Aleteia logoAleteia logoAleteia
środa 07/06/2023 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Benedykt XVI gotów bronić się przed niesprawiedliwymi oskarżeniami

EN_00962466_0003.jpg

Donatella Giagnori / EIDON/REPORTER

Katolicka Agencja Informacyjna - 09.11.22

Papież senior Benedykt XVI zgadza się na obronę przed bawarskim sądem w sprawie oskarżenia o tuszowanie nadużyć. Chce potwierdzić, że nie miał jakiejkolwiek wiedzy na temat konkretnych przypadków i dążyć do wyjaśnienia wszelkich nieporozumień – donosi na łamach włoskiego dziennika „La Stampa” Domenico Agasso.

95-letni papież senior Benedykt XVI będzie bronił się w procesie w Bawarii przed zarzutem, że gdy był arcybiskupem Monachium, krył księdza pedofila. Oskarżenie przeciw Ratzingerowi zostało złożone w sądzie prowincjonalnym w Traunstein, w ramach śledztwa w sprawie nadużyć miejscowych duchownych. Joseph Ratzinger, zgadzając się na proces, pozwala na kontynuowanie postępowania: jest to powództwo cywilne, bowiem na płaszczyźnie karnej sprawa została umorzona. 

Ofiara (obecnie 38-letnia), która wniosła sprawę, zgłosiła, że w wieku 12 lat została wykorzystana seksualnie przez księdza – recydywistę – Petera Hullermanna („Ojciec H.”), w Garching an der Alz. Złożono cztery zawiadomienia: oprócz skazanego już księdza i papieża seniora w sprawę zamieszany jest także kardynał Friedrich Wetter, następca Ratzingera na czele archidiecezji, oraz sama archidiecezja. 

W lutym br. Benedykt XVI wydał historyczne mea culpa, prosząc o przebaczenie, mówiąc o „wielkiej winie” tych, którzy dopuszczają się nadużyć, ale także tych, którzy nie potrafią podjąć odpowiednich decyzji. Użył sformułowania „my”, biorąc na siebie odpowiedzialność. Ale w sprawie konkretnych tuszowań, o które jest oskarżany, zapewniał, że nie miał wiedzy o nadużyciach, że nie jest „kłamcą”, a zaprzeczenie swojemu udziałowi powierzył ekspertom. Dokument współpracowników stwierdzał, że „w żadnym z przypadków analizowanych przez ekspertyzę Ratzinger nie był świadomy popełnionych nadużyć seksualnych lub podejrzeń o ich popełnienie przez księży”. A raport „nie dostarcza żadnych dowodów na to, że jest inaczej”.

Dziś też Fundacja im. Josepha Ratzingera opublikowała nowe zdjęcie papieża seniora z Ogrodów Watykańskich:

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=pfbid02SJPj1BBEyzPJyaKKr75rUjjc4iFYrw4B2bnBBaucJXDxm7JsE1W7fKgQvTVyBcdCl&id=100064876982706

Tags:
Benedykt XVIkościółWatykan
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail