ALE prasówka to przegląd prasy poświęcony sprawom ważnym dla katolików z całego świata. W dzisiejszym wydaniu między innymi: kiedy Ukraińcy będą obchodzić Boże Narodzenie?; słynne relikwie po 500 latach wracają do katedry; jaka przyszłość czeka Kościół w Azji?
Wtorek, 8 listopada 2022 r.
2. Słynna relikwie po 500 latach wracają do katedry.
3. Jaka przyszłość czeka Kościół w Azji?
4. W USA powstało duszpasterstwo osób w kryzysie samobójczym.
5. Dzieci ocalałe ze szkolnej strzelaniny napisały do papieża.
1Kiedy Ukraińcy będą obchodzić Boże Narodzenie?
Święty Synod Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego dał zielone światło parafiom pragnącym obchodzić nadchodzące Boże Narodzenie 25 grudnia, tj. w jednym terminie z Kościołem katolickim. Do tej pory na Ukrainie było ono świętowane 7 stycznia.
Od tego, ile parafii ostatecznie zdecyduje się celebrować narodziny Jezusa w nowej dacie, zależeć będą dalsze kroki kijowskiego patriarchatu. W ubiegłym roku metropolita kijowski Epifaniusz rozpisał proces przechodzenia wspólnoty na kalendarz gregoriański na kolejną dekadę. Z uwagi na rosyjską inwazję prawdopodobnie ulegnie on jednak przyspieszeniu.
Do Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego należy w tej chwili ok. 7 tys. parafii. Jedynie w ciągu ostatnich 3 lat przystąpiło do niego ok. 1,6 tys. parafii przynależących wcześniej do patriarchatu w Moskwie.
Vida Nueva Digital, Hiszpania
2Słynne relikwie po 500 latach wracają do katedry
Jak donosi „The Times”, katedra w brytyjskim Lichfield przygotowuje się do powitania powracających (po 500 latach!) relikwii św. Chada. W czasach angielskiej reformacji król Henryk VIII wysłał swoich ludzi, aby zagarnęli oni dobra ze wspomnianej świątyni. Zanim jednak dotarli do katedry, jeden z kanoników zdołał ukryć relikwie.
W kolejnych wiekach pamiątki po świętym uległy rozdzieleniu. Część z nich wysłano do Francji, pozostałe zaś do katolickiej katedry pw. św. Chada w Birmingham. Stamtąd właśnie pochodzą relikwie powracające do Lichfield. Miejscowi biskupi wyrażają nadzieję, iż ich przybycie ożywi ruch pielgrzymkowy w regionie.
Św. Chad (634-672) był mnichem z wczesnośredniowiecznego królestwa Northumbrii, położonego w północnej części dzisiejszej Anglii. Historię żywota tego misjonarza znamy dzięki słynnym kronikom Bedy Czcigodnego.
Św. Chad był opatem kilku klasztorów, potem także biskupem. Zmarł w Lichfield w opinii świętości. Jego ciało przechowywane było początkowo w drewnianej kapliczce. Następnie przeniesione zostało do bogato zdobionej kaplicy metalowej.
„The Times„, Wielka Brytania

3Poza tym w przeglądzie prasy:
- Kościół katolicki w środkowej Azji powoli kształtuje własnych, rdzennych liderów. Do tej pory główną rolę odgrywali w nim potomkowie polskich i niemieckich sybiraków, zesłanych w te strony za czasów stalinowskich (UCA News, Hongkong, jęz. angielski).
- W USA powstało duszpasterstwo osób w kryzysie samobójczym i ich rodzin (Crux, Watykan, jęz. angielski). Warto w tym miejscu dodać, iż podobna sieć pomocowa działa od pewnego czasu również w Polsce.
- Zagraniczne media rozpisują się nt. korespondencji pomiędzy dziećmi ocalałymi z majowej szkolnej strzelaniny w Uvalde a papieżem Franciszkiem. Tekst tej sprawie poświęciła również redakcja Aletei Polska.