Aleteia logoAleteia logoAleteia
sobota 03/06/2023 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

„Przyjechałem tu jako dziecko, dziś jestem mężczyzną”. Jak lasalianie ratują młodzież na życiowym zakręcie?

Artykuł dostępny tylko dla członków Wspólnoty Aletei
ośrodek wychowawczy dla trudnej młodzieży

Motortion Films | Shutterstock

Zdjęcie ilustracyjne

Isabella H. de Carvalho - Agencja I.Media - 09.11.22

ALE prasówka to przegląd prasy poświęcony sprawom ważnym dla katolików z całego świata. W dzisiejszym wydaniu między innymi: jak lasalianie ratują młodzież?; czy Kościół czeka „synodalizacja”?; żona skazanego na śmierć dziękuje papieżowi.

Środa, 9 listopada 2022 r.

1. Jak lasalianie ratują młodzież?
2. Czy Kościół czeka „synodalizacja”?
3. Żona skazanego na śmierć dziękuje papieżowi.
4. Najmłodszy kardynał otwiera Dom Miłosierdzia.

1Jak lasalianie ratują młodzież?

Hiszpański magazyn „Alfa y Omega” publikuje reportaż z prowadzonego przez braci szkolnych domu opieki dla młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym. W grenadzkiej placówce przebywają nastolatki z domów przemocowych i dotkniętych uzależnieniami, ale też małoletni migranci i uchodźcy. Niektórzy z lasaliańskich podopiecznych doświadczali w swych środowiskach rodzinnych także molestowania seksualnego.

Jednym z mieszkańców domu był 19-letni dziś Abde Chebane z Maroka. 6 lat temu trafił on do Hiszpanii, ukrywając się w podwoziu ciężarówki. W zakonnej placówce otrzymał edukację i przygotowanie do zawodu. Obecnie pracuje jako elektryk. „Przyjechałem tu jako dziecko, dziś jestem mężczyzną” – podkreśla.

Jedynie w ciągu ostatniej dekady przez lasaliański ośrodek przewinęła się ponad setka nastolatków dziewięciu narodowości. Prócz wyżywienia i dachu nad głową otrzymali oni wsparcie psychologiczne, edukacyjne i przystosowujące do funkcjonowania w społeczeństwie. W ich codzienności nie zabrakło też miejsca na zabawę czy wycieczki krajoznawcze.

Alfa y Omega„, Hiszpania

2Czy Kościół czeka „synodalizacja”?

Gregor M. Hoff, profesor teologii na Uniwersytecie w Salzburgu, zastanawia się, czy Kościół katolicki utrzyma w kolejnych dziesięcioleciach zapoczątkowany przez papieża Franciszka trend „synodalizacji”. Wskazuje przy tym, że przedłużony przez Ojca Świętego synod o synodalności radykalnie, poprzez otwarcie się na głos Ludu Bożego, wykroczył poza znaną dotychczas w Watykanie formułę synodalną.

Zdaniem prof. Hoffa pierwszy nieśmiały krok w kierunku tego rodzaju ewolucji postawił już Sobór Watykański II. W jego trakcie biskupi po raz pierwszy, zamiast pochylać się nad propozycjami dokumentów przygotowanych przez rzymską kurię, sami rozpoczęli prace w lokalnych i regionalnych podgrupach, przedkładając własne pomysły i propozycje.

Zaniepokojonym ową wizją „synodalizacji” niemiecki teolog przypomina, iż tak naprawdę jest to powrót do form funkcjonowania typowych dla Kościoła z pierwszych wieków chrześcijaństwa. Lud Boży stanowi zaś nieodłączną składową historii zbawienia już od czasów starotestamentalnych.

Autor przyznaje jednak, iż omawiany proces niesie ze sobą również pewne zagrożenia. Z pewnością bowiem skutkować będzie marginalizacją roli Watykanu. W dalszej perspektywie zaś prowadzić może do stopniowego rozkładu Kościoła i zaostrzenia podziałów pomiędzy wspólnotami narodowymi. Hoff powołuje się tu na aktualny przykład tarć pomiędzy patriarchatami różnych krajów prawosławnych.

Feinschwarz, Niemcy

3Poza tym w przeglądzie prasy:

  • Żona skazanego na śmierć bahrajńskiego więźnia Mohammeda Ramadhana dziękuje papieżowi Franciszkowi za przeciwstawienie się w trakcie ostatniej pielgrzymki karze śmierci. Ramadhan od 8 lat oczekuje na wykonanie wyroku za domniemany udział w zamachu bombowym na policjanta. Zgromadzone w jego sprawie dowody wzbudzają jednak wiele wątpliwości („National Catholic Reporter„, USA).
  • Najmłodszy kardynał świata, posługujący w mongolskim Ułan Bator Giorgio Marengo, otwiera w swoim mieście Dom Miłosierdzia. Placówka służyć ma pomocą duchową, materialną, medyczną i psychologiczną osobom w trudnej sytuacji życiowej (Catch.ch, Szwajcaria, jęz. francuski).

Artykuł dostępny tylko dla członków Wspólnoty Aletei

Należysz już do naszej Wspólnoty?

Uczestnictwo we Wspólnocie Aletei jest darmowe!
Możesz w każdej chwili z niego zrezygnować,
ale mamy nadzieję, że z nami zostaniesz

Zobacz, co zyskasz:

Aucun engagement : vous pouvez résilier à tout moment

1.

Możliwość wysłania intencji do 550 klasztorów, które otoczą Cię modlitwą!

2.

Dostęp do specjalnych treści i spotkań online tylko dla członków Wspólnoty

3.

Przegląd międzynarodowej prasy przygotowany przez watykańskich dziennikarzy

4.

Specjalny newsletter „List z Watykanu”

5.

Możliwość komentowania – Twoje zdanie jest dla nas ważne!

6.

Reklamy ograniczone tylko do partnerów Aletei

Twórz z nami międzynarodową Wspólnotę Aletei, by czynić siebie i świat lepszym!
Twórz z nami międzynarodową Wspólnotę Aletei, by czynić siebie i świat lepszym!
Tags:
ALE prasówkamedianastolatkiWspólnota Aleteizakon
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail