Aleteia logoAleteia logoAleteia
czwartek 25/04/2024 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Modlitwa na czas mundialu? Ten trener przygotował ich wiele

Artykuł dostępny tylko dla członków Wspólnoty Aletei
Fernando Santos, selekcjoner piłkarskiej reprezentacji Portugalii

PATRICIA DE MELO MOREIRA / AFP

Isabella H. de Carvalho - Agencja I.Media - 22.11.22

ALE prasówka to przegląd prasy poświęcony sprawom ważnym dla katolików z całego świata. W dzisiejszym wydaniu między innymi: modlitwa na czas mundialu?; czy Nigeria stanie się drugim Afganistanem?; niemieccy biskupi walczą o zniesienie celibatu.

Wtorek, 22 listopada 2022 r.

1. Modlitwa na czas mundialu?
2. Czy Nigeria stanie się drugim Afganistanem?
3. Niemieccy biskupi walczą o zniesienie celibatu.
4. Hołd papieża dla “Matek z Plaza de Mayo”.
5. Najpotężniejszy argentyński kardynał przechodzi na emeryturę.

1Modlitwa na czas mundialu?

Serwis The Pillar przeprowadził wywiad z trenerem reprezentacji Portugalii, Fernando Santosem. Selekcjoner przebywa obecnie w Katarze na mistrzostwach świata w piłce nożnej.

Santos znany jest ze swojej religijności. Należy m.in. do wspólnoty “Cursillos de Cristiandad” (“Krótkich Kursów Chrześcijaństwa”). Ruch ten narodził się w Hiszpanii pod koniec wojny domowej, by pomagać świeckim katolikom wzrastać w wierze.

W 2016 r., gdy Portugalia po finale z Francją sięgnęła po mistrzostwo Europy, jej trener zadedykował zwycięstwo swojemu “najlepszemu Przyjacielowi i Jego Matce”: Chrystusowi i Maryi Dziewicy.

Selekcjoner Portugalczyków podkreśla przy tym, że modlitwa towarzyszy mu nie tylko po wygranych meczach, lecz na co dzień. Przestrzega też przed jej magicznym traktowaniem. “Oczywiście wszyscy wiemy, że Bóg nigdy nie stanąłby po stronie meczu piłkarskiego” – podkreśla.

Santos zdradza też, że nie zawsze w swoim życiu traktował bycie chrześcijaninem poważnie. Teraz jednak otwarcie rozmawia o swojej wierze, również z trenowanymi przez siebie piłkarzami. Gdy zaś pracował jako trener AEK Ateny w prawosławnej Grecji, wymógł nawet zapis w kontrakcie umożliwiający mu udział w niedzielnych mszach świętych.

Portugalczyk przyznaje jednocześnie, że martwi go problem łamania praw człowieka w Katarze. Uważa jednak, że mistrzostwa to dobra okazja, by “spróbować zmienić sprawy na lepsze”.

The Pillar, USA

2Czy Nigeria stanie się drugim Afganistanem?

Biskup Jude Arogundade z Ondo w Nigerii ostrzegł brytyjskich polityków podczas spotkania w Westminsterze, że jego krajowi grozi, że stanie się “opanowany jak Afganistan”. Duchowny wezwał też do podjęcia zdecydowanych działań przeciwko ugrupowaniom terrorystycznym i ich sponsorom.

“Konferencja Katolickich Biskupów Nigerii wielokrotnie występowała przeciwko bezprecedensowej sytuacji braku bezpieczeństwa w kraju, ale bez odzewu” – podkreślił w przemówieniu bp Arogundade. Dodał przy tym, że miejscowym chrześcijanom grozi ludobójstwo.

“Organizowaliśmy marsze, protestowaliśmy, a nawet wzywaliśmy prezydenta do rezygnacji, jeśli nie jest on w stanie zrealizować podstawowego celu rządu: zapewnienia bezpieczeństwa życia i własności obywateli. Nawet to niczego nie zmieniło” – dodał duchowny.

Hierarcha przypomniał też, że jedynie od czerwca 2022 r. w atakach terrorystycznych w Nigerii zginęło 3478 osób. Gorąco zaapelował także do brytyjskiego rządu i wszystkich ludzi dobrej woli, “by zmusić nigeryjski rząd do zaprzestania ludobójstwa”.

Biskup Arogundade przemawiał również podczas londyńskiej premiery publikacji “Prześladowani i zapomniani? Raport o chrześcijanach prześladowanych za wiarę w latach 2020–2022”. Dokument ten opublikowało wczoraj (21.11) Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie (nad jego treścią pochyliła się również redakcja Aletei Polska).

W swoim wystąpieniu duchowny przypomniał m.in. o krwawym ataku w jego własnej diecezji. 5 czerwca w kościele św. Franciszka w Owo terroryści otworzyli ogień do zgromadzonych na mszy św. wiernych, zabijając 41 osób i raniąc 73 kolejne.

“Podobnie, jak w przypadku innych ataków na kościoły w Nigerii, nikt nie został oskarżony o popełnienie tej zbrodni” – podkreślił bp Arogundade. “Żaden człowiek ani grupa ludzi nie powinna mieć w żadnych okolicznościach śmiałości, aby rozpętać horror, którego ofiarami padają w Nigerii niewinni obywatele” – dodał.

Najnowszy raport Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie zauważa, że w Afryce nastąpił gwałtowny wzrost przemocy terrorystycznej. Jedynie pomiędzy styczniem 2021 a czerwcem 2022 r. w samej tylko Nigerii zamordowanych zostało ok. 7,6 tys. wyznawców Chrystusa.

Catholic Herald“, Wielka Brytania

3Poza tym w przeglądzie prasy:

  • Włoski dziennik “La Repubblica” donosi, iż wbrew wcześniejszym medialnym relacjom watykańskie spotkanie ad limina z udziałem niemieckich biskupów przebiegało w napiętej atmosferze. Pomimo napomnień ze strony rzymskich dykasterii duchowni z Niemiec kontynuować zamierzają realizację postulatów podniesionych przez tzw. niemiecką drogę synodalną. W szczególności zaś dążyć będą do zniesienia kapłańskiego celibatu i przyznania prawa do święceń kobietom (“La Repubblica“, Włochy).
  • Papież Franciszek wystosował list do członkiń ruchu “Matek z Plaza de Mayo”, gromadzącego rodziny osób zaginionych w czasach rządów wojskowej junty w Argentynie. 20 listopada w wieku 93 lat zmarła jedna z jego założycielek, Hebe de Bonafini. Ojciec Święty zachęcił członkinie ruchu, aby z pasją kontynuowały swoje zaangażowanie, podejmując historyczną misję bycia “matkami pamięci” (Vatican News, Watykan, jęz. hiszpański).
  • 79-letni argentyński duchowny, kard. Leonardo Sandri, przejdzie w styczniu na emeryturę ze stanowiska szefa Dykasterii ds. Kościołów Wschodnich. Hierarcha kierował tym organem przez ostatnie 15 lat. Doświadczony dyplomata, kierujący niegdyś nuncjaturami w Meksyku i Wenezueli, uznawany jest za jedną z bardziej wpływowych postaci w rzymskiej kurii. Kard. Sandri, jako zastępca sekretarza stanu, był też odpowiedzialny za ogłoszenie światu śmierci św. Jana Pawła II w kwietniu 2005 r. (“La Nacion“, Argentyna, jęz. hiszpański).

Artykuł dostępny tylko dla członków Wspólnoty Aletei

Należysz już do naszej Wspólnoty?

Uczestnictwo we Wspólnocie Aletei jest darmowe!
Możesz w każdej chwili z niego zrezygnować,
ale mamy nadzieję, że z nami zostaniesz

Zobacz, co zyskasz:

Aucun engagement : vous pouvez résilier à tout moment

1.

Dostęp do specjalnych treści i spotkań online tylko dla członków Wspólnoty

2.

Możliwość komentowania – Twoje zdanie jest dla nas ważne!

3.

Reklamy ograniczone tylko do partnerów Aletei

Twórz z nami międzynarodową Wspólnotę Aletei, by czynić siebie i świat lepszym!
Twórz z nami międzynarodową Wspólnotę Aletei, by czynić siebie i świat lepszym!

Tags:
ALE prasówkamediamodlitwapiłka nożnaWspólnota Aletei
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail