Aleteia logoAleteia logoAleteia
środa 07/06/2023 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

„Benedykt XVI bardzo cierpi z powodu sytuacji Kościoła” – zdradził jego biograf

Artykuł dostępny tylko dla członków Wspólnoty Aletei
papież senior Benedykt XVI

VINCENZO PINTO / AFP

Isabella H. de Carvalho - Agencja I.Media - 28.10.22

ALE prasówka to przegląd prasy poświęcony sprawom ważnym dla katolików z całego świata. W dzisiejszym wydaniu między innymi: Benedykt XVI cierpi z powodu sytuacji Kościoła; fala cyberataków na organizacje kościelne; zakonnica wzywa do bojkotu mundialu.

Piątek, 28 października 2022 r.

1. Benedykt XVI cierpi z powodu sytuacji Kościoła.
2. Fala cyberataków na organizacje kościelne.
3. Zakonnica wzywa do bojkotu mundialu.
4. Czy postępy naukowe podważają sens modlitwy?
5. Sekretarz Światowej Rady Kościołów spotkał się z Cyrylem.

1Benedykt XVI cierpi z powodu sytuacji Kościoła

„Benedykt XVI jest najdłużej żyjącym papieżem. Dwa tygodnie temu byłem u niego i mam wrażenie, że bardzo cierpi z powodu obecnej sytuacji Kościoła. Wyznał mi, że być może Bóg wciąż go tu trzyma, by dawał świadectwo światu” – stwierdził 26 października Peter Seewald, biograf papieża Benedykta XVI. Znany dziennikarz i pisarz przemawiał na konferencji zorganizowanej z okazji 95 urodzin papieża emeryta.

„To człowiek, który wiele wycierpiał i zobaczymy, jak przejdzie do historii w najbliższych latach” – powiedział o papieżu seniorze Seewald. Wyjaśnił też, że zdaniem Benedykta XVI, jeśli Kościół rezygnuje z tego, do czego został powołany, to ma to swoje naturalne reperkusje, których jesteśmy świadkami. Pisarz dobrze zna Josepha Ratzingera od czasu, gdy przeprowadził z nim wywiad jako prefektem Kongregacji Nauki Wiary.

Wywodzący się ze środowisk lewicowych Seewald początkowo był negatywnie nastawiony do niemieckiego kardynała. Szybko jednak przekonała go „ludzka osobowość” późniejszego papieża. Zdaniem pisarza, niemieckie media, przestawiając Benedykta XVI jako „reakcjonistę”, dopuszczają się niesprawiedliwości.

Jak podkreśla biograf, Benedykt XVI pozostaje autentycznym człowiekiem, który mówi i robi to, co myśli. „Bardzo łatwo nawiązać z nim dialog. To bardzo skromny człowiek i wcale nie jest inkwizytorem. Można go krytykować, ale ciekawsze jest słuchanie tego, co ma do powiedzenia” – relacjonuje dziennikarz.

Seewald przypomniał również, że wszystkie analizy i prognozy Benedykta XVI dotyczące Kościoła się sprawdziły. „Kiedy człowiek odwraca się od Boga, cierpi społeczeństwo” – powiedział biograf, powtarzając słowa papieża seniora. Nawiązał w ten sposób do potężnego ruchu sekularyzacyjnego, który wstrząsa społeczeństwami Zachodu, ale także, w coraz większym stopniu, krajami półkuli południowej.

Jubileuszowa konferencja stała się też okazją do przypomnienia, że, mimo oczywistych różnic w stylu sprawowania posługi, Franciszek i Benedykt XVI nie pozostają w opozycji do siebie. Bp Markus Graulich, podsekretarz Papieskiej Rady ds. Tekstów Prawnych i przewodniczący Stowarzyszenia Teologii Kaznodziejskiej, przypomniał tu słowa papieża Franciszka, który uważa, że dorobek teologiczny Benedykta XVI stawia go wśród wielkich teologów na tronie Piotrowym. Franciszek uważa swojego poprzednika za człowieka głębokiej wiary i modlitwy, człowieka pokoju i Boga – przypomniał bp Graulich.

El Confidencial, Hiszpania

2Fala cyberataków na organizacje kościelne

Jak donosi serwis Katolisch.de, Caritas diecezji monachijskiej padł ofiarą cyberataku. Zatrudniającej ok. 10 tys. pracowników organizacji wykradziono dużą ilość danych, w tym danych wrażliwych. Przestępcy zażądali okupu za ich nieujawnianie. Monachijski Caritas wyraźnie zaznaczył jednak, że nie zamierza ulegać szantażowi i rozpoczął uruchamianie zastępczej infrastruktury sieciowej.

Za atakiem na organizację stoi prawdopodobnie grupa hakerska BlackCat. Prócz samodzielnych ataków jest ona znana także ze sprzedaży taniego i łatwego w użyciu oprogramowania hakerskiego. Aktywność grupy zauważalnie wzrosła przy tym w ostatnich latach.

Monachijski Caritas nie jest pierwszą chrześcijańską organizacją, która padła ofiarą hakerów. Latem 2020 r. grupa bliskich chińskiemu reżimowi cyberprzestępców, ukrywająca się pod nazwą Mustang Panda, zaatakowała strony Watykanu, diecezji Hongkong i kilku innych katolickich instytucji.

W odpowiedzi na te przypadki urzędy kościelne rozpoczęły szkolenia swych pracowników w zakresie przeciwdziałania cyberatakom i ich konsekwencjom. „Jedno niewłaściwe kliknięcie może spowodować szkody w wysokości kilkuset tysięcy euro” – mówi dyrektor ds. cyberbezpieczeństwa diecezji monachijskiej, Jupp Joachimski.

Katolisch.de, Niemcy

3Poza tym w przeglądzie prasy:

  • Filipińska benedyktynka s. Mary John Mananzan przyłączyła się do kampanii organizacji Missio, nawołującej do bojkotu nadchodzących mistrzostw świata w piłce nożnej w Katarze. S. Mananzan potępia sytuację kobiet i pracowników-imigrantów w tym kraju (wielu z nich to zresztą jej rodacy z Filipin). Według danych organizacji praw człowieka, na budowach związanych z przygotowaniami do mundialu życie straciło ponad 6500 robotników (Religion Digital, Hiszpania).
  • Kardynał Sean O’Malley, arcybiskup Bostonu i przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich, zabrał głos podczas Dni Teologii na Uniwersytecie w Salamance. W swoim wystąpieniu podkreślił on, że postępy naukowe nie powinny przekreślać znaczenia modlitwy. Przypomniał też, że modlitwa nadaje sens bólowi i cierpieniu (El Debate, Hiszpania).
  • Sekretarz Światowej Rady Kościołów, rumuński prawosławny duchowny Ioan Sauca, odbył 17 października długie spotkanie z moskiewskim patriarchą Cyrylem. Zadeklarował wówczas, że pragnie utrzymania dialogu z prawosławiem w Rosji pomimo inwazji tego kraju na Ukrainę (Oikoumene, Szwajcaria, jęz. angielski).

Artykuł dostępny tylko dla członków Wspólnoty Aletei

Należysz już do naszej Wspólnoty?

Uczestnictwo we Wspólnocie Aletei jest darmowe!
Możesz w każdej chwili z niego zrezygnować,
ale mamy nadzieję, że z nami zostaniesz

Zobacz, co zyskasz:

Aucun engagement : vous pouvez résilier à tout moment

1.

Możliwość wysłania intencji do 550 klasztorów, które otoczą Cię modlitwą!

2.

Dostęp do specjalnych treści i spotkań online tylko dla członków Wspólnoty

3.

Przegląd międzynarodowej prasy przygotowany przez watykańskich dziennikarzy

4.

Specjalny newsletter „List z Watykanu”

5.

Możliwość komentowania – Twoje zdanie jest dla nas ważne!

6.

Reklamy ograniczone tylko do partnerów Aletei

Twórz z nami międzynarodową Wspólnotę Aletei, by czynić siebie i świat lepszym!
Twórz z nami międzynarodową Wspólnotę Aletei, by czynić siebie i świat lepszym!
Tags:
ALE prasówkaBenedykt XVIkościółmediaWspólnota Aletei
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail