Aleteia logoAleteia logoAleteia
sobota 03/06/2023 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

„Matka Boża jest zawsze przy mnie”. Słynny piłkarz otwarcie opowiedział o swojej wierze

Artykuł dostępny tylko dla członków Wspólnoty Aletei
Ciro Immobile o swojej wierze

ANDREAS SOLARO/AFP/East News

Isabella H. de Carvalho - Agencja I.Media - 02.11.22

ALE prasówka to przegląd prasy poświęcony sprawom ważnym dla katolików z całego świata. W dzisiejszym wydaniu między innymi: Ciro Immobile o swojej wierze; wierni obrzucili kamieniami plebanię w Hiszpanii; czy możliwy jest dialog ekumeniczny z islamem?

Środa, 2 listopada 2022 r.

1. Słynny piłkarz opowiada o swojej wierze.
2. Wierni obrzucili kamieniami plebanię w Hiszpanii.
3. Czy możliwy jest dialog ekumeniczny z islamem?
4. Kard. Zuppi otwiera się na tradycjonalistów.
5. Kościół apeluje o narodowe pojednanie w Brazylii.

1Słynny piłkarz Ciro Immobile opowiada o swojej wierze

Snajper S.S. Lazio i reprezentacji Włoch udzielił wywiadu autorom książki pt. To nie tylko zmęczenie, to miłość, poświęconej duchowości sportowców. Przedmowę do tej publikacji napisał sam papież Franciszek.

W rozmowie z autorami, ks. Dario Edoardo Vigano oraz Valerio Alessandro Cassettą, Immobile obszernie wspomina lata swojego dzieciństwa. Opowiada m.in. o babci, która uczyła go pierwszych modlitw, oraz lokalnym proboszczu, który potrafił „całymi godzinami” bawić się z dziećmi na placu przed kościołem. Wyraża też wdzięczność wobec ojca, który zaszczepił w nim miłość do piłki nożnej.

„Matka Boża Śnieżna jest opiekunką naszego miasta. Babcia podarowała mi bransoletkę, która wiąże mnie z Matką Bożą. Zawsze noszę ją przy sobie i czuję się bezpiecznie” – podkreśla piłkarz. Dodaje, że dzisiaj sam stara się poprzez dawany przykład przekazywać wiarę i wyznawane przez siebie wartości czwórce swoich dzieci, szanując jednocześnie ich wolność. Dwójkę z jego pociech pobłogosławił zresztą Ojciec Święty.

W udzielonym wywiadzie Immobile mówi także o mocy przebaczenia. Wspomina tu sytuację, gdy wraz z rodziną został napadnięty przez nożownika. Piłkarz ostatecznie wybaczył mężczyźnie i zrezygnował z wytaczania mu sprawy przed sądem.

Na zakończenie zawodnik Lazio kieruje też kilka słów porady do rodziców, szczególnie tych, którzy sami są sportowcami. Apeluje, aby rodzice dawali swoim dzieciom wolność w wyborze pasji i zainteresowań. Przestrzega też rodziców przed realizowaniem poprzez najmłodszych własnych ambicji. „Kto zaczyna uprawiać ten sport, ten musi przede wszystkim dobrze się bawić” – zaznacza Immobile.

Formiche, Włochy

2Wierni obrzucili kamieniami plebanię w Hiszpanii

Do gorszących wydarzeń doszło w ostatni piątek (28.10) w parafii Matki Bożej Siedmiobolesnej w hiszpańskim Cangas. Zbulwersowani słowami miejscowego proboszcza wierni obrzucili kamieniami budynek plebanii. Wzburzenie wywołać miało stwierdzenie duchownego, jakoby marynarze, którzy ponieśli śmierć na morzu, zginęli z powodu swojej małej wiary.

Głos w sprawie piątkowych wydarzeń zabrała archidiecezja Santiago de Compostela. Potępiła ona akty agresji wobec kapłana, ale też wezwała wszystkich duchownych do zachowywania szczególnej wrażliwości we wszelkich sytuacjach związanych z osobistymi stratami i tragediami. Zwaśnione strony wezwała zaś do konstruktywnego dialogu. Sam proboszcz z Cangas twierdzi, iż nie wypowiedział przypisywanych mu słów.

Vida Nueva Digital, Hiszpania

3Poza tym w przeglądzie prasy:

  • B. przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego kard. Michael Fitzgerald pisze o znaczeniu procesu międzyreligijnego dialogu. W kontekście rozpoczynającej się jutro (3.11) papieskiej pielgrzymki do Bahrajnu szczególnie wiele miejsca poświęca wadze dialogu z islamem (The Pillar, USA).
  • Kard. Matteo Maria Zuppi, nowo wybrany przewodniczący włoskiego episkopatu, przewodniczył nieszporom stanowiącym część pielgrzymki tradycjonalistów do Rzymu. Zdarzenie to wywołało zaskoczenie części komentatorów życia Kościoła, którzy postrzegali kard. Zuppiego jako „progresywistę”. W rzeczywistości jednak duchowny od dawna wykazuje otwartość na wspólnoty propagujące liturgię w tzw. rycie przedsoborowym (Catholic News Agency, USA).
  • Zakończone w niedzielę (30.11) wybory prezydenckie w Brazylii znacząco zaostrzyły podziały w miejscowym społeczeństwie. W obliczu coraz częstszych aktów przemocy brazylijski episkopat wystosował do wiernych apel o stonowanie emocji i wzmożenie wysiłków na rzecz ogólnonarodowego pojednania (Crux, Watykan, jęz. angielski).

Artykuł dostępny tylko dla członków Wspólnoty Aletei

Należysz już do naszej Wspólnoty?

Uczestnictwo we Wspólnocie Aletei jest darmowe!
Możesz w każdej chwili z niego zrezygnować,
ale mamy nadzieję, że z nami zostaniesz

Zobacz, co zyskasz:

Aucun engagement : vous pouvez résilier à tout moment

1.

Możliwość wysłania intencji do 550 klasztorów, które otoczą Cię modlitwą!

2.

Dostęp do specjalnych treści i spotkań online tylko dla członków Wspólnoty

3.

Przegląd międzynarodowej prasy przygotowany przez watykańskich dziennikarzy

4.

Specjalny newsletter „List z Watykanu”

5.

Możliwość komentowania – Twoje zdanie jest dla nas ważne!

6.

Reklamy ograniczone tylko do partnerów Aletei

Twórz z nami międzynarodową Wspólnotę Aletei, by czynić siebie i świat lepszym!
Twórz z nami międzynarodową Wspólnotę Aletei, by czynić siebie i świat lepszym!
Tags:
ALE prasówkaMaryjamediapiłka nożnaWspólnota Aletei
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail