Aleteia logoAleteia logoAleteia
czwartek 30/05/2024 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Papież Franciszek potajemnie nagrany? Ciąg dalszy afery finansowej w Watykanie

Artykuł dostępny tylko dla członków Wspólnoty Aletei
Papież Franciszek i kard. Giovanni Angelo Becciu

Zuma / SplashNews.com/East News AFP/EAST NEWS

Isabella H. de Carvalho - Agencja I.Media - 06.12.22

ALE prasówka to przegląd prasy poświęcony sprawom ważnym dla katolików z całego świata. W dzisiejszym wydaniu między innymi: ciąg dalszy afery finansowej w Watykanie; ukraińska szopka na placu św. Piotra; czy Franciszek zmienił zdanie ws. wojny na Ukrainie?

Wtorek, 6 grudnia 2022 r.

1. Ciąg dalszy afery finansowej w Watykanie.
2. Ukraińska szopka na placu św. Piotra.
3. Czy Franciszek zmienił zdanie ws. wojny na Ukrainie?
4. Sprawa o. Marco Ivana Rupnika. Co wiemy?
5. Laureat pokojowej Nagrody Nobla spotka się z papieżem.

1Ciąg dalszy afery finansowej w Watykanie

W ostatnich tygodniach wypłynął do mediów szereg nowych rewelacji ws. śledztwa związanego z niegospodarnością i malwersacjami finansowymi w watykańskim sekretariacie stanu. Wśród nich najbardziej szokująca jest informacja, jakoby oskarżony we wspomnianej sprawie b. prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Giovanni Becciu potajemnie nagrał swoją rozmowę z papieżem Franciszkiem.

Potencjalnie poważniejsze konsekwencje mogą mieć jednak doniesienia, jakoby główny świadek oskarżenia, ks. Alberto Perlasca, był nakłaniany do składania określonych zeznań. Wpływać na treść jego słów miała zaś Francesca Chaouqui, główna antybohaterka afery Vatileaks 2.0 sprzed kilku lat.

Chaouqui, b. członkini komisji ekonomiczno-administracyjnej Watykanu, w 2016 r. skazana została na 18 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu w związku z wyciekiem poufnych dokumentów. Swoimi zeznaniami miał ją wówczas pogrążyć właśnie kard. Becciu. Kobieta ma więc motyw, aby mścić się na duchownym, który teraz sam stanął przed wymiarem sprawiedliwości.

Serwis The Pillar podkreśla jednak, że powyższe doniesienia nie dowodzą niewinności oskarżonego purpurata. Światło dzienne ujrzały bowiem również nowe obciążające go okoliczności. Jak ujawniła sardyńska policja, w siedzibie prowadzonej przez brata kard. Becciu organizacji charytatywnej odnaleziono sfałszowane dokumenty, które służyć miały legalizowaniu środków wyprowadzanych przez hierarchę z watykańskich kont. Sam duchowny odpiera oskarżenia, twierdząc, że wykonywane przez niego przelewy nie wykraczały poza standardowe wsparcie.

The Pillar, USA

2Ukraińska szopka na pl. św. Piotra

Na watykańskim placu św. Piotra już po raz piąty rozstawili się artyści prezentujący swą twórczość w ramach międzynarodowej wystawy bożonarodzeniowych szopek. Wśród 120 zaprezentowanych prac niektóre dotarły do Rzymu z tak egzotycznych krajów jak Tajwan, Wenezuela czy Gwatemala.

Wiele spośród przedstawionych dzieł nawiązuje w ukazanych motywach do problemów współczesnego świata. Szczególnie porusza szopka ukraińska, wykonana przez s. Teodozję Połotniuk. Zakonnica umiejscowiła scenę Narodzenia Pańskiego w podziemiach przypominających te z mariupolskiej huty Azowstal. W miejscu tym toczyły się bodaj najdramatyczniejsze w trakcie trwającego konfliktu walki.

Podopieczni fundacji Villa Maraini, pomagającej młodzieży zmagającej się z uzależnieniem od narkotyków, przygotowali z kolei pracę alarmującą o postępujących kryzysach klimatycznym i migracyjnym. Firma ATAC, zarządca rzymskiego transportu publicznego, swoje dzieło zainstalowała zaś… w autobusie.

Oficjalne otwarcie wystawy już w najbliższy czwartek, 8 grudnia, o godz. 16.00. Gościem honorowym wydarzenia będzie ambasador Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej Andrij Jurasz. Inauguracji towarzyszyć będzie także koncert kolęd w jęz. ukraińskim. Szopki podziwiać będzie można do niedzieli, 8 stycznia 2023 r., codziennie w godz. 10.00–19.30.

Roma Sociale, Włochy

3Poza tym w przeglądzie prasy:

  • Zdaniem watykanisty Sandro Magistra stosunek papieża Franciszka do trwającej na Ukrainie wojny ewoluował. Ojciec Święty ma się obecnie bardziej jednoznacznie opowiadać po stronie napadniętego kraju, czego dowodzą m.in. sformułowania padające w niedawnym liście do narodu ukraińskiego (“L’Espresso“, Włochy).
  • Portal Korazym pochyla się w szerokim tekście nad szczegółami sprawy o. Marko Ivana Rupnika SJ. Ten znany teolog i twórca dzieł sakralnych oskarżony jest o molestowanie seksualne zakonnic i znęcanie się psychiczne nad nimi (Korazym, Włochy).
  • Kongijski działacz społeczny i laureat Pokojowej Nagrody Nobla Denis Mukwege już 9 grudnia spotka się z papieżem Franciszkiem. Przedmiotem rozmowy będzie nasilający się konflikt wewnętrzny w Demokratycznej Republice Konga oraz pogarszająca się sytuacja humanitarna w tym kraju (Media Congo, DR Konga, jęz. francuski).
Przeczytaj ten artykuł
bezpłatnie
Tworząc darmowe konto, uzyskasz dostęp do wszystkich artykułów Aletei bez żadnych ograniczeń. Zdobędziesz również możliwość pisania komentarzy.
Zarestruj się i czytaj za darmo
Masz już konto?

Tags:
ALE prasówkamediapieniądzeWatykanWspólnota Aletei
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail