Aleteia logoAleteia logoAleteia
środa 24/04/2024 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

„Benedykt XVI jak ojcowie Kościoła”. Jak uhonorować dorobek teologiczny papieża seniora?

Artykuł dostępny tylko dla członków Wspólnoty Aletei
kardynał Gerhard Muller i papież senior Benedykt XVI

Vincenzo PINTO / AFP

Papież senior Benedykt XVI gratuluje nominacji kard. Gerhardowi Mullerowi podczas konsystorza w lutym 2014 r.

Isabella H. de Carvalho - Agencja I.Media - 04.11.22

ALE prasówka to przegląd prasy poświęcony sprawom ważnym dla katolików z całego świata. W dzisiejszym wydaniu między innymi: Benedykt XVI jak ojcowie Kościoła?; Franciszek uhonoruje rabina; niemiecka zakonnica kończy 106 lat.

Piątek, 4 listopada 2022 r.

1. Benedykt XVI jak ojcowie Kościoła?
2. Franciszek uhonoruje rabina.
3. Niemiecka zakonnica kończy 106 lat.
4. Rodzina zabitej dziennikarki prosi papieża o pomoc.
5. Czy Niemcy zniosą podatek kościelny?

1Benedykt XVI jak Ojcowie Kościoła?

Hiszpański magazyn “Alfa y Omega” przeprowadził wywiad z b. przewodniczącym Kongregacji Nauki Wiary, kard. Gerhardem Müllerem. Duchowny ten uczestniczył niedawno jako prelegent w konferencji naukowej pochylającej się nad dorobkiem teologicznym kard. Josepha Ratzingera.

Za najwybitniejszy owoc myśli papieża seniora kard. Müller uznaje jego encykliki poświęcone cnotom teologalnym. Zdaniem rozmówcy “Alfy y Omegi” Ratzinger potrafił w swoim nauczaniu dać mądry odpór nihilistycznym tendencjom współczesnego świata.

Jak podkreśla kard. Müller, głębia intelektualna dzieł Benedykta XVI stawia go niemal w jednym rzędzie z ojcami Kościoła. Dorobek ten wzbudza także szacunek intelektualistów dystansujących się od chrześcijaństwa. Niedługo zaś dzieła Ratzingera doczekają się kilkunastotomowego wydania książkowego w formie antologii.

Rozmówca “Alfy y Omegi” podkreślił także, iż wiary chrześcijańskiej nie można sprowadzać jedynie do sfery uczuciowości czy roli jednego z wielu systemów filozoficznych. Oznacza ona bowiem także “udział w Boskim intelekcie”.

Alfa y Omega“, Hiszpania

2Franciszek uhonoruje rabina

Rabin James Rudin, wieloletni dyrektor ds. międzyreligijnych w American Jewish Committee, otrzyma prestiżowe papieskie odznaczenie, Order św. Grzegorza Wielkiego. Franciszek uhonoruje w ten sposób jego pracę w zakresie pielęgnowania stosunków katolicko-żydowskich.

W trakcie przeszło półwiecza swojej pracy nagrodzony rabin spotkał się z wieloma papieżami i liderami innych wspólnot religijnych, a także z głowami państw. Jak podkreśla arcybiskup Bostonu, kard. Sean O’Malley, cała aktywność Rudina ukierunkowana była na poprawę relacji żydowsko-chrześcijańskich, wystawionych na najcięższą próbę w trakcie II wojny światowej.

88-letni dziś rabin nawiązał nić porozumienia z katolikami jeszcze w czasach szkolnych. Wówczas to – zarówno uczniowie katoliccy, jak i żydowscy – mieli być dyskryminowani przez protestancką większość w USA.

W dorosłym życiu Rudin posługiwał najpierw jako kapelan wyznawców judaizmu wśród amerykańskich żołnierzy stacjonujących w Japonii i Korei Południowej. Następnie stał się współtwórcą Centrum Studiów Katolicko-Żydowskich na Uniwersytecie św. Leona w St. Leo. Przez wiele kolejnych lat rabin wykładał na tej uczelni judaizm. Tutaj też 20 listopada odbędzie się uroczystość wręczenia mu papieskiego orderu.

James Rudin to jeden z niewielu niekatolików odznaczonych Orderem św. Grzegorza Wielkiego. Prócz niego, w gronie udekorowanych znajduje się 8 innych osób pochodzenia żydowskiego. Utworzony w 1831 r. Order św. Grzegorza Wielkiego przyznawany jest w uznaniu osobistych zasług lub wyjątkowej wartości pracy na rzecz Kościoła katolickiego.

Religion News Service, USA

3Poza tym w przeglądzie prasy:

  • Wincentynka Agathina Straub w swoje 106. urodziny wspomina lata dzieciństwa. Opowiada też o narodzinach swojego powołania (Katolisch.de, Niemcy).
  • Rodzina zabitej przez izraelskie wojsko palestyńskiej dziennikarki Shireen Abu Akleh prosi papieża o pomoc w staraniach o wymierzenie sprawiedliwości sprawcom zbrodni (National Catholic Reporter, USA).
  • Postępująca laicyzacja niemieckiego społeczeństwa stawia pod znakiem zapytania obecny model funkcjonowania miejscowego Kościoła, oparty o tzw. podatek kościelny. Wielu wiernych wskazuje przy tym, iż episkopat w sposób bardziej przejrzysty raportować winien wydatkowanie otrzymywanych środków (The Pillar, USA).

Artykuł dostępny tylko dla członków Wspólnoty Aletei

Należysz już do naszej Wspólnoty?

Uczestnictwo we Wspólnocie Aletei jest darmowe!
Możesz w każdej chwili z niego zrezygnować,
ale mamy nadzieję, że z nami zostaniesz

Zobacz, co zyskasz:

Aucun engagement : vous pouvez résilier à tout moment

1.

Dostęp do specjalnych treści i spotkań online tylko dla członków Wspólnoty

2.

Możliwość komentowania – Twoje zdanie jest dla nas ważne!

3.

Reklamy ograniczone tylko do partnerów Aletei

Twórz z nami międzynarodową Wspólnotę Aletei, by czynić siebie i świat lepszym!
Twórz z nami międzynarodową Wspólnotę Aletei, by czynić siebie i świat lepszym!

Tags:
ALE prasówkaBenedykt XVImedianauka KościołaWspólnota Aletei
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail