Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 29/03/2024 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Były anglikański biskup otrzyma święcenia w obrządku katolickim. „To błogosławieństwo dla całego Kościoła”

Artykuł dostępny tylko dla członków Wspólnoty Aletei
Dr Michael Nazir-Ali

© Marcin Mazur/cbcew.org.uk | Flickr | CC BY-NC-ND 2.0

Isabella H. de Carvalho - Agencja I.Media - 16.12.22

ALE prasówka to przegląd prasy poświęcony sprawom ważnym dla katolików z całego świata. W dzisiejszym wydaniu między innymi: b. anglikański biskup otrzyma święcenia; pogarsza się sytuacja chrześcijan w Ziemi Świętej; papież otrzymał w prezencie... graffiti.

Piątek, 16 grudnia 2022 r.

1. B. anglikański biskup otrzyma święcenia w Kościele katolickim.
2. Pogarsza się sytuacja chrześcijan w Ziemi Świętej.
3. Papież otrzymał w prezencie… graffiti.
4. Czy Kościół na Zachodzie przetrwa obecny kryzys?
5. Co dalej z niemieckim Kościołem?

1B. anglikański biskup otrzyma święcenia w Kościele katolickim

Jak poinformował Ordynariat Personalny Matki Bożej w Walsingham, b. anglikański biskup angielskiego Rochester Michael Nazir-Ali został w ubiegłym miesiącu przyjęty do Kościoła rzymskokatolickiego. „Za zgodą Stolicy Apostolskiej w odpowiednim czasie otrzyma on święcenia kapłańskie katolickie dla Ordynariatu” – napisano w oświadczeniu. Ordynariat z Walsingham to struktura utworzona w 2011 r. przez Benedykta XVI. Jej celem jest przyjmowanie anglikanów pragnących przystąpić do Kościoła katolickiego.

Urodzony w Pakistanie Michael Nazir-Ali został wyświęcony w Kościele Anglii w 1974 r. Przez lata angażował się w działalność ekumeniczną jako członek Drugiej Międzynarodowej Komisji Anglikańsko-Rzymskokatolickiej (1983–2005) oraz Międzynarodowej Komisji Anglikańsko-Rzymskokatolickiej ds. Jedności i Misji.

Swoją ubiegłoroczną decyzję o konwersji na katolicyzm Nazir-Ali tłumaczył jako „kolejny krok w służbie naszemu wspólnemu Panu i jego ludowi”. Ustępujący hierarcha podkreślił wówczas, że „anglikańskie pragnienie wierności nauczaniu apostołów, ojców Kościoła i soborów może być najlepiej realizowane w łączności z ordynariatem rzymskim”.

Od czasu powstania ordynariatu z Walsingham dołączyło do niego ponad 80 byłych anglikańskich duchownych. Większość z nich posługuje teraz jako diakoni i księża w Kościele katolickim. Zdaniem zwierzchnika Kościoła Anglii abp. Justina Welby’ego, dzięki swojej decyzji o dołączeniu do ordynariatu Michael Nazir-Ali będzie nadal „błogosławieństwem dla globalnego Kościoła”.

My Joy Online, Ghana (jęz. angielski)

2Pogarsza się sytuacja chrześcijan w Ziemi Świętej

Zgromadzenie Ordynariuszy Katolickich Ziemi Świętej to organ, który pomaga koordynować współpracę pomiędzy funkcjonującymi w Ziemi Świętej wspólnotami pozostającymi w łączności ze Stolicą Apostolską. Instytucja ta wydała w poniedziałek (12.12) oświadczenie dotyczące „pogorszenia się ogólnej sytuacji społecznej i politycznej w Ziemi Świętej”.

Jak wyjaśnia magazyn „Terre Sainte”, zmianę przyniosły niedawne wybory parlamentarne w Izraelu, wygrane przez nacjonalistyczno-konserwatywne ugrupowanie Likud. Szefujący mu b. premier Benjamin Netanjahu ma wkrótce utworzyć kolejny gabinet. Zdaniem „Terre Sainte” będzie to rząd „najbardziej prawicowy w historii kraju. Z przyszłymi ministrami, którzy są jawnymi nacjonalistami, kolonialistami i obrońcami państwa Izrael otwartego tylko dla Żydów”.

Duchownych miejscowych katolickich obrządków niepokoją wypowiedzi tych polityków, „bardzo dzielące wobec społeczności arabskiej lub w inny sposób nieżydowskiej”. „Przemoc w języku nieuchronnie, prędzej czy później, przeradza się także w przemoc fizyczną” – ostrzegają. Poczucie bezpieczeństwa, zwłaszcza wśród palestyńskich chrześcijan, już teraz uległo bowiem znacznemu osłabieniu.

Jednocześnie przedstawiciele Kościołów katolickich Ziemi Świętej dziękują też „wszystkim osobom, stowarzyszeniom i ruchom różnych narodowości i wyznań”, które pomagają „budować przyjaźń i solidarność”. Wzywają także do wzmożenia wysiłków na rzecz troski o edukację. Izraelskie władze z biegiem lat zmniejszają bowiem kwoty dotacji przeznaczonych dla katolickich szkół.

Terre Sainte„, Francja

3Poza tym w przeglądzie prasy:

  • Rzymski artysta uliczny Mauro Pallotta znany jako „Maupal” zadedykował papieżowi jedno ze swoich najnowszych dzieł. Nietypowy prezent z okazji 86. urodzin Franciszka grafficiarz ma wręczyć osobiście w nadchodzących dniach (Dom Radio, Niemcy).
  • Religioznawca Matteo Matzuzzi zastanawia się, czy obecny kryzys zachodniego Kościoła zakończy się jego ostatecznym upadkiem, czy też odrodzeniem („Il Messaggero„, Włochy).
  • Dziennikarka Regina Einig rozważa, czy obecna „secesja” części niemieckich biskupów i wiernych zakończy się ich całkowitym odejściem od Kościoła katolickiego, czy też uwzględnieniem choćby części ich postulatów („Die Tagespost„, Niemcy).

Artykuł dostępny tylko dla członków Wspólnoty Aletei

Należysz już do naszej Wspólnoty?

Uczestnictwo we Wspólnocie Aletei jest darmowe!
Możesz w każdej chwili z niego zrezygnować,
ale mamy nadzieję, że z nami zostaniesz

Zobacz, co zyskasz:

Aucun engagement : vous pouvez résilier à tout moment

1.

Dostęp do specjalnych treści i spotkań online tylko dla członków Wspólnoty

2.

Możliwość komentowania – Twoje zdanie jest dla nas ważne!

3.

Reklamy ograniczone tylko do partnerów Aletei

Twórz z nami międzynarodową Wspólnotę Aletei, by czynić siebie i świat lepszym!
Twórz z nami międzynarodową Wspólnotę Aletei, by czynić siebie i świat lepszym!
Tags:
ALE prasówkaAngliabiskupmediaWspólnota Aletei
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail