ALE prasówka to przegląd prasy poświęcony sprawom ważnym dla katolików z całego świata. W dzisiejszym wydaniu między innymi: Sobór Watykański II a papieże; nowy biskup pomocniczy Doniecka; Watykan wizytuje hiszpańskie seminaria.
Czwartek, 10 listopada 2022 r.
2. Nowy biskup pomocniczy Doniecka.
3. Watykan wizytuje hiszpańskie seminaria.
4. Papież wspiera kontrowersyjną nominację.
5. Odkryto najstarsze zdanie zapisane po kananejsku.
1Sobór Watykański II a papieże
Teolog i biograf papieża Polaka, George Weigel, przyjrzał się wpływowi Soboru Watykańskiego II na pontyfikaty św. Jana Pawła II, a także Benedykta XVI i Franciszka. Karol Wojtyła nazajutrz po swoim wyborze na tron Piotrowy przyrzec miał Kolegium Kardynałów, iż programem jego papieskiej posługi będzie pełna realizacja postanowień Vaticanum II. Późniejszy papież Jan Paweł II uczestniczył w obradach soboru jako pomocniczy biskup krakowski.
„Jego pontyfikat był «epopeją nauczania i świadectwa», która pomogła dostarczyć soborowi klucze interpretacyjne, jakich ten sam sobie nie dał” – wyjaśnia Weigel. „Inne sobory formułowały wyznania wiary, definiowały dogmaty, potępiały herezje, wprowadzały kanony do prawa kościelnego i wydawały katechizmy. Vaticanum II nie zrobił żadnej z tych rzeczy. Było to jednym z powodów, które zrodziły zażarty spór w kwestii intencji i znaczenia tego soboru” – dodaje.
Ks. Joseph Ratzinger jako teolog także był jednym z kluczowych uczestników soborowych debat. W jego opinii, celem Vaticanum II było „rozpalenie na nowo wiary Kościoła w Pana Jezusa Chrystusa i odnowienie doświadczenia Ducha Świętego w Kościele. Tak, aby na wzór uczniów po pierwszej Pięćdziesiątnicy, Kościół został ośmielony do radykalnej misji”. Zdaniem Weigela pontyfikaty Jana Pawła II i Benedykta XVI muszą być zatem postrzegane w duchu 35-letniej ciągłości.
Z drugiej strony autor wyraża zastrzeżenia wobec pontyfikatu Franciszka, który – jego zdaniem – oddalił się od nauczania Soboru. Teolog wymienia tu zwłaszcza decyzję obecnego papieża o przyznaniu chińskiemu rządowi prawa do ingerencji w nominacje biskupów. Ponadto „przylgnięcie Stolicy Apostolskiej do deklaracji z Abu Zabi z 2019 r., i jej twierdzenie, że wielość religii stanowi wyraz woli Bożej, nie współgra z głoszeniem przez Sobór Jezusa Chrystusa jako jedynego, niepowtarzalnego Odkupiciela ludzkości” – ubolewa Weigel.
Uważa on, że „ostatnie reformy kurii rzymskiej, odwoływanie biskupów bez odpowiedniego postępowania i dyktat kurialny w kwestii właściwego sposobu odprawiania mszy” podkopały autorytet hierarchów. „Wyjątkowo wąska interpretacja przez obecny pontyfikat soborowego nauczania o liturgii sprawiła, że wdrożenie Vaticanum II stało się jeszcze bardziej sporne” – pisze teolog. Zdaniem amerykańskiego intelektualisty debaty dot. interpretacji postanowień Soboru będą więc nadal w centrum uwagi kolejnego konklawe.
First Things, USA
2Nowy biskup pomocniczy Doniecka
O. Maksim Riabucha 22 grudnia otrzyma sakrę jako greckokatolicki biskup pomocniczy Doniecka. Z uwagi na trwające działania zbrojne nie będzie on jednak w stanie dotrzeć do swoich wiernych. Tymczasowo posługę biskupią o. Maksim sprawować będzie z Zaporoża. Pracujący ostatnio w Kijowie salezjanin słynąć ma ze swojego niegasnącego optymizmu.
„Dzięki księżom, którzy nadal przebywają na terenach kontrolowanych przez Kreml, przekazałem już wszystkim wiernym pozdrowienia” – zapewnia o. Riabucha w rozmowie z włoskim dziennikiem „Avvenire”. Duchowny obiecuje też nosić swój lud w sercu i docierać do niego za pośrednictwem wszelkich możliwych środków komunikacji.
„Wojna nie zaczęła się 24 lutego, ale w 2014 roku” – podkreśla w wywiadzie nowo mianowany hierarcha. Wspomina też lata swojej posługi na terenie obwodów donieckiego i ługańskiego. O. Riabucha organizował wówczas kolonie dla młodzieży z rodzin dotkniętych konfliktem.
Teraz, zdaniem o. Maksima, „najtrudniejszy okres minął”. Ukraińcy nie zniechęcają się, bo „wierzą w dobro”, mimo iż wciąż padają ofiarami terroru i masakr. W jego opinii tak długo, jak spadają bomby, „trudno jest mówić o pojednaniu”. „Ważne, aby nie milczeć o cierpieniu (…). Potrzeba cierpliwości, aby te wszystkie rany zostały uleczone” – podkreśla o. Riabucha.
„Avvenire„, Włochy

3Poza tym w przeglądzie prasy:
- Papież Franciszek polecił Dykasterii ds. Duchowieństwa przeprowadzenie wizytacji w hiszpańskich seminariach. Służyć ma ona sprawdzeniu, na ile placówki te wdrażają nowy plan formacji kapłanów („Alfa y Omega„, Hiszpania).
- Podczas konferencji prasowej na pokładzie samolotu wracającego z Bahrajnu papież Franciszek wyraził aprobatę wobec nominacji ekonomistki prof. Mariany Mazzuccato na członka Papieskiej Akademii Życia. Kobieta znana jest ze swoich proaborcyjnych przekonań (Religion Digital, Hiszpania).
- Izraelscy archeologowie odkryli najstarsze znane zdanie zapisane w jęz. kananejskim. Na wykonanym z kości słoniowej grzebieniu sprzed 3700 lat czytamy: „Niech ten kieł usunie wszy z włosów i brody” („Terre Sainte„, Francja).