Aleteia logoAleteia logoAleteia
sobota 15/06/2024 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

„Benedykt XVI jak ojcowie Kościoła”. Jak uhonorować dorobek teologiczny papieża seniora?

Artykuł dostępny tylko dla członków Wspólnoty Aletei
kardynał Gerhard Muller i papież senior Benedykt XVI

Vincenzo PINTO / AFP

Papież senior Benedykt XVI gratuluje nominacji kard. Gerhardowi Mullerowi podczas konsystorza w lutym 2014 r.

Isabella H. de Carvalho - Agencja I.Media - 04.11.22

ALE prasówka to przegląd prasy poświęcony sprawom ważnym dla katolików z całego świata. W dzisiejszym wydaniu między innymi: Benedykt XVI jak ojcowie Kościoła?; Franciszek uhonoruje rabina; niemiecka zakonnica kończy 106 lat.

Piątek, 4 listopada 2022 r.

1. Benedykt XVI jak ojcowie Kościoła?
2. Franciszek uhonoruje rabina.
3. Niemiecka zakonnica kończy 106 lat.
4. Rodzina zabitej dziennikarki prosi papieża o pomoc.
5. Czy Niemcy zniosą podatek kościelny?

1Benedykt XVI jak Ojcowie Kościoła?

Hiszpański magazyn “Alfa y Omega” przeprowadził wywiad z b. przewodniczącym Kongregacji Nauki Wiary, kard. Gerhardem Müllerem. Duchowny ten uczestniczył niedawno jako prelegent w konferencji naukowej pochylającej się nad dorobkiem teologicznym kard. Josepha Ratzingera.

Za najwybitniejszy owoc myśli papieża seniora kard. Müller uznaje jego encykliki poświęcone cnotom teologalnym. Zdaniem rozmówcy “Alfy y Omegi” Ratzinger potrafił w swoim nauczaniu dać mądry odpór nihilistycznym tendencjom współczesnego świata.

Jak podkreśla kard. Müller, głębia intelektualna dzieł Benedykta XVI stawia go niemal w jednym rzędzie z ojcami Kościoła. Dorobek ten wzbudza także szacunek intelektualistów dystansujących się od chrześcijaństwa. Niedługo zaś dzieła Ratzingera doczekają się kilkunastotomowego wydania książkowego w formie antologii.

Rozmówca “Alfy y Omegi” podkreślił także, iż wiary chrześcijańskiej nie można sprowadzać jedynie do sfery uczuciowości czy roli jednego z wielu systemów filozoficznych. Oznacza ona bowiem także “udział w Boskim intelekcie”.

Alfa y Omega“, Hiszpania

2Franciszek uhonoruje rabina

Rabin James Rudin, wieloletni dyrektor ds. międzyreligijnych w American Jewish Committee, otrzyma prestiżowe papieskie odznaczenie, Order św. Grzegorza Wielkiego. Franciszek uhonoruje w ten sposób jego pracę w zakresie pielęgnowania stosunków katolicko-żydowskich.

W trakcie przeszło półwiecza swojej pracy nagrodzony rabin spotkał się z wieloma papieżami i liderami innych wspólnot religijnych, a także z głowami państw. Jak podkreśla arcybiskup Bostonu, kard. Sean O’Malley, cała aktywność Rudina ukierunkowana była na poprawę relacji żydowsko-chrześcijańskich, wystawionych na najcięższą próbę w trakcie II wojny światowej.

88-letni dziś rabin nawiązał nić porozumienia z katolikami jeszcze w czasach szkolnych. Wówczas to – zarówno uczniowie katoliccy, jak i żydowscy – mieli być dyskryminowani przez protestancką większość w USA.

W dorosłym życiu Rudin posługiwał najpierw jako kapelan wyznawców judaizmu wśród amerykańskich żołnierzy stacjonujących w Japonii i Korei Południowej. Następnie stał się współtwórcą Centrum Studiów Katolicko-Żydowskich na Uniwersytecie św. Leona w St. Leo. Przez wiele kolejnych lat rabin wykładał na tej uczelni judaizm. Tutaj też 20 listopada odbędzie się uroczystość wręczenia mu papieskiego orderu.

James Rudin to jeden z niewielu niekatolików odznaczonych Orderem św. Grzegorza Wielkiego. Prócz niego, w gronie udekorowanych znajduje się 8 innych osób pochodzenia żydowskiego. Utworzony w 1831 r. Order św. Grzegorza Wielkiego przyznawany jest w uznaniu osobistych zasług lub wyjątkowej wartości pracy na rzecz Kościoła katolickiego.

Religion News Service, USA

3Poza tym w przeglądzie prasy:

  • Wincentynka Agathina Straub w swoje 106. urodziny wspomina lata dzieciństwa. Opowiada też o narodzinach swojego powołania (Katolisch.de, Niemcy).
  • Rodzina zabitej przez izraelskie wojsko palestyńskiej dziennikarki Shireen Abu Akleh prosi papieża o pomoc w staraniach o wymierzenie sprawiedliwości sprawcom zbrodni (National Catholic Reporter, USA).
  • Postępująca laicyzacja niemieckiego społeczeństwa stawia pod znakiem zapytania obecny model funkcjonowania miejscowego Kościoła, oparty o tzw. podatek kościelny. Wielu wiernych wskazuje przy tym, iż episkopat w sposób bardziej przejrzysty raportować winien wydatkowanie otrzymywanych środków (The Pillar, USA).
Przeczytaj ten artykuł
bezpłatnie
Tworząc darmowe konto, uzyskasz dostęp do wszystkich artykułów Aletei bez żadnych ograniczeń. Zdobędziesz również możliwość pisania komentarzy.
Zarestruj się i czytaj za darmo
Masz już konto?

Tags:
ALE prasówkaBenedykt XVImedianauka KościołaWspólnota Aletei
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail