajnu czekają na papieża.
3. Francja odmawia ekstradycji księdza.
4. Papież spotkał się z rodziną zabitej dziennikarki.
5. Watykan zaniepokojony militaryzacją kosmosu.

1Świecki obejmie nadzór nad ważną diecezją w USA

Diecezja Buffalo zawarła porozumienie z prokuraturą stanu Nowy Jork. Na jego mocy diecezja zgodziła się na zewnętrzny, świecki nadzór nad procesem reagowania na doniesienia dotyczące przestępstw seksualnych ze strony duchownych. Zobowiązała się także do zapewnienia pełnej przejrzystości tego procesu.

Umowa dożywotnio zakazuje również emerytowanym biskupom Richardowi Malone’owi i Edwardowi Groszowi pełnienia jakichkolwiek funkcji w organizacjach charytatywnych w stanie Nowy Jork. Hierarchowie ci w dalszym ciągu będą mogli jednak sprawować posługę duszpasterską. Duchowni oskarżeni są o tuszowanie przypadków pedofilii wśród księży z diecezji Buffalo oraz ukrywanie środków finansowych diecezji przed egzekucją na rzecz ofiar molestowania.

„Wybierając obronę sprawców przestępstw seksualnych zamiast obrony najbardziej bezbronnych, diecezja Buffalo i jej lider naruszyli zaufanie parafian i spowodowali u wielu kryzys wiary” – powiedziała w oświadczeniu z 25 października prokurator stanowa Letitia James.

Szczegółowe zawarte w porozumieniu rozwiązania obejmują także 45-dniowy limit czasowy dla diecezjalnego postępowania w każdym zgłoszonym przypadku. Rzecz jasna wszystkie skargi dot. przestępstw seksualnych księży przekazywane będą także organom ścigania. Nadzorująca kościelne dochodzenia komisja świeckich wydawać będzie z kolei dla każdego z przypadków indywidualne rekomendacje. Raz w roku diecezja Buffalo przechodzić będzie również całościowy audyt, podsumowujący działania w zakresie przeciwdziałania molestowaniu ze strony duchownych.

Księża oskarżeni o przestępstwa seksualne otrzymają zaś indywidualnych opiekunów, którzy nadzorować będą przestrzeganie nałożonych na nich ograniczeń. W czasie trwania postępowania wyjaśniającego oskarżony kapłan nie będzie mógł sprawować mszy, spowiadać, nosić stroju duchownego, ani zbliżać się do miejsc, w których przebywają dzieci.

W ślad za diecezją Buffalo pójść mogą wkrótce kolejne wspólnoty. Prokuratura stanu Nowy Jork prowadzi bowiem postępowania wyjaśniające ws. tuszowania przestępstw seksualnych także wobec siedmiu pozostałych podległych jej diecezji.

Crux, Watykan (jęz. angielski)

2Katolicy z Bahrajnu czekają na papieża

Troje najstarszych bahrajńskich katolików opowiada portalowi The National News o swojej radości i ekscytacji w związku z nadchodzącą pielgrzymką papieża do ich ojczyzny. Podróż Ojca Świętego zaplanowana jest na okres pomiędzy 3 a 6 listopada br.

78-letni Najla Uchi to córka Salmana Uchiego, budowniczego pierwszego w Bahrajnie kościoła katolickiego. Salman, który na wyspę przybył z Bagdadu, ukończył budowę w 1939 r. 83 lata później świątynię pw. Najświętszego Serca Jezusowego w stołecznej Manamie nawiedzi Ojciec Święty Franciszek.

„Po tym, jak mój ojciec zbudował kościół, celebrowaliśmy w nim wszystko: chrzty, komunie, jubileusze. Kocham mój kościół nie dlatego, że mój ojciec go zbudował, ale z powodu księży, sióstr zakonnych i ludzi, którzy przychodzą się modlić. Przyjazd papieża jest tak wyjątkowy. Przyjeżdża on przynosząc pokój, ale chcę też, aby zobaczył, czym jest Bahrajn” – tłumaczy Najla.

Innym parafianinem z pokaźnym stażem jest 79-letni Alex Simoes. Jako młody chłopak był on odpowiedzialny za bicie w kościelne dzwony. Siostra pochodzącego z Indii Simoesa była zaś pierwszą osobą ochrzczoną w manamskiej świątyni. Z kolei 76-letnia Florine Mathias, również hinduska, trafiła do Bahrajnu w ślad za swoim nowo poślubionym mężem. Dziś przy parafii służy ona pomocą osobom potrzebującym.

Kościół pw. Najświętszego Serca Jezusowego, jako najstarszy w Zatoce Perskiej, bywa niekiedy nazywany Kościołem-Matką. „Kto tam wchodzi, nigdy nie wychodzi z płaczem” – podkreśla Mathias. „Papież odwiedza nasz dom, aby szerzyć pokój, uzdrowienie i szczęście. To błogosławiony czas dla nas wszystkich. Nasze modlitwy zostają wysłuchane” – podsumowuje kobieta.

The National News, Zjednoczone Emiraty Arabskiej (jęz. angielski)

3Poza tym w przeglądzie prasy:

  • Francja odrzuciła kanadyjski wniosek o ekstradycję ks. Johannesa Rivoire’a oskarżonego o molestowanie seksualne inuickich dzieci w latach 70′ ub.w. Francuskie władze podkreśliły, iż nie wydają własnych obywateli innym krajom. Wskazały także, iż od momentu dokonania domniemanych przestępstw upłynęło zbyt wiele czasu (France 24, Francja).
  • Papież spotkał się z rodziną zabitej przez izraelskie wojsko palestyńskiej dziennikarki Shireen Abu Akleh. Do rozmowy doszło na zakończenie środowej (26.10) audiencji generalnej. Franciszek w jej trakcie pobłogosławił m.in. zdjęcie zamordowanej 11 maja kobiety. W bazylice Santa Maria in Cosmedin z inicjatywy ambasady Palestyny przy Stolicy Apostolskiej odprawiono też mszę świętą ku pamięci Shireen, która była katoliczką (Al Jazeera, Katar, jęz. angielski).
  • Przedstawiciel Stolicy Apostolskiej przy ONZ wyraził pilną potrzebę wprowadzenia całkowitego zakazu stosowania wszelkiego rodzaju broni w przestrzeni kosmicznej. Wezwał też do zawarcia międzynarodowego traktatu w tej kwestii w obliczu rosnących w wielu krajach nakładów na rozwój i testowanie broni orbitalnej i kosmicznej (Holy See Missions, Watykan, jęz. angielski).

Artykuł dostępny tylko dla członków Wspólnoty Aletei

Należysz już do naszej Wspólnoty?

Uczestnictwo we Wspólnocie Aletei jest darmowe!
Możesz w każdej chwili z niego zrezygnować,
ale mamy nadzieję, że z nami zostaniesz

Zobacz, co zyskasz:

Aucun engagement : vous pouvez résilier à tout moment

1.

Możliwość wysłania intencji do 550 klasztorów, które otoczą Cię modlitwą!

2.

Dostęp do specjalnych treści i spotkań online tylko dla członków Wspólnoty

3.

Przegląd międzynarodowej prasy przygotowany przez watykańskich dziennikarzy

4.

Specjalny newsletter „List z Watykanu”

5.

Możliwość komentowania – Twoje zdanie jest dla nas ważne!

6.

Reklamy ograniczone tylko do partnerów Aletei

Twórz z nami międzynarodową Wspólnotę Aletei, by czynić siebie i świat lepszym!
Twórz z nami międzynarodową Wspólnotę Aletei, by czynić siebie i świat lepszym!
Tags:
ALE prasówkamediamolestowanieUSAWspólnota Aletei
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail