Aleteia logoAleteia logoAleteia
sobota 23/09/2023 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Dlaczego Franciszek odwołał zarząd Caritasu? Nie milkną echa papieskiej decyzji

Artykuł dostępny tylko dla członków Wspólnoty Aletei
Papież Franciszek i kard. Luis Tagle

TIZIANA FABI / AFP

Isabella H. de Carvalho - Agencja I.Media - 24.11.22

ALE prasówka to przegląd prasy poświęcony sprawom ważnym dla katolików z całego świata. W dzisiejszym wydaniu między innymi: dlaczego papież odwołał zarząd Caritasu?; jak Franciszek rozumie kapłaństwo?; kard. Becciu twierdzi, że mógł zostać papieżem.

Czwartek, 24 listopada 2022 r.

1. Dlaczego papież odwołał zarząd Caritasu?
2. Jak Franciszek rozumie kapłaństwo?
3. Kard. Becciu twierdzi, że mógł zostać papieżem.
4. Watykański minister proponuje receptę na zakończenie wojny.
5. Brazylijski kandydat na ambasadora w Watykanie zawetowany.

1Dlaczego papież odwołał zarząd Caritasu?

Portal Crux analizuje wtorkową (22.11) decyzję papieża Franciszka o odwołaniu zarządu Caritas Internationalis. Ta potężna katolicka organizacja charytatywna działa w ponad 200 krajach na całym świecie (wliczając terytoria zależne).

Posunięcie Ojca Świętego zaskoczyło nawet kierownictwo Caritasu, które zebrało się w Rzymie na plenarnym spotkaniu. I choć Watykan zapewnił, że decyzja nie była motywowana kwestiami obyczajowymi czy niegospodarnością, przyczyny nagłego zwrotu akcji pozostają niejasne.

Wielu obserwatorów uważa, że źródło problemów stanowi odwołany sekretarz generalny Caritasu, Francuz Aloysius John. Stał on na czele organizacji od 2019 r. Zgodnie z informacjami zebranymi przez Crux, John oskarżany jest o kierowanie dziełem „ciężką ręką” i o nieprawidłowości w zarządzaniu.

Śledzący życie Watykanu portal zauważa również, że decyzja papieża kładzie cień na reputacji szefującego dotąd Caritasowi kard. Luisa Tagle. Kierujący od 2015 r. organizacją duchowny postrzegany był dotychczas jako jeden z poważniejszych kandydatów do objęcia tronu Piotrowego po Franciszku. Obecnie jego zadaniem ma być pośredniczenie pomiędzy członkami Caritasu a narzuconym dziełu zarządem komisarycznym.

Crux, USA (jęz. angielski)

2Jak Franciszek rozumie kapłaństwo?

Należący do włoskiego episkopatu dziennik „Avvenire” opublikował obszerną refleksję byłego przełożonego generalnego dominikanów, o. Timothy’ego Radcliffe’a. W swoim tekście zakonnik pochylił się nad zagadnieniem „duchowości kapłaństwa według papieża Franciszka”.

Dominikański teolog i biblista szczerze opowiada też o własnej, niełatwej drodze powołania. „Zawsze czułem się nieswojo z jakąkolwiek nutą klerykalizmu i przyjąłem święcenia, ponieważ moi bracia tego chcieli i było to przydatne w głoszeniu kazań” – wyznaje o. Radcliffe.

Zakonnik przyznaje, że potrzebował wówczas prostych, konkretnych rad, jakie dziś oferuje duchownym papież Franciszek. Radcliffe przytacza tu m.in. stwierdzenie Ojca Świętego, iż powołanie do kapłaństwa wyzwala w kapłanie „potencjał miłości, który otrzymaliśmy w dniu naszego chrztu”.

Dominikanin wspomina też troskę, jaką otoczył go papież, gdy ten przebywał w szpitalu po usunięciu nowotworu. „Po operacji spałem przez prawie trzydzieści godzin, odzyskując świadomość jedynie na kilka chwil (…). W tym czasie mój przeor przyniósł mi odręcznie napisaną notatkę. Pochodziła ona od Franciszka. To typowy przykład sposobu, w jaki sprawuje on swoje biskupie ojcostwo: wykonuje tysiące telefonów, puka do drzwi dziesiątek osób i pisze odręczne listy, zawsze zadziwiające tych, którzy je otrzymują” – wyjaśnia.

„Znałem wielu znakomitych biskupów, ale tylko jeden był dla mnie prawdziwym ojcem: Franciszek, biskup Rzymu” – zauważa na końcu swojej przepełnionej wdzięcznością refleksji dominikanin.

Avvenire„, Włochy

3Poza tym w przeglądzie prasy:

  • Oskarżony o malwersacje kard. Angelo Becciu pozwał dziennikarzy magazynu „L’Espresso”, zarzucając im, że wskutek opublikowanych na łamach pisma nieprzychylnych komentarzy, utracił szansę na objęcie tronu Piotrowego. Włoski sąd odrzucił jednak pozew hierarchy (The Pillar, USA).
  • Zdaniem watykańskiego sekretarza ds. relacji z państwami i organizacjami międzynarodowymi, abp. Paula Richarda Gallaghera, receptą na przezwyciężenie wojen jest „postęp społeczny”. Duchowny wygłosił swoją opinię na otwarciu 98. posiedzenia Unii Przełożonych Generalnych (SIR, Włochy).
  • Nowy prezydent Brazylii, Luiz Inacio Lula da Silva, zawetował nominacje trzech kandydatów na ambasadorów, wysunięte przez jego poprzednika, Jaira Bolsonaro. Wśród nich znajdował się Achilles Zaluar, wyznaczony do objęcia placówki w Watykanie („La Nacion„, Argentyna, jęz. hiszpański).

Artykuł dostępny tylko dla członków Wspólnoty Aletei

Należysz już do naszej Wspólnoty?

Uczestnictwo we Wspólnocie Aletei jest darmowe!
Możesz w każdej chwili z niego zrezygnować,
ale mamy nadzieję, że z nami zostaniesz

Zobacz, co zyskasz:

Aucun engagement : vous pouvez résilier à tout moment

1.

Możliwość wysłania intencji do 550 klasztorów, które otoczą Cię modlitwą!

2.

Dostęp do specjalnych treści i spotkań online tylko dla członków Wspólnoty

3.

Przegląd międzynarodowej prasy przygotowany przez watykańskich dziennikarzy

4.

Specjalny newsletter „List z Watykanu”

5.

Możliwość komentowania – Twoje zdanie jest dla nas ważne!

6.

Reklamy ograniczone tylko do partnerów Aletei

Twórz z nami międzynarodową Wspólnotę Aletei, by czynić siebie i świat lepszym!
Twórz z nami międzynarodową Wspólnotę Aletei, by czynić siebie i świat lepszym!
Tags:
ALE prasówkaCaritasmediapapież FranciszekWspólnota Aletei
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail