Aleteia logoAleteia logoAleteia
środa 07/06/2023 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Ukraińscy mnisi i mniszki podarowali papieżowi ornaty. Zawierają one wymowny symbol…

papież Franciszek otrzymał w prezencie ornaty od przedstawicieli Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego

Українська Греко-Католицька Церква (@ugcc.ua) | Facebook

Katolicka Agencja Informacyjna - 10.11.22

Grupa ukraińskich mnichów i mniszek greckokatolickich podarowała Franciszkowi dwa ornaty z wyszytymi na nich wizerunkami ukrzyżowanego Pana Jezusa i mapą Ukrainy.

Przekazanie niezwykłego podarku nastąpiło na zakończenie środowej (9.11) audiencji ogólnej na placu św. Piotra. Towarzyszący ofiarodawcom bp Mychajło Bubnij, przewodniczący Komisji ds. Życia Konsekrowanego Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK), zaprosił papieża do odwiedzin Ukrainy. Udział w audiencji był pierwszym punktem II Międzynarodowego Zgromadzenia Wyższych Przełożonych Zakonnych UKGK, które w tym dniu rozpoczęło się w Rzymie i potrwa do 12 bm.

Na ornatach, które przygotowały siostry ze Zgromadzenia Słowa Wcielonego, przedstawiony został ukrzyżowany Jezus. Nad nim znajduje się zarys kopuły kościoła, a po bokach umieszczono napis Ecclesia Martyr (Kościół Męczennik). Przedstawione na ornatach wzgórze Golgoty, na którym stoi krzyż, wyrasta jakby z zakrwawionej mapy Ukrainy. U jej dołu zaś dwaj aniołowie trzymają kielich, do którego spływa krew męczenników.

Przełożona zgromadzenia, s. Maria, wyjaśniła, że wspomniane obrazy mają ukazać Kościół na Ukrainie jako męczeński, zgodnie z niegdysiejszymi słowami św. Jana Pawła II. „Kościół nasz świadczył o jedności z Piotrem krwią męczenników już od początku swego istnienia. Mamy przykłady męczennika św. Jozafata Kuncewicza i wielu męczenników XX wieku” – przypomniała zakonnica.

https://www.facebook.com/vaticannews.it/posts/9169573929735022

Modlitwa za osierocone dzieci

Po audiencji papież Franciszek odbył krótką rozmowę z przedstawicielami ukraińskich osóbkonsekrowanych. Przywitawszy się po ukraińsku słowami „Sława Isusu Chrystu” („Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus”), Ojciec Święty wyraził swoje zatroskanie i poparcie wobec cierpiącego narodu Ukrainy. Następnie powierzył go opiece Matki Bożej i zaprosił swych gości do wspólnego odmówienia modlitwy Zdrowaś, Maryjo w intencji pokoju.

Papież pomodlił się również własnymi słowami za osierocone dzieci i wszystkich, którzy ucierpieli wskutek rosyjskiej inwazji. Poprosił też zgromadzonych o modlitwę za dwa narody: „ten, na którego napadli”, czyli ukraiński, i „ten, który napadł” – rosyjski. Dziękując za otrzymany dar Ojciec Święty po raz kolejny nazwał wojnę Rosji przeciw Ukrainie okrutną i pełną nienawiści.

https://www.facebook.com/ugcc.ua/videos/913444739639430/

Naród powierzony Matce Bożej

„Gdy papież pochylił się nad nami i udzielił nam swego błogosławieństwa, powiedział, że przekazuje nasz naród ukraiński pod «pokrow» (opiekę) Bogurodzicy i że naród nasz jest naprawdę narodem męczennikiem, który cierpi wskutek napaści wroga. Ojciec Święty podkreślił, że zawsze jest z nami, po czym pobłogosławił i ucałował naszą flagę” – oznajmiła po spotkaniu s. Teodora Szułak, przełożona generalna sióstr redemptorystek.

Obecny na spotkaniu bp Mychajło Bubnij zaprosił Franciszka do przyjazdu na Ukrainę. „Usłyszeliśmy [od niego], że bardzo niepokoi się o Ukrainę i przeżywa jej los. Nawet w jego dzisiejszej katechezie kilkukrotnie zabrzmiały pragnienia i wezwania do Boga o pokój na Ukrainie (…). Bardzo wyraźnie widać, że papież jest blisko Ukrainy, (…) a ja oczywiście zaprosiłem go do odwiedzenia Ukrainy, aby wsparł nas w tym niełatwym czasie rosyjskiej agresji. Papież wyraził takie pragnienie i zachęcił nas, aby modlić się o to” – przedstawił swą rozmowę z Franciszkiem hierarcha.

papież Franciszek otrzymał w prezencie ornaty od przedstawicieli Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego

***

W dniach 9-12 listopada odbywa się w Rzymie II Międzynarodowe Zgromadzenie Wyższych Przełożonych Zakonnych UKGK. Tego rodzaju spotkania odbywają się co 5 lat. W ich trakcie wypracowywana jest tzw. mapa drogowa – program działań i rozwoju wspólnot zakonnych. Na barkach ich przełożonych generalnych i prowincjalnych spoczęły w tym roku szczególne wyzwania i trudności związane z wojną. Tym bardziej potrzebują oni wsparcia ze strony Kościoła, modlitwy i mądrych słów od swych przewodników duchowych.

Tags:
audiencjapapież FranciszekUkraina
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail