Aleteia logoAleteia logoAleteia
czwartek 28/03/2024 |
Aleteia logo
Styl życia
separateurCreated with Sketch.

„To co nam się przydarza, jest w rękach Opatrzności”. Rozmowa z lekarzem sportowym Lechii Gdańsk

Lechia Gdańsk

Piotr Matusewicz/East News

Iwona Flisikowska - 20.11.22

Ortopeda, chirurg i lekarz sportowy – lek. Tomasz Bartoszewski mówi nam o swojej pracy, tanich sposobach na zdrowy styl życia i o meczu, w którym na jednym boisku zagrali Pele i Kazimierz Deyna.

Iwona Flisikowska: W czasie swojej ponaddwudziestoletniej pracy na pewno spotykał się pan z różnymi sytuacjami medycznymi, również tymi bardzo trudnymi. Czy da się uchronić przed wypadkami, przed cierpieniem?

Tomasz Bartoszewski: Każdy z nas pragnie szczęśliwie przeżyć swoje życie, a najlepiej każdy dzień. Mamy swoje marzenia i pasje, których realizacja daje nam poczucie spełnienia. Natomiast myślę, że to co nam się przydarza, ostatecznie jest w rękach Opatrzności. Na jedne sytuacje, które nas spotykają, mamy wpływ, na inne zupełnie nie. Razem ze swoim zespołem robię wszystko, by pacjent powrócił do pełni sił i zdrowia.

Nie zawsze jednak osiągamy cel, który sobie zakładamy, czyli powrót do stanu przed urazem czy złamaniem. Z różnych względów. Czasami jest to kwestia samego urazu, czasami naszych działań, a innym razem – braku możliwości wykonania pewnych zabiegów, terapii, rehabilitacji. Dotyczy to też innych chorób, np. nowotworu, gdzie pacjent jest świadomy, że powrót do zdrowia może być bardzo trudny. Natomiast na pewno powinniśmy dążyć do tego, by efekt leczniczy był jak najlepszy. I mieć dużo nadziei na to, że uda się.

Zajmuje się pan ortopedią, chirurgią urazową, ale też medycyną sportową.

Tak, jestem lekarzem trójmiejskiej drużyny piłkarskiej – Lechii Gdańsk. Bardzo cenię sobie współpracę z tym zespołem. Daje mi ona dużo satysfakcji, ponieważ piłkarze i ogólnie sportowcy są bardzo zdyscyplinowani i zdeterminowani, jeśli chodzi o powrót do sprawności w przypadku urazów. Ich otwartość na diagnozę, rehabilitację i terapię sprawia, że osiągają zazwyczaj dobre efekty lecznicze. A to jest bardzo ważne w powrocie do zdrowia i marzeń, często okupionych ciężką pracą. Dotyczy to każdego pacjenta, który chce powrócić do zdrowia – nie tylko tego, który jest młody i u którego zdolności regeneracyjne są większe.

Powszechnie wiadomo, że uprawianie sportu, np. granie w piłkę nożną, sprzyja dobrej kondycji i zdrowemu stylowi życia. Ale jak wytrwać w codziennej „mobilizacji”, kiedy pracujemy „od rana do wieczora” i jesteśmy bardzo zmęczeni?

Na pewno złota maksyma „w zdrowym ciele zdrowy duch” jest wciąż aktualna. Myślę, że zawsze możemy wygospodarować trochę czasu na ulubione zajęcia sportowe, np. pływanie. Jeśli nie w tygodniu, to chociażby w weekend. Ważne jest, by kształtować zdrowy styl życia na co dzień, a nie tylko od święta. Na pewno pomoże nam w tym wytrwałość, cierpliwość i pozytywne nastawienie.

Myślę, że to jest też pomysł na dobre spędzanie wolnego czasu. Szczególnie dla młodzieży wkraczającej w dorosłe życie, która poszukuje i zaczyna odkrywać swoje miejsce w życiu, potrzebując autorytetów i dobrych wzorców „stylu życia”. Zamiast iść w używki, wszelkiego rodzaju „dopalacze”, młodzi mogą spotykać się w gronie znajomych, z którymi tworzą nie tylko „paczkę” oddanych przyjaciół. Mogą tworzyć jednocześnie drużynę piłki nożnej, czy spędzać grupowo weekendy w górach, nad morzem albo chociażby na biwaku kajakowym. To dotyczy zresztą każdego z nas. Naprawdę nie trzeba jakichś wielkich nakładów finansowych, by być w dobrej kondycji psychofizycznej i prowadzić zdrowy styl życia.

Dziś otwarcie Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w Katarze. Czy ma pan swojego ulubionego piłkarza?

Doceniam wielu piłkarzy, którzy się pojawili na przestrzeni całej historii mundialu. Jednym z nich jest – lubiany przez wielu sympatyków piłki nożnej na całym świecie – legendarny Pele, czyli Edson Arantes do Nascimento. Ale cenię też naszych polskich piłkarzy. Czy wie pani, w jakich okolicznościach na jednym boisku zagrali razem Pele i nasz niezapomniany Kazimierz Deyna?

Domyślam się, że chodzi o mecz rozegrany na planie filmowym obrazu Ucieczka do zwycięstwa.

Tak! To poruszająca historia meczu, który miał miejsce w Kijowie, w czasie II wojny światowej. Więzieni w obozie piłkarze grali z niemieckim zespołem. Mecz miał być okazją do ucieczki z obozu jenieckiego, w którym piłkarze mogli ponieść śmierć. Jednak w trakcie gry piłkarze podjęli heroiczną decyzję, że pozostają na boisku, by rozegrać mecz do końca.

Ta historia stała się inspiracją do powstania filmu Escape to Victory, czyli Ucieczka do zwycięstwa, w którym zagrały nie tylko hollywoodzkie gwiazdy ekranu, ale też legendy futbolu – Pele i Kazimierz Deyna (Deyna jako Paul Wolchek).

W finałowym momencie filmu rozgrywany jest wielki mecz, a na boisku legendarnemu Pele towarzyszy właśnie Deyna. Dodam jeszcze, że w dniu 80. urodzin – czyli dokładnie dwa lata temu – Pele powiedział, że ma tylko jedno życzenie: być na mundialu w Katarze.

Kto pana zdaniem może być zwycięzcą tegorocznego mundialu?

Mówiąc dyplomatycznie – wygra najlepsza drużyna. „Dopóki piłka w grze” wszystko jest możliwe i myślę, że to jest właśnie w sporcie najpiękniejsze, że nie jesteśmy w stanie przewidzieć na sto procent, kto będzie zwycięzcą. Możemy jedynie się domyślać, mieć swoich faworytów i gorąco kibicować ulubionej drużynie.

*Tomasz Bartoszewski – lekarz specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu. Pracuje w Klinice Ortopedii Copernicus w Gdańsku. Lekarz sportowy, pasjonat piłki nożnej.

Tags:
bóglekarzpiłka nożnasportwywiad
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail