Aleteia logoAleteia logoAleteia
czwartek 28/03/2024 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Msza łacińska zdobywa sympatyków w USA. Gdzie szukać źródeł tego fenomenu?

Artykuł dostępny tylko dla członków Wspólnoty Aletei
Kapłan sprawujący mszę trydencką

PIGAMA / www.shutterstock.com

Isabella H. de Carvalho - Agencja I.Media - 17.11.22

ALE prasówka to przegląd prasy poświęcony sprawom ważnym dla katolików z całego świata. W dzisiejszym wydaniu między innymi: msza łacińska zdobywa sympatyków w USA; trudna sytuacja katolików w Hongkongu.

Czwartek, 17 listopada 2022 r.

1. Msza łacińska zdobywa sympatyków w USA.
2. Trudna sytuacja katolików w Hongkongu.
3. Dziewięć rzeczy, których katolik nie może robić w Katarze.
4. Praca kapelanów w najzimniejszych regionach świata.
5. Wystąpienie nuncjusza apostolskiego podczas COP27.

1Msza łacińska zdobywa sympatyków w USA

Publicystka i religioznawczyni Ruth Graham pochyla się nad przyczynami rosnącej popularności nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego w amerykańskich kościołach. Co ciekawe, wśród osób uczestniczących w tej formie liturgii coraz więcej jest młodych.

Graham w swoim tekście w „New York Timesie” wymienia kilka nakładających się na siebie przyczyn tej tendencji. Jeden z ważniejszych powodów stanowi tu szczególna gorliwość coraz liczniejszych w USA dwudziestokilkuletnich neofitów. Potęguje ją dodatkowo „efekt wahadła” po wcześniejszym zamknięciu świątyń w szczycie pandemii.

Ostatnie lata przyniosły też w Stanach Zjednoczonych pewną konsolidację środowisk konserwatywnych i tradycjonalistycznych. Nie brak wreszcie osób, które decydują się uczęszczać na mszę łacińską z powodów estetycznych, czy… ze swoistej przekory wobec papieża Franciszka.

Liczba parafii, w których sprawowana jest tego rodzaju liturgia, sięga w USA, zależnie od źródła, ok. 400–600. Nawet przyjmując niższą z tych wartości, pozostaje ona największa spośród wszystkich krajów świata. I w dalszym ciągu zwiększa się, nawet mimo ograniczającego jej sprawowanie motu proprio Traditionis Custodes wydanego przez papieża Franciszka.

New York Times„, USA

2Trudna sytuacja katolików w Hongkongu

Ordynariusz Hongkongu, bp Stephen Chow Sau-yan udzielił wywiadu kleryckiemu pismu z seminarium w Koulun, którego był niegdyś prefektem. Duchowny wskazał, iż narzucone przez komunistów w 2020 r. przepisy o przeciwdziałaniu „secesji, terroryzmowi i zmowie z siłami zagranicznymi” bywają z premedytacją wykorzystywane jako narzędzie szykan wobec Kościoła.

Hierarcha opowiedział także o pomocy niesionej ofiarom brutalnie stłumionych wystąpień społecznych z 2019 r. „Usiądźmy i zobaczmy, kiedy chmury się podniosą. To jest czas raczej rozeznawania niż działania” – zaapelował podkreślając, iż opór mieszkańców Hongkongu powinien przybierać charakter pokojowy.

Bp Sau-yan przypomniał także o zadaniu pozostawionym miejscowemu Kościołowi przez św. Jana Pawła II. Jest nim nawiązanie i podtrzymanie łączności ze wspólnotą katolików w kontynentalnych Chinach.

Asia News, Hongkong (jęz. angielski)

3Poza tym w przeglądzie prasy:

  • Mistrzostwa świata w piłce nożnej 2022: dziewięć rzeczy, których katolik nie może robić w Katarze (Religion Digital, jęz. hiszpański).
  • Duszpasterska praca kapelanów w najzimniejszych regionach świata (Omnes, jęz. hiszpański).
  • Konferencja klimatyczna COP27 w Egipcie: nuncjusz apostolski w Egipcie w swym wystąpieniu wezwał do pilnych i odpowiedzianych działań w celu powstrzymania kryzysu klimatycznego, który dotyka coraz szersze rzesze populacji, szczególnie ludzi ubogich (Vatican News, jęz. angielski).

Artykuł dostępny tylko dla członków Wspólnoty Aletei

Należysz już do naszej Wspólnoty?

Uczestnictwo we Wspólnocie Aletei jest darmowe!
Możesz w każdej chwili z niego zrezygnować,
ale mamy nadzieję, że z nami zostaniesz

Zobacz, co zyskasz:

Aucun engagement : vous pouvez résilier à tout moment

1.

Dostęp do specjalnych treści i spotkań online tylko dla członków Wspólnoty

2.

Możliwość komentowania – Twoje zdanie jest dla nas ważne!

3.

Reklamy ograniczone tylko do partnerów Aletei

Twórz z nami międzynarodową Wspólnotę Aletei, by czynić siebie i świat lepszym!
Twórz z nami międzynarodową Wspólnotę Aletei, by czynić siebie i świat lepszym!
Tags:
ALE prasówkaliturgiamediasobór watykański IIWspólnota Aletei
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail