Aleteia logoAleteia logoAleteia
sobota 23/09/2023 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Biskup rezygnuje z funkcji z powodu wypalenia zawodowego. To już czwarty w ostatnich tygodniach!

Bp Robert Byrne zrezygnował

© Marcin Mazur/catholicnews.org.uk | Flickr | CC BY-NC-ND 2.0

Redakcja - 15.12.22

Niektórzy komentatorzy mówią wręcz o wypaleniu jako chorobie zawodowej hierarchów.

Ordynariusz angielskiej diecezji Hexham i Newcastle bp Robert Byrne w poniedziałkowym (12.12) liście do wiernych ogłosił, iż rezygnuje ze sprawowanej przez siebie funkcji. Duchowny uznał bowiem, iż pełnienie jej jest dla niego „zbyt dużym ciężarem”. Bp Byrne przewodził wiernym ze swojej diecezji od lutego 2019 r.

„Moje własne rozeznanie sprawiło, iż uznałem, że obecnie czuję się niezdolny do dalszego służenia mieszkańcom diecezji w sposób, w jaki bym tego chciał. Podjąwszy ten proces rozeznawania i po należytej konsultacji z innymi zgłosiłem chęć rezygnacji Ojcu Świętemu, a on łaskawie przyjął moją prośbę” – napisał w słowie do wiernych hierarcha.

Po swojej rezygnacji bp Byrne powrócić zamierza do Oksfordzkiej Wspólnoty Oratoryjnej, w której posługiwał na początku swej kapłańskiej drogi. Do czasu wyznaczenia jego następcy przez papieża diecezją Hexham i Newcastle pokieruje metropolita Liverpoolu abp Malcolm McMahon.

Jak zauważa w swojej depeszy agencja CNA, angielski duchowny to już czwarty w ostatnich tygodniach hierarcha, który ustąpił z biskupstwa w związku z poczuciem wypalenia zawodowego. 1 listopada rezygnację ogłosił wieloletni metropolita niemieckiego Bambergu, abp Ludwig Schick. 28 października sakry odmówił nowo nominowany biskup pomocniczy francuskiego Rennes, ks.Ivan Brient. 10 października do dymisji podał się ordynariusz szwajcarskiego Lugano, bp Valerio Lazzeri.

Wszyscy wymienieni duchowni jako powody swojej decyzji wskazali wypalenie zawodowe i problemy z depresją. Komentatorzy życia kościelnego coraz częściej mówią o wypaleniu jako chorobie zawodowej biskupów.

Tags:
biskupdepresjapracapsychologia
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail