Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 19/04/2024 |
Aleteia logo
Duchowość
separateurCreated with Sketch.

Nie myl modlitwy z pogmatwanymi myślami

DISTANCE

Max kegfire | Shutterstock

Ks. Luigi Maria Epicoco - 12.12.22

Czuwać i modlić się to znaczy być w teraźniejszości, świadomie przeżywać każdą chwilę, a zarazem utrzymywać i zacieśniać osobistą relację z Jezusem.

Ewangelia: Łk 21,34-36

Uważajcie na siebie, aby wasze serca nie były ociężałe wskutek obżarstwa, pijaństwa i trosk doczesnych, żeby ten dzień nie przypadł na was znienacka, jak potrzask. Przyjdzie on bowiem na wszystkich, którzy mieszkają na całej ziemi. 

Czuwajcie więc i módlcie się w każdym czasie, abyście mogli uniknąć tego wszystkiego, co ma nastąpić, i stanąć przed Synem Człowieczym.

Nieszczęśliwi ludzie i antidotum Jezusa

Uważajcie na siebie, aby wasze serca nie były ociężałe wskutek obżarstwa, pijaństwa i trosk doczesnych…

Powiedzmy sobie szczerze: nasze społeczeństwa charakteryzują się rozproszeniem, roztargnieniem, niepokojem, alienacją. Z jekiego powodu? Kto żyje w ten sposób, jest nieszczęśliwy, a ludzie nieszczęśliwi są podatni na kompulsywną konsumpcję.

Jezus zdaje się mówić coś dokładnie odwrotnego: aby żyć wiarą, trzeba wyzbyć się tego wszystkiego, co wprowadza nas w stan alienacji, rozproszenia, nieszczęścia. I proponuje nam antidotum:

Czuwajcie więc i módlcie się w każdym czasie, abyście mogli uniknąć tego wszystkiego, co ma nastąpić, i stanąć przed Synem Człowieczym.

Czuwać i modlić się to znaczy być w teraźniejszości, świadomie przeżywać każdą chwilę, a zarazem utrzymywać i zacieśniać osobistą relację z Jezusem. Świadomość teraźniejszości i relacji z Jezusem to doskonała terapia na współczesny brak poczucia szczęścia.

Tyle że my zazwyczaj szukamy sposobów, by uciec od odpowiedzialności i teraźniejszości, a modlitwę mylimy z pokrętnymi rozważaniami, które prowadzimy w duchu. Warto dziś poprosić Boga o ważny dar: otwarte oczy i serce.

Tags:
komentarz do Pismamodlitwa
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail