ALE prasówka to przegląd prasy poświęcony sprawom ważnym dla katolików z całego świata. W dzisiejszym wydaniu między innymi: rodziny więźniów demonstrowały przed papieżem; czy księżom grozi narcyzm?; czy Sobór Watykański II spełnił pokładane w nim nadzieje?
Poniedziałek, 7 listopada 2022 r.
2. Czy księżom grozi narcyzm?
3. Czy Sobór Watykański II spełnił pokładane w nim nadzieje?
4. „Typowy katolik”, czyli właściwie kto?
5. Arcybiskup Addis Abeby apeluje o powstrzymanie rozlewu krwi.
1Rodziny więźniów demonstrowały przez papieżem
Rodziny bahrajńskich więźniów skazanych na karę śmierci i dożywocie zorganizowały w sobotę (5.11) niewielki protest wzdłuż trasy przejazdu papieża Franciszka. Demonstrujący domagali się uwolnienia miejscowych więźniów politycznych.
Brak jednoznacznych informacji w kwestii tego, czy Ojciec Święty dostrzegł protestujących. W niedzielę (6.11) w trakcie spotkania z duchownymi i katechetami wezwał jednak zgromadzonych do troski o więźniów. „Sposób, w jaki traktuje się tych «ostatnich», jest miarą godności i nadziei danego społeczeństwa” – podkreślił Franciszek.
Ostatnie miesiące przyniosły w Bahrajnie zwiększenie liczby wydawanych wyroków śmierci. Zdaniem organizacji pozarządowych większość poprzedzających je procesów została sfingowana przez władze.
Szczególnie dotkliwe prześladowania spotykać mają w tym państwie wyznawców szyizmu. Choć bowiem stanowią oni w Bahrajnie większość, rządy w kraju spoczywają w rękach sunnitów.
Reuters, Wielka Brytania
2Czy księżom grozi narcyzm?
Niemiecki psychiatra Martin Flesch to autor eseju o nadużyciach duchowych. W swojej pracy przyjrzał się on najpowszechniejszym problemom psychicznym katolickich duchownych. W wywiadzie dla niemieckiej strony Katholisch.de Flesch przekonuje, iż w Kościele istnieje „system, który przyciąga krzywdzicieli i sprzyja im”.
Psychiatra wskazuje tu na narcyzm niektórych księży jako na jeden z filarów klerykalizmu i główny czynnik wpływający na ich skłonność do popełniania duchowych nadużyć. Narcystyczni kapłani „wspinają się po szczeblach władzy, aby uciec od własnego poczucia nieadekwatności; poczucia, że jako «normalni» ludzie byliby nikim” – wyjaśnia.
Wielu z nich, kontynuuje Flesch, postrzega swoje powołanie jako „rekompensatę za osobiste braki”. W posłudze jako duchowni widzą oni „przestrzeń, która daje schronienie i bezpieczeństwo”.
„Wywyższenie”, które dostrzegają w swoim kapłaństwie, stawia ich w „napiętej i konfliktowej sytuacji konieczności radzenia sobie z własnymi brakami”. To „rozdwojenie tożsamości” zwiększa – zdaniem Flescha – ryzyko popełniania nadużyć duchowych. Aby temu zapobiec, konieczne jest „pogodzenie funkcji i osoby” jeszcze na etapie seminarium.
Katolisch.de, Niemcy
3Poza tym w przeglądzie prasy:
- Zdaniem amerykańskiego publicysty Rossa Douthata Kościół katolicki nie zrealizował najważniejszego celu Soboru Watykańskiego II, jakim było stawienie czoła wyzwaniom nowoczesnego świata („New York Times„, USA).
- Niemiecki portal Katolisch.de zwraca uwagę, iż coraz trudniej nakreślić sylwetkę „typowego katolika”. Przynależność do Kościoła przestała bowiem iść w parze z określonymi poglądami i postawami (Katolisch.de, Niemcy).
- Arcybiskup stolicy Etiopii, Addis Abeby, kard. Berhaneyesus Souraphiel, wezwał siły rządowe i tigrajskich rebeliantów do natychmiastowego zawieszenia broni. W targanym walkami regionie od kilku miesięcy nasila się kryzys humanitarny (Vida Nueva Digital, Hiszpania).