Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 19/04/2024 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Sobór Watykański II. Co z jego dorobku czerpali św. Jan Paweł II, Benedykt XVI i Franciszek?

Artykuł dostępny tylko dla członków Wspólnoty Aletei
papież Jan Paweł II, papież Franciszek, papież Benedykt XVI

ArchiviFarabola/EAST NEWS; imago stock&people/EAST NEWS; Filippo MONTEFORTE/AFP/EAST NEWS

Isabella H. de Carvalho - Agencja I.Media - 10.11.22

ALE prasówka to przegląd prasy poświęcony sprawom ważnym dla katolików z całego świata. W dzisiejszym wydaniu między innymi: Sobór Watykański II a papieże; nowy biskup pomocniczy Doniecka; Watykan wizytuje hiszpańskie seminaria.

Czwartek, 10 listopada 2022 r.

1. Sobór Watykański II a papieże.
2. Nowy biskup pomocniczy Doniecka.
3. Watykan wizytuje hiszpańskie seminaria.
4. Papież wspiera kontrowersyjną nominację.
5. Odkryto najstarsze zdanie zapisane po kananejsku.

1Sobór Watykański II a papieże

Teolog i biograf papieża Polaka, George Weigel, przyjrzał się wpływowi Soboru Watykańskiego II na pontyfikaty św. Jana Pawła II, a także Benedykta XVI i Franciszka. Karol Wojtyła nazajutrz po swoim wyborze na tron Piotrowy przyrzec miał Kolegium Kardynałów, iż programem jego papieskiej posługi będzie pełna realizacja postanowień Vaticanum II. Późniejszy papież Jan Paweł II uczestniczył w obradach soboru jako pomocniczy biskup krakowski.

“Jego pontyfikat był «epopeją nauczania i świadectwa», która pomogła dostarczyć soborowi klucze interpretacyjne, jakich ten sam sobie nie dał” – wyjaśnia Weigel. “Inne sobory formułowały wyznania wiary, definiowały dogmaty, potępiały herezje, wprowadzały kanony do prawa kościelnego i wydawały katechizmy. Vaticanum II nie zrobił żadnej z tych rzeczy. Było to jednym z powodów, które zrodziły zażarty spór w kwestii intencji i znaczenia tego soboru” – dodaje.

Ks. Joseph Ratzinger jako teolog także był jednym z kluczowych uczestników soborowych debat. W jego opinii, celem Vaticanum II było “rozpalenie na nowo wiary Kościoła w Pana Jezusa Chrystusa i odnowienie doświadczenia Ducha Świętego w Kościele. Tak, aby na wzór uczniów po pierwszej Pięćdziesiątnicy, Kościół został ośmielony do radykalnej misji”. Zdaniem Weigela pontyfikaty Jana Pawła II i Benedykta XVI muszą być zatem postrzegane w duchu 35-letniej ciągłości.

Z drugiej strony autor wyraża zastrzeżenia wobec pontyfikatu Franciszka, który – jego zdaniem – oddalił się od nauczania Soboru. Teolog wymienia tu zwłaszcza decyzję obecnego papieża o przyznaniu chińskiemu rządowi prawa do ingerencji w nominacje biskupów. Ponadto “przylgnięcie Stolicy Apostolskiej do deklaracji z Abu Zabi z 2019 r., i jej twierdzenie, że wielość religii stanowi wyraz woli Bożej, nie współgra z głoszeniem przez Sobór Jezusa Chrystusa jako jedynego, niepowtarzalnego Odkupiciela ludzkości” – ubolewa Weigel.

Uważa on, że “ostatnie reformy kurii rzymskiej, odwoływanie biskupów bez odpowiedniego postępowania i dyktat kurialny w kwestii właściwego sposobu odprawiania mszy” podkopały autorytet hierarchów. “Wyjątkowo wąska interpretacja przez obecny pontyfikat soborowego nauczania o liturgii sprawiła, że wdrożenie Vaticanum II stało się jeszcze bardziej sporne” – pisze teolog. Zdaniem amerykańskiego intelektualisty debaty dot. interpretacji postanowień Soboru będą więc nadal w centrum uwagi kolejnego konklawe.

First Things, USA

2Nowy biskup pomocniczy Doniecka

O. Maksim Riabucha 22 grudnia otrzyma sakrę jako greckokatolicki biskup pomocniczy Doniecka. Z uwagi na trwające działania zbrojne nie będzie on jednak w stanie dotrzeć do swoich wiernych. Tymczasowo posługę biskupią o. Maksim sprawować będzie z Zaporoża. Pracujący ostatnio w Kijowie salezjanin słynąć ma ze swojego niegasnącego optymizmu.

“Dzięki księżom, którzy nadal przebywają na terenach kontrolowanych przez Kreml, przekazałem już wszystkim wiernym pozdrowienia” – zapewnia o. Riabucha w rozmowie z włoskim dziennikiem “Avvenire”. Duchowny obiecuje też nosić swój lud w sercu i docierać do niego za pośrednictwem wszelkich możliwych środków komunikacji.

“Wojna nie zaczęła się 24 lutego, ale w 2014 roku” – podkreśla w wywiadzie nowo mianowany hierarcha. Wspomina też lata swojej posługi na terenie obwodów donieckiego i ługańskiego. O. Riabucha organizował wówczas kolonie dla młodzieży z rodzin dotkniętych konfliktem.

Teraz, zdaniem o. Maksima, “najtrudniejszy okres minął”. Ukraińcy nie zniechęcają się, bo “wierzą w dobro”, mimo iż wciąż padają ofiarami terroru i masakr. W jego opinii tak długo, jak spadają bomby, “trudno jest mówić o pojednaniu”. “Ważne, aby nie milczeć o cierpieniu (…). Potrzeba cierpliwości, aby te wszystkie rany zostały uleczone” – podkreśla o. Riabucha.

Avvenire“, Włochy

3Poza tym w przeglądzie prasy:

  • Papież Franciszek polecił Dykasterii ds. Duchowieństwa przeprowadzenie wizytacji w hiszpańskich seminariach. Służyć ma ona sprawdzeniu, na ile placówki te wdrażają nowy plan formacji kapłanów (“Alfa y Omega“, Hiszpania).
  • Podczas konferencji prasowej na pokładzie samolotu wracającego z Bahrajnu papież Franciszek wyraził aprobatę wobec nominacji ekonomistki prof. Mariany Mazzuccato na członka Papieskiej Akademii Życia. Kobieta znana jest ze swoich proaborcyjnych przekonań (Religion Digital, Hiszpania).
  • Izraelscy archeologowie odkryli najstarsze znane zdanie zapisane w jęz. kananejskim. Na wykonanym z kości słoniowej grzebieniu sprzed 3700 lat czytamy: “Niech ten kieł usunie wszy z włosów i brody” (“Terre Sainte“, Francja).

Artykuł dostępny tylko dla członków Wspólnoty Aletei

Należysz już do naszej Wspólnoty?

Uczestnictwo we Wspólnocie Aletei jest darmowe!
Możesz w każdej chwili z niego zrezygnować,
ale mamy nadzieję, że z nami zostaniesz

Zobacz, co zyskasz:

Aucun engagement : vous pouvez résilier à tout moment

1.

Dostęp do specjalnych treści i spotkań online tylko dla członków Wspólnoty

2.

Możliwość komentowania – Twoje zdanie jest dla nas ważne!

3.

Reklamy ograniczone tylko do partnerów Aletei

Twórz z nami międzynarodową Wspólnotę Aletei, by czynić siebie i świat lepszym!
Twórz z nami międzynarodową Wspólnotę Aletei, by czynić siebie i świat lepszym!

Tags:
ALE prasówkamediaWspólnota Aletei
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail