Aleteia logoAleteia logoAleteia
sobota 23/09/2023 |
Aleteia logo
Styl życia
separateurCreated with Sketch.

Powierz Bogu swoją pracę. Oto 4 sposoby, by o tym pamiętać!

christin-hume-Hcfwew744z4-unsplash.jpg

Christin Hume | Unsplash | CC0

Theresa Civantos Barber - 06.11.22

Być może trudno ci myśleć o swojej pracy, jak o czymś świętym. Jednak, prawda jest taka, że czas spędzony na obowiązkach zawodowych, może być modlitwą!

Pracę – podobnie jak każdy inny element naszego życia – można uświęcać. Jest ona bowiem nieodłącznie związana z ludzką naturą. Została stworzona po to, by uczynić nas lepszymi. I to właśnie za jej pośrednictwem możemy rozwijać talenty, złożone w nas przez samego Boga. Oto 4 sposoby na pamiętanie o ofiarowywaniu swojej codziennej pracy Ojcu.

Pomódl się przed rozpoczęciem

Nim dasz się porwać wirowi codziennych obowiązków, zwróć się do Boga i poproś go o błogosławieństwo podczas wykonywanych zadań. Możesz to zrobić własnymi słowami albo skorzystać z gotowej regułki. Oto przykład:

„Boże, nasz Ojcze, Tobie zawierzam moje dzisiejsze obowiązki, pracę i trud całego dnia. Racz pobłogosławić moje wysiłki, aby przyniosły dobre owoce miłości, ku Twojej chwale. Amen. bym nie zapominał o Miłości, która pozwoli, że będzie ze mną łatwo żyć i pracować”.

Oddaj w ofierze

Ofiarowanie pracy Bogu to świetny sposób na to, by uczynić ją modlitwą, a przez to zbliżyć się za jej pośrednictwem do Ojca. Św. Josemaria Escriva napisał kiedyś, że „godzina nauki dla współczesnego apostoła jest godziną modlitwy”. Bez wątpienia, godzina pracy może stać się również godziną modlitwy. Oczywiście pod warunkiem, że wykonamy swoje zadania rzetelnie, z sercem i pełnym zaangażowaniem.

Postaw w pobliżu obrazek świętego

Umieszczenie obrazka świętego patrona lub np. Maryi blisko biurka lub komputera, spowoduje, że ilekroć na niego spojrzymy, przypomni nam o celu naszej pracy, która może być też drogą do naśladowania Jezusa, a w efekcie – zbawienia. Jeśli nie masz obrazka, wystarczy krzyżyk lub różaniec położony w widocznym miejscu.

Odpocznij najlepiej jak potrafisz

W Katechizmie czytamy, że: „Praca jest dla człowieka, a nie człowiek dla pracy” (2428). Dlatego tak ważne jest, byśmy potrafili też odpocząć. Przerwa na relaks niesie ze sobą dobro i to zarówno dla ducha jak i dla ciała. Wypoczęty umysł potrafi pracować na najwyższych obrotach. Z tego powodu relaks zwiększa naszą produktywność. Ważne jednak, by odpoczywać z korzyścią dla umysłu. W czasie przerwy warto zrezygnować z scrollowania telefonu, a zamiast tego pomodlić się, zjeść pożywny posiłek, porozmawiać z przyjacielem lub przejść się na spacer do lasu.

Tags:
pracaświętość
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail