Aleteia logoAleteia logoAleteia
czwartek 30/05/2024 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Watykański “strażnik doktryny” spotka się z niemieckimi biskupami. Czy jest szansa na ugodę?

Artykuł dostępny tylko dla członków Wspólnoty Aletei
Biskupi archidiecezji kolońskiej w Watykanie podczas wizyty ad limina niemieckich biskupów: bp Ansgar Puff i kard. Rainer Maria Woelki

Johannes Neudecker / DPA / dpa Picture-Alliance via AFP

Biskupi archidiecezji kolońskiej w Watykanie podczas wizyty ad limina niemieckich biskupów: bp Ansgar Puff i kard. Rainer Maria Woelki

Isabella H. de Carvalho - Agencja I.Media - 14.11.22

ALE prasówka to przegląd prasy poświęcony sprawom ważnym dla katolików z całego świata. W dzisiejszym wydaniu między innymi: "strażnik doktryny" spotka się z niemieckimi biskupami; katedra w Doha otwarta dla kibiców; jak Franciszek walczy z seksprzestępstwami?

Poniedziałek, 14 listopada 2022 r.

1. Watykański “strażnik doktryny” spotka się z niemieckimi biskupami.
2. Katedra w Doha otwarta dla kibiców.
3. Jak Franciszek walczy z seksprzestępstwami w Kościele?
4. Watykan i Harvard poszukują “klucza do szczęścia”.
5. Groźne sekty działają w Ameryce Południowej.

1Watykański “strażnik doktryny” spotka się z niemieckimi biskupami

Sekretarz Sekcji Doktrynalnej Dykasterii Nauki Wiary ks. Armando Matteo napisał artykuł dla hiszpańskiego magazynu “Alfa y Omega”. Rozważania jego dotyczą nadchodzącej wizyty ad limina, z jaką niedługo przybędą do Watykanu biskupi z Niemiec.

W ostatnich latach niemieccy hierarchowie podejmowali wielokrotnie próby zliberalizowania nauczania Kościoła m.in. w takich kwestiach, jak moralność seksualna, celibat duchowieństwa czy kapłaństwo kobiet. Do starań tych Dykasteria Nauki Wiary podchodziła na ogół w sposób krytyczny.

Ks. Matteo wyraża nadzieję, iż nadchodzące spotkanie pozytywnie wpłynie na relacje niemieckiego episkopatu ze Stolicą Apostolską. Wskazuje jednocześnie, iż jako największe wyzwania Kościoła w Niemczech postrzegać należy brak powołań kapłańskich i wciąż daleki od zakończenia proces oczyszczania wspólnoty po skandalach przestępstw seksualnych.

Duchowny podkreśla przy tym, że ewangelizacja zakłada “dialog ze światem”, a opór wobec zmian w Kościele “niszczy go”. Ubolewa też nad tym, że mentalność wielu duchownych zatrzymała się na latach 80′. Tymczasem ówczesna forma chrześcijaństwa nie przystaje do obecnej rzeczywistości.

Alfa y Omega“, Hiszpania

2Katedra w Doha otwarta dla kibiców.

Tydzień po historycznej podróży papieża Franciszka do Bahrajnu administrator apostolski wikariatu Arabii Północnej, bp Paul Hinder, udzielił wywiadu włoskiej agencji informacyjnej SIR. Duchowny docenił w nim odwagę Ojca Świętego w zajęciu stanowiska w kwestiach dotyczących praw człowieka i wolności religijnej.

Duchowny poruszył również wątek nadchodzących mistrzostw świata w piłce nożnej w Katarze. Podkreślił, że jedyna katolicka świątynia w tym kraju, katedra w Doha, pozostanie otwarta przez cały czas trwania zawodów. Bp Hinder dostrzega w tym akcie “okazję do okazania braterstwa i i przyjaźni”. Jednocześnie wezwał on kibiców do “poszanowania lokalnej kultury”.

Zapytany o kwestię praw człowieka w Katarze hierarcha wskazał na wielki postęp, jakiego dokonał ten kraj. “Jeszcze 25 lat temu w Katarze nie mieliśmy kościoła. Byli tacy, którzy rzucali kamieniami w chrześcijan gromadzących się na modlitwie i sprawowaniu sakramentów” – podkreślił.

SIR, Włochy

3Poza tym w przeglądzie prasy:

  • Zdaniem dziennika “Washington Post” papież Franciszek wydaje się wahać w kwestii podjęcia radykalnych kroków w walce z przestępstwami seksualnymi w Kościele (“Washington Post“, USA).
  • Stolica Apostolska i Uniwersytet Harvardzki zorganizowali wspólny panel naukowy poświęcony ludzkiemu dążenia do szczęścia i dobrobytu (“News Day“, Francja).
  • Peruwiański episkopat ostrzega przed pięcioma popularnymi tam wspólnotami, podszywającymi się pod przynależność do Kościoła katolickiego. Sprawowane w nich “sakramenty” pozostają nieważne, a udział w spotkaniach ruchów wiąże się z ryzykiem ulegnięcia psychomanipulacji (ACI Prensa, Hiszpania).
Przeczytaj ten artykuł
bezpłatnie
Tworząc darmowe konto, uzyskasz dostęp do wszystkich artykułów Aletei bez żadnych ograniczeń. Zdobędziesz również możliwość pisania komentarzy.
Zarestruj się i czytaj za darmo
Masz już konto?

Tags:
ALE prasówkamedianauka KościołaNiemcyWspólnota Aletei
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail