Aleteia logoAleteia logoAleteia
środa 07/06/2023 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Katolicyzm to „jedność i uporządkowanie”. Były anglikański biskup tłumaczy powody swojej konwersji

Artykuł dostępny tylko dla członków Wspólnoty Aletei
Michael Nazir-Ali - były anglikański biskup, który przeszedł na katolicyzm

Mazur/cbcew.org.uk | Catholic Church England and Wales | Flickr CC BY-NC-ND 2.0

Isabella H. de Carvalho - Agencja I.Media - 03.11.22

ALE prasówka to przegląd prasy poświęcony sprawom ważnym dla katolików z całego świata. W dzisiejszym wydaniu między innymi: były anglikański biskup o powodach swojej konwersji; niemieccy duchowni za dekryminalizacją marihuany; nowa wystawa o Gaudim w Madrycie.

Czwartek, 3 listopada 2022 r.

1. Były anglikański biskup o powodach swojej konwersji.
2. Niemieccy duchowni za dekryminalizacją marihuany.
3. Nowa wystawa o Gaudim w Madrycie.
4. Nie słabną głosy krytyki wobec umowy Watykan–Chiny.
5. Jakie znaczenie dla pokoju na świecie ma dialog międzyreligijny?

1Były anglikański biskup o powodach swojej konwersji

Były anglikański biskup ks. Michael Nazir-Ali, który w ubiegłym roku ogłosił swą konwersję na katolicyzm, udzielił wywiadu amerykańskiemu serwisowi The Pillar. Duchowny opowiedział w nim o motywach swojej decyzji oraz różnicach pomiędzy wspólnotami anglikańską i katolicką.

Ks. Nazir-Ali wskazał w rozmowie m.in. na dużą wewnętrzną różnorodność nurtów Kościoła anglikańskiego. Mieszczą się w nim zarówno ruchy konserwatywne, jak i liberalne, a także charyzmatyczne.

Typowa dla tej wspólnoty decentralizacja sprawia jednak, że decyzje i postawy poszczególnych prowincji, choćby w kwestii wyświęcania kobiet, bywają względem siebie niespójne czy wręcz sprzeczne. Tymczasem Kościół katolicki, mimo swej wewnętrznej różnorodności, zachowuje jedność i uporządkowanie w sprawach fundamentalnych.

Wspomniana tendencja Kościoła anglikańskiego utrudniać ma, zdaniem ks. Nazira-Alego, dialog ekumeniczny. Poszczególne prowincje tej wspólnoty nie zawsze czują się bowiem zobligowane do postępowania w duchu uzgodnionych racji. W kwestii nauczania moralnego odchodzą zaś coraz dalej od wspólnego jeszcze niedawno katolicko-anglikańskiego fundamentu.

The Pillar, USA

2Niemieccy duchowni za dekryminalizacją marihuany

Wiceprzewodniczący niemieckiego episkopatu bp Franz-Josef Bode opowiedział się za dekryminalizacją posiadania marihuany w tym kraju, pod pewnymi restrykcyjnymi warunkami. Obejmują one m.in. zakaz reklamy używki i szczególną ochronę dzieci. Wypowiedź duchownego stanowi komentarz do planów rządu federalnego, który rozważa zalegalizowanie posiadania i konsumpcji konopi indyjskich.

Bp Bode był jednym z gości panelu medycznego zorganizowanego pod hasłem: „Co począć z konopiami? Między prohibicją a liberalizacją”. Obecni tam eksperci zgodnie uznali, iż dotychczasowe restrykcyjne podejście do marihuany przynosi w życiu młodych ludzi więcej szkód niż korzyści. Spycha ich bowiem w kierunku konsumpcji narkotyku w postaci zanieczyszczonej i kontaktów ze światem przestępczym.

Obecny na konferencji teolog Jochen Sautermeister uznał, że priorytetem w walce z nadużywaniem marihuany powinno być wsparcie młodych ludzi w problemach, przed którymi próbują oni uciec w używki. Z konkluzjami panelu zgodzili się także przedstawiciele prowadzonych przez Caritas ośrodków leczenia uzależnień.

Katolisch.de, Niemcy

3Poza tym w przeglądzie prasy:

  • W Madrycie otwarto nową wystawę poświęconą słynnemu architektowi Antonio Gaudiemu, projektantowi słynnej barcelońskiej bazyliki Sagrada Familia. Jak podkreśla hiszpański magazyn „Alfa y Omega”, ekspozycja przypomina o umniejszanych często inspiracjach, jakie Gaudi odnajdywał w chrześcijaństwie czy sztuce i architekturze średniowiecza („Alfa y Omega”, Hiszpania).
  • Amerykańska Komisja ds. Międzynarodowej Wolności Religijnej (USCIRF) krytycznie ocenia przedłużenie watykańsko-chińskiej umowy dot. nominowania biskupów. Zdaniem członków komisji, ostatnie cztery lata obowiązywania porozumienia przyniosły pogorszenie sytuacji chińskich katolików i zaostrzenie skierowanych przeciw nim prześladowań (Religion News Service, USA).
  • Zdaniem metropolity Wiednia, kard. Christopha Schönborna, utrzymanie pokoju w świecie nie jest możliwe bez dialogu międzyreligijnego. Duchowny towarzyszy papieżowi Franciszkowi w pielgrzymce do Bahrajnu, znajdzie się też wśród 200 uczestników Forum Dialogu („The Tablet”, Wielka Brytania).

Artykuł dostępny tylko dla członków Wspólnoty Aletei

Należysz już do naszej Wspólnoty?

Uczestnictwo we Wspólnocie Aletei jest darmowe!
Możesz w każdej chwili z niego zrezygnować,
ale mamy nadzieję, że z nami zostaniesz

Zobacz, co zyskasz:

Aucun engagement : vous pouvez résilier à tout moment

1.

Możliwość wysłania intencji do 550 klasztorów, które otoczą Cię modlitwą!

2.

Dostęp do specjalnych treści i spotkań online tylko dla członków Wspólnoty

3.

Przegląd międzynarodowej prasy przygotowany przez watykańskich dziennikarzy

4.

Specjalny newsletter „List z Watykanu”

5.

Możliwość komentowania – Twoje zdanie jest dla nas ważne!

6.

Reklamy ograniczone tylko do partnerów Aletei

Twórz z nami międzynarodową Wspólnotę Aletei, by czynić siebie i świat lepszym!
Twórz z nami międzynarodową Wspólnotę Aletei, by czynić siebie i świat lepszym!
Tags:
ALE prasówkaAngliabiskupmediaWspólnota Aletei
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail