Aleteia logoAleteia logoAleteia
środa 17/04/2024 |
Aleteia logo
Sztuka i podróże
separateurCreated with Sketch.

Szczątki ekskomunikowanego Drakuli spoczywają w… kościele?!

Wład III Palownik, zwany też Drakulą

Wikimedia Commons | domena publiczna

Maria Paola Daud - 31.12.22

Szczątki Włada Palownika sprowadziła do Neapolu jego córka, Maria Balsa. Pochowała ciało ojca w grobowcu… teścia. Badacze twierdzą, że grób ekskomunikowanego Drakuli znajduje się w… kościele!

Kościół Santa Maria la Nova to ważny punkt na mapie Neapolu. Skrywa w swoich murach jedną z największych zagadek ostatniego dziesięciolecia! Mianowicie… grobowiec hrabiego Drakuli. Ogłosili to w 2014 eksperci, powołując się na badania naukowe i historyczne analizy.

Grobowiec Drakuli

Wielu zna go jako Drakulę. Stało się tak dzięki słynnej gotyckiej powieści grozy autorstwa Brama Stockera. Głównemu bohaterowi za pierwowzór posłużyła postać historyczna, książę Vlad Dracula III z Wołoszczyzny, zwany także „Palownikiem”.  

Na wspomniany przydomek zasłużył sobie okrutnymi torturami. Swoje ofiary kazał wbijać na pal. Pale z martwymi ciałami oprawcy ustawiali w ogrodach zamku Vlada.

Pomimo tych barbarzyńskich metod stosowanych wobec wrogów Rumuni uznają go za bohatera narodowego. Doceniono jego walkę, którą prowadził z otomańskim najeźdźcą.

Jak Wład III trafił do Neapolu?

Jak twierdzą niektórzy badacze, Wład III sprowadziła do Neapolu jego córka, Maria Balsa. W1476 po bitwie przeciw Turkom rozniosła się wieść o jego śmierci.

Sama Maria Balsa dotarła do miasta dzięki pomocy króla Ferdynanda Aragońskiego. Był wielkim sojusznikiem Włada. Przyjął Marię do swojej rodziny, udzielając jej w ten sposób schronienia przed tureckim prześladowaniem.

Prawdziwe imię Marii podobno brzmiało Zaleska. Nazwisko Balsa zaś, według neapolitańskiego erudyty Raffaele Glinniego, można tłumaczyć jako „córka smoka”. W starorumuńskim termin „bal” odnosił się do smoka, a przyrostkiem „sa” określano „syna”. Maria ostatecznie poślubiła syna szambelana na dworze króla Ferdynanda, Giacomo Alfonsa Ferrillo. Był on przedstawicielem arystokratycznego rodu, który cieszył się popularnością w Neapolu.  

Tajemnica grobowca Drakuli

W roku 2014 ekipa włoskich badaczy, w oparciu o twierdzenia ekspertów z Uniwersytetu w Tallinie, postawiła hipotezę, że w grobowcu Matteo Ferrillo (teścia Marii Balsy) spoczywają szczątki Włada.

Maria Balsa miała ukryć ciało swojego ojca w grobie teścia położonym na dziedzińcu kościoła Santa Maria la Nova. Zapewne postąpiła tak, bo pragnęła zapewnić ojcu godny pochówek. Za potworności, jakich się dopuszczał, został objęty ekskomuniką.

Na jakiej podstawie badacze wysnuli takie wnioski?Kluczowy zdaje się fakt, że główną płytę grobowca zdobi płaskorzeźba smoka.Są na niej także symbole nawiązujące do tradycji egipskiej, praktycznie niespotykane na europejskich nagrobkach! Dwa naprzeciwległe sfinksy są herbem miasta Teby, zwanego ‘Tepe’ przez Egipcjan. To miałoby stanowić aluzję do hrabiego Vlada Tepesa (Palownika).

Tak może wyglądać grób Drakuli [GALERIA]

Gdzie są szczątki Drakuli?

Kolejną wskazówkę symboliczną badacze dostrzegają w ułożeniu jednej z gwiazd w herbie rodziny Ferrillo. Ją także widać na grobowcu. Jej wierzchołek nietypowo skierowany jest w dół. A to ma sugerować ekskomunikę.

Jednak zasadniczy argument na poparcie hipotezy, w myśl której szczątki Włada spoczywają we wspomnianym grobowcu, wypływa z analizy tajemniczego napisu w Kaplicy Turbolo kościoła Santa Maria La Nova.

Praktycznie nie sposób go rozszyfrować. Jedyne absolutnie czytelne i powtarzające się słowo to ‘Vlad’. Tajemnica nie pozostaje do końca wyjaśniona. Ekipa, która zajmuje się rozwiązaniem zagadki zbiera fundusze, by nadal móc prowadzić badania.

*Źródło: Santi, Miracoli, Misteri e Santuari: Appunti e testimonianze sulla fede, Paolo Mesolella, pag. 275

Tags:
ciekawe kościołyciekawostkipodróżerumunia
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail