Aleteia logoAleteia logoAleteia
środa 07/06/2023 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

„Miłość wobec opuszczających Kościół jest naszym obowiązkiem”. Bp Damian Muskus OFM o zapowiedzi apostazji Dawida Podsiadły

Dawid Podsiadło ogłosił, że dokona apostacji

VIPHOTO/East News; MAREK LASYK/REPORTER

Redakcja - 28.10.22

„Dialog z tymi, którzy myślą inaczej, przyjazne relacje z tymi, którzy postawili się poza Kościołem, nie są sprzeniewierzeniem się miłości Ojca. Wręcz przeciwnie, one się w nią wpisują” – podkreślił duchowny.

„Każde odejście powinno boleć wspólnotę. Każdy pojedynczy akt apostazji powinien być bodźcem do przemiany dla tych, którzy zostają. Tym zaś, którzy są przyczyną zgorszenia, i tym, którzy swoją postawą czynią Kościół mało wiarygodnym, każda zapowiedź opuszczenia wspólnoty powinna obciążać sumienia” – podkreślił hierarcha.

„Wobec deklaracji i faktycznych aktów apostazji, jako ludzie Kościoła możemy zrobić tylko tyle i aż tyle: dać poczucie, że droga powrotu jest zawsze otwarta. Odchodzącego trzeba uważnie wysłuchać, wsłuchać się w jego motywacje i argumenty, nawet jeśli są one dla nas bolesne. Podstawą jest szacunek dla wolności drugiego człowieka, ale też i troska o niego i jego wieczne zbawienie” – zaznaczył duchowny.

„Nasza wierność Ojcu i tęsknota za tymi, którzy odeszli, nie stoją w sprzeczności. Dialog z tymi, którzy myślą inaczej, przyjazne relacje z tymi, którzy postawili się poza Kościołem, nie są sprzeniewierzeniem się miłości Ojca. Wręcz przeciwnie, one się w nią wpisują, bo miłość Boga, jak uczy nas Ewangelia, potęguje się tam, gdzie człowiek, korzystając z daru wolności, opuszcza ojcowski dom” – przypomniał krakowski biskup pomocniczy.

Serdecznie zachęcamy do lektury całego jego mądrego i poruszającego wpisu:

https://www.facebook.com/andrzej.damian.104/posts/pfbid0NJ6aHZXALkHKeKvY8nMBMueUXwL8XnEdVBRfgGZmy8UcFtpfk91QyDKtgVRGTyhtl

Fala komentarzy po deklaracji Dawida Podsiadły

Dawid Podsiadło zadeklarował chęć formalnego wystąpienia z Kościoła katolickiego w poniedziałkowej (24.10) audycji Kuby Wojewódzkiego i Piotra Kędzierskiego. W nawiązaniu do jego deklaracji głos zabrało kilku duchownych. Zachęcamy do lektury wybranych ciekawych i wartościowych komentarzy:

Wzruszający list do dokonującego apostazji parafianina opublikował na Twitterze jezuita o. Wojciech Ziółek SJ:

Krótkim, acz wymownym komentarzem podzielił się także pomocniczy biskup lubelski, bp Adam Bab:

https://www.facebook.com/biskup.bab/posts/pfbid02fjbkMSybU4RTFA9NtPAhDJsRKCVfgnyoAQw24dvWYGCdUHGfUdDAAkhJ9J9a2Ksml

Tags:
apostazjabiskupsekularyzacja
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail